Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

Само се чудя дали ще оцелее като прецъфти, че има само една розетка. Дамо да изкара нова за догодина. Иначе трябваше да му махна цветоноса още в началото ама толкова ми се искаше да го видя цъфнал.
Аватар
Krasiyana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1065
Регистриран на: Юли 19, '12, 22:10
Местоположение: гр.София

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от Krasiyana »

Наде, прекрасен е! :ieeee: Като от коприна е! :ieeee:
И аз имам поникнали 5-6 семеначета, ама малко ме е страх да ги прехвърля в градината. Ще изчакам още 1-2 седмици.
“За да летиш, не ти трябват крила, а простор, една голяма любов и малко мечти.”
Силвия Кристъл
http://www.album.bg/krasiyana/?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

да знаеш само че много ги ядат голите охлюви. Аз така си затрих доста. Ако нямаш възможност всеки ден да ги гледаш по-добре пробвай да разделиш като садиш остави 2, 3 в една голяма саксия. На мен едно ми презимува така от миналата година на двора в саксия.
Аватар
Krasiyana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1065
Регистриран на: Юли 19, '12, 22:10
Местоположение: гр.София

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от Krasiyana »

Наде, имаш ли представа дали семената ще запазят кълняемост и догодина? Че имам останали семенца.
“За да летиш, не ти трябват крила, а простор, една голяма любов и малко мечти.”
Силвия Кристъл
http://www.album.bg/krasiyana/?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

да. аз тази година садих от на медуза миналагодишните които и бяха останали и тръгнаха. Само ги дръж в хладилника.
Аватар
vivianna444
Кана кафе
Мнения: 595
Регистриран на: Юли 29, '12, 22:06
Местоположение: Sofia

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от vivianna444 »

nadin :ieeee: :ieeee: Майстор си, браво :ieeee: :ieeee:

Аз се отказах от този мак, колкото и да ме привличаше великолепното синьо, още преди да доизчета изискванията и условията за отглеждането му :lol:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: Меконопсис, син хималайски мак /meconopsis/

Мнение от nadin »

Да си споделя опита до сега с меконопсисите, за тези които имат семена и ще садят тази пролет пак.
Поникват лесно в кофички от кисело мляко с фин торф или смес от торф и листофка но фино пресята. Полива се леко субстрата за да е влажен но да не е сплъстен. Може и като натопите кофичките в дълбок съд с вода. Като се намокри хубаво пръстта поръсвате отгоре семената като гледате да не са нагъсто и слагате отгоре найлон с ластик. Ако имате остъклен балкон със сянка или оранжерия това го правите края на февруари иначе на открито началото на март когато няма опасност да замръзнат. Никнат за около 2,3 седмици в зависимост колко са пресни семената. Внимавайте да не ги излагате на пряко слунце защото са нежни и прегарят. След първото истинско листо почвате да отваряте найлона полека за да се аклиматизира растението. Садите в градината или пикирате след като имат поне 5,6 същински листа. Внимавайте с голите охлюви щото много ги ядат. Ще виреят добре навасякъде в планински и предпланински райони и високи полета на сянка и влага. В ниските полета Тракия и морето мисля че няма да се справят лятото със жегите.

Сега като поръчвате семена е хубаво да видите преди това дали видовете които взимате са Monocarpic или Polycarpic ( не знам това как се превежда на Български ). Monocarpic са тези видове които правят розетка първата година , на втората тази розетка цъфти и пуска семена и след това умира. Те не са истински многогодишни а по-скоро двугодишни като градинските камбанки и някои макове. Такива са най-широко разпространените високи едроцъфтящи меконопсиси - Lingholm, betonifolica, integrifolia. Такива или трябва да се сеят по много и често или да се маха цветоноса за да може да се формират повече розетки и да цъфтят по различно време ( но това не съм го пробвала още дали работи ).

Другите които са Polycarpic са си истински многогодишни но те са по-редки. Такъв е например Meconopsis delavayi :

Изображение
Изображение

Друг истински многогодишен меконопсис е Meconopsis bella:

Изображение

Многогодишен и е жълтия меконопсис cambrica, и разни негови хибриди ( гъсти , оранжеви и т.н. )

Ето тука един линк за да се ориентирате в класификацията на видовете меконопсиси:

http://www.meconopsis.org/spages/classifspecies.html

Аз лично повече няма да се занимавам с двугодишните. Каквото имам по градината и оцелее това. Ще се огранича само с истинските многогодишни.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”