Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от Blue sky »

Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)
Семейство Liliaceae, Лилиеви

Името Агапантус е с гръцки произход и означава “любовно цвете”, други популярни имена са Африканска лилия и Нилска лилия. /Друг въпрос е защо, при положение че Нил няма нищо общо с естествените находища на растението, които са около нос Добра надежда в Южна Африка/. Пренесено е в Европа през 17 век от първите преселници – първи е представен Agapanthus africanus през 1679г. През 1940 от Луис Палмър е създадена групата Хедборн хибриди, голяма част от които са напълно студоустойчиви в Европа. Тези хибриди се характеризират с изключително големи листа и цветове с размерите на футболна топка.
Растението образува туфи от дълги,блестящи листа с форма на меч и е атрактивно дори и когато не е в период на цъфтеж, видовете се делят на две големи групи – вечнозелени и листопадни. Цветоносите са дълги според вида и сорта между 60 см и 1,8 м, и завършват с топка от множество цветчета с формата на камбанка или миниатюрна лилия. Цветовете варират от бяло, през небесно синьо до мастилено синьо и виолетово. Цъфтежът продължава през цялото лято, като може да трае от няколко седмици до 3 месеца. Подходящо е за отглеждане в контейнер - вечнозелените или в градината * - листопадните видове, които са значително по-студоустойчиви. Растенията отглеждани в контейнер трябва да преминат период на зимен покой, и тъй като в България това най-вероятно биха били Agapanthus campanulatus, който е листопаден, най-подходяща за тях зимна температура е около 5 градуса.

Някои от популярните видове и сортове са
- A. praecox – вечнозелен агапантус, особено необикновен с това, че на един цветонос, може да има до 3 отделни съцветия.
· A. 'Midnight Blue' сорт мини агапантус произхождащ от Ирландия, листата са тревисти, достига размери до 40 см., цветът е наситено тъмно син.
· A.campanulatus – студоустойчив, отделните камбанки с с размери около 3 см, цветоносът достига около 70 см.
· A.'Castle of Mey'
· A. 'Lilliput'

Отглеждане
Агапантусът необича тежки, преовлажнени почви, както и такива, които лесно пресъхват, особено през периода на активна вегетация, когато растението изисква обилно поливане – ключов фактор за обилен цъфтеж. Всъщност растението може да оцелее след 6-8 месечно засушаване, но това силно се отразява на цъфтежа. Много хранителните почви също трябва да се избягват, тъй като се провокира свръх развитие на слаби листа, които са лесно податливи на студ. Предпочита ярко слънчево огряване. Не се напада от неприятели, освен в много редки случаи от щитоносна въшка и червен акар.
Размножаването е чрез разделяне на коренищата – за вечнозелените видове на всяка 4 година, веднага след прецъфтяване, новите растения зацъфтяват още на следващата година. Листопадните видове се пресаждат на пролет, преди да започне вегетацията, веднага след засаждането се поливат обилно и след това не се поливат чак докато не се появат листата. Тези видове агапантус не обичат разделянето, цьфтят най-добре когато корените им напълно обхванат саксията и обикновено зацъфтяват на втората или дори третата година след разделянето. Семенно размножените растения зацъфтяват на третата или четвъртата година.

* за по-експериментално настроените градинари на Българска територия. Във Великобритания е напълно студоустойчиво, моят екземпляр отглеждан в саксия не мръзне при –15, вече 5 години зимува на тераса, на която температурите са само с 5 до 10 градуса по-високи от външните.

Източници на инфо и снимки

http://www.agapanthus.org.uk
He who plants a garden, plants happiness
nelumbo
Kафенце
Мнения: 44
Регистриран на: Ное 30, '09, 18:12
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от nelumbo »

ех, този агапантус, все не мога да го отгледам, така и не знам защо. Не успявам да му осигуря подходящи условия за презимуване май. Намерих един производител тук в София и идната пролет ще си купя и ще го насадя направо в градината, да видим как ще се адаптира! Ако загине пак, поне ще знам, че е от измръзване, да не се чудя :evil:
Моето хоби и професия...http://www.ivenflorist.com
Аватар
kundi
Кафевар/ка/
Мнения: 820
Регистриран на: Дек 11, '09, 08:31

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от kundi »

Първи цвят от моите агапантуси

Изображение

Изображение

Изображение
http://kundi.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от Виола »

Страхотен е! :daaa:
dal

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от dal »

Agapanthus 'Dr. Brouwer' per 1 bulb(s):2 × € 1.80 = € 3,60
Изображение пишече е хибрид и толкова , 7-10 зона ? :hmmm:

Agapanthus 'Ice Lolly' per 1 bulb(s): 2 × € 1.90 = € 3,80

Изображение
oort: hybride-cultivar
Variëteit: Ice Lolly
Omschrijving: wit
Hoogte: 100
Bloeitijd: 8-9 това зонали е???
за този пише още че е с много големи глави , че се завива с листа и цъфти след август....

така , това съм поръчала от евробулб , кой ще рече тези двата какви са ? моля ви , спецове?! :liubov: :hihihi:

продължавам да ровя , има стотици сортове
значи сади се на 5-10 см дълбоко и на15см една от друга луковиците в градината
имало издръжливи хибриди дето траели в англия , обаче тука трябва яко затрупване с пръст и укриитие , според което чета...
височини от 8 см джуджета до 160 см гиганти ....
Последно промяна от dal на Апр 7, '11, 18:29, променено общо 3 пъти.
Аватар
kundi
Кафевар/ка/
Мнения: 820
Регистриран на: Дек 11, '09, 08:31

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от kundi »

Хич не съм спец имам 4 саксии, двата са като този, единият е много тъмносин, а другият бял. За сортове не питай, мога да кажа само, че ако пресаждаш или разделяш коренището не цъфти същата година. Корените са му болното място за цъфтенето.
http://kundi.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от dobis »

Дал ,моите отдавна дойдоха , сяти , на двора са саксиите , поникнали...на туфички са наникнали. Заръбах се и за африканус...Никога не съм гледала досега , идеята ми е да са в големи саксии и прибиране , а като им свикна , може и в земята да ги пробвам. Някои успешно ги зимуват в земята , но доста сортове са и не знам за всички ли се отнася да държат на студ...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от Виола »

Аз садих в градината миналата година бял и син, но не цъфтяха. Не съм ги вадила, още не са поникнали, но не съм и ровила да видя дали са оцеляли. Ако са живи, ще пиша по-нататък в темата. :nod:
Аватар
Debi
Баш кафе майстор
Мнения: 2074
Регистриран на: Ное 28, '09, 09:53

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от Debi »

Моите са в градината и вече са се показали, със сигурност съм поръчвала като твоите Дал :nod:
Не знам дали ще цъфнат, но са оживели.
dal

Re: Агапантус, Любовно цвете (Agapanthus)

Мнение от dal »

Debi написа:Моите са в градината и вече са се показали, със сигурност съм поръчвала като твоите Дал :nod:
Не знам дали ще цъфнат, но са оживели.
от кога са ти навън? изобщо прибирани ли са?слънце , завет? покриване?
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”