Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1017
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 275 пъти
Получил благодарност: 196 пъти

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от belika »

Аз съм поръчала от Балл семена от синия. Като ви чета обаче май до никъде няма да стигнем. Освен ако не са ги стратифицирали фабрично, в което някак се съмнявам.

Ако някой не си е поръчал тази година, но има желание - мога да му пусна от моите семки, когато дойдат. :nod:

И без друго май нищо няма да се получи при мен, а съм напоръчала сума ти семки :hmmmmmm:
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
dal

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от dal »

една статия , с картинки на сортовете
http://meconopsis.org/
още инфо тук
http://www.alpinegardensociety.net/plan ... Donard/84/
разбираем е силния интерес към този мак
погледнете го , неистово синьо...
Изображение
-напишете го в гугъл и внимателно проследете освен макро снимките на цветче там където има петно от растенията- за каква околна среда става въпрос? за планини , алпийски , за мочурливи поляни по планините
-ето малко превод с гугъл за произхода и условията
Meconopsis идват от Хималаите, Китай и Тибет, където те имат мусоните по време на вегетация и температури, които рядко надвишават 20 о С.
В градините те се нуждаят от достатъчно влага и умерени температури, така че райони на света, където те виреят стават все по-малко и по-малко поради глобалното затопляне.
Meconopsis също предпочитат растящи среди, които имат високо съдържание на хумус и са богати на хранителни вещества. В много тежки почви, които са склонни към вода сеч, растенията ще се възползват от повдигнати легло култура с дренаж материал като песъчинки и градина компост.
Докато Meconopsis да толерира алкална среда присъствието на вар ще доведе до влошаване на цвета големи сини хибриди мак ги променя от "електриково синьо" кални лилаво.


ето ви една снимчица от градина в аляска
Изображение

т.е. опитите могат да продължават , може и да се постигнат някакви успехи , да поникне семенце , че и да цъфне , но всичко това ще е само приятен гъдел по градинарското его и никога няма да бъде трайно естетическо решение за градините ни...приемете го и се успокойте ....
това е националното цвете на Бутан
т.е. от къде ще му вземем над 2000 метра високо , хладно , мусони , кисело , ветрове и прохлада ?
Аватар
belika
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1017
Регистриран на: Апр 22, '12, 15:29
Местоположение: София
Дал благодарност: 275 пъти
Получил благодарност: 196 пъти

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от belika »

Аз тези работи ги четох още преди да се включа в семенната поръчка, но четох, че и в Италия успявали да го развъждат, че и да им е цъфтежен :nod:

Ентусиазмът ми за семена обаче нещо изчезна, защото откак прибрах саксиите от балконите тук всичко е гъбясало, акарясало и побелокрилчено. Мисля, че на пролет няма да имам цветя, камо ли къде на закрито да сея семенаци, които да оцелеят и цъфнат :|
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.
Аватар
Krasiyana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1065
Регистриран на: Юли 19, '12, 22:10
Местоположение: гр.София

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от Krasiyana »

Аз не можах да се удържа и насях средата на ноември 10-20 семенца от синия мак. Вече има поникнали десетина съвсем малки 2-3 мм бебета. Оставила съм ги на хладно, махнах фолиото и :stiskam: . Ако не оцелея, пробвам пак!
“За да летиш, не ти трябват крила, а простор, една голяма любов и малко мечти.”
Силвия Кристъл
http://www.album.bg/krasiyana/?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

belika написа:Аз съм поръчала от Балл семена от синия. Като ви чета обаче май до никъде няма да стигнем. Освен ако не са ги стратифицирали фабрично, в което някак се съмнявам.

Ако някой не си е поръчал тази година, но има желание - мога да му пусна от моите семки, когато дойдат. :nod:

И без друго май нищо няма да се получи при мен, а съм напоръчала сума ти семки :hmmmmmm:
Ако са наред семената, няма проблем с поникването.
Взимаш кофички от кисело мляко и слагаш догоре смес от фин чернозем и фин торф ( пресети).
Поливаш обилно и поръсваш семената на повърхността. Слагаш отгоре прозрачно найлоново пликче от тези дето са замразяване и слагаш на хладно и светло. Поникват за около 2 седмици. Като поникнат почваш помалко да махаш найлона за да се аклиматизират но никога на пряко слънце. Не ториш и не пръскаш с препарати. Много са нежни и много лесно прегарят. Пробелма е че растат много бавно в началото. Трябва да се въоръжиш с търпение.
Аз мойте семена ги държа в хладинлик и ги садя началото на март. Не пикираш. защото се нараняват. Така че сади по-малко в кофичките. Чак като изкарат по 5,6 истински листа може да прехвърлиш в градината или в по-голяма саксия. Това става горе долу края на май.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

Този векенд бях на село и съм много горда спървия ми преживял зимата син меконопсис от семе. Ето го тука:

Изображение

Дано и да цъфне , макар че се чудя дали да го оставям да цъфне ако е само с една розетка :hmmm:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от ljuboznatelna »

Честито!!! Чакам снимки :ieeee:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

Имам за раздаване едно семеначе едногодишно от жълтия меконопсис камбрика.
Ако някой иска нека ми пише, но да е от София щото е прясно засадено в саксийка и не ми се
ще да се подмята по пощите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

Цъфна ми синия мак :ieeemyzh: :ieeee: . Не знам точно кой сорт е щото семената бяха микс ,ама е малко по-блед и по-гъст от тези по стандартните снимки. Също за сега е доста нисък около педя и половина. Ама сигурно докато нацъфти целия грозд ще се издължи.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от дара »

Надин,този син мак е прекрасен :potekoha: :o
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”