Папрати за градината

Публикувай отговор
незабравка

Re: Папрати за градината

Мнение от незабравка »

nadin написа:
botan написа:Ле-ле каква боза. По-добре намерете истинската статия и я прочетете, този текст е много зле от ботаническа гледна точка... много. :shock:
И аз това си мислех ама нали го пише във вестника значи е истина :D ;)
Скоро четох в нашата преса за катерички вампири от Борнео които измуквали кръвта на някви животни и елени дето се криели под водата от хищници, така че тази горната статия въобще не ме учудва.
Aми какво се чудите,природата си отмъщава по всекакви чудни начини за безобразията ни,това е само началото,катеричките ще се прехвърлят да смучат кръв и от хората,елените ще дърпат летовниците под водата да ги давят,такива неща ,дето и Хичкок не ги е сънувал. :lol:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10766
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 448 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от botan »

Горе-долу новината е вярна, но комбинацията между некадърен превод и невникване в материала е зашеметяваща.
Същността на новината изобщо не е нова, просто се е открил нов пример. Същността е, че растенията си комуникират чрез вещества. Примера е с папратта, която си регулира съотношението на мъжки и женски протали. По-бързо растящите протали се превръщат в женски, което променя определени биохимични пътища в тях и вещество започва да се секретира в околната среда. Това вещество, чак когато попадне в някой протал се трансформира в биологично активен гиберелин, който действа като сигнал за по-малките протали, които все още не са формирали полови органи да образуват мъжки.

Нито е харем, нито е дистанционно, нито феромона е гиберелин, нито си променят пола, нито примера с цъфтящите растения е адекватен, тъй като папратите не спадат в тази група, нито папратта е пълзяща и т.н. и т.н.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Папрати за градината

Мнение от Tanet »

Ама те хората са го написали като за по-прости читатели дето не разбират от протали и гиберелини, като основното пак се запазва,че растението само си регулира съотношението между мъжки и женски органи. Учените си знаят подробностите.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4881
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от dancheto »

Изображение Изображение
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Папрати за градината

Мнение от Албена »

Изображение

От една порутена ограда на изоставена къща.Дали ще може да зимува в керамичната саксия или да му търся място в градината?
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4881
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от dancheto »

Щом е взето от порутена къща се предполага, че си е зимувала навън....не е проблем да я засееш в градината!
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от МГХ »

При мен на балкана се самозасява между камъните и по оградите и си вирее нормално. Само да му е умерено влажно и полусянка.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Папрати за градината

Мнение от Албена »

Иска ми се да го оставя навън ,ама в саксия.Нямам подходящо сенчесто място в двора , сега е на верандата.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

Албена написа:Иска ми се да го оставя навън ,ама в саксия.Нямам подходящо сенчесто място в двора , сега е на верандата.
Ще трябва да внимаваш да не изсъхне много през лятото и да няма много вода в саксията зимата когато са големите студове.
Това се регулира много по-лесно в градина от колкото в саксия, но не мисля че е голям проблем.
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7651
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2125 пъти
Получил благодарност: 1202 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от pepelqshka71 »

Не намерих от коя поръчка са, но изкараха зимата и си поникнаха нормално
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”