Папрати за градината

Публикувай отговор
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Папрати за градината

Мнение от calico »

Наде, имам една най-обикновена папрат.
искам да си я размножа, а ме е страх да я деля то е като едно общо чуканче отдолу
какво да правя?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

Погледни връхчето ако има само една пъпка от горе не може да я делиш. Ако видиш че започва да изкарва листа не от централната розетка, а някак от страни на нея тогава може да отчупиш издънката, но като цяло тези папрати ( дриоптериси, волски език ) се размножават със спори. Аз имам такива малко волки езици, които се развиват в мъховете върху камъните и всяка година има нови. Така че може да пробваш като почнат да зреят спорите до поръсиш по разни влажни сенчести места които не се пипат много , мъхове между камъни. Би трябвало да две години да имаш хубаво малко растение за садене.
В много краен случай ако не ти се чака може да пробваш да отрежеш половината туфа точно през средата на пъпката. Така една година ще имаш две грозни растения, но дори и едно листо да се покаже от разрязаната пъпка ще имаш успех.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Папрати за градината

Мнение от calico »

Мерси Наде :liubov:
изобщо няма да рискувам, така добре се е установила.
ама нещо хич не виждам спори, те дребни ли са?
и като че ли цялото е една туфа, няма издънки отстрани. преди да тръгне напролет, така както е кафява и се вижда, ще я заснема да кажеш дали мога да деля.

ето я тук зад бялото коте, ама не се вижда много ясно, нямам по-близка снимка, не намирам

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

Спорите някъде началото на лятото почват да покафеняват от долната част на листата. Като ги потъркаш с пръст и ти остане кафяв прах по пръстите значи са узрели и стават за пръскане. Поливаш и после поръсваш там където искаш да тръгнат и чакаш :)
Иначе туфата е голяма и може би има нещо за делене, може би тези ниските дребни листа точно до главата на котето, ама трябва да се види от близо. Сега март месец огледай хубаво като почне да нараства централната пъпка и да става светлокафява разгледай от страни дали няма подобни дребни бабунки, които да са също светло кафеви. Ако има такива пробвай да ги отделиш с малко корени. Дори и едно коренче да има ще стигне.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Папрати за градината

Мнение от calico »

Мерси Наде, така ще направя- първо ще огледам, снемам, питам и ще деля щом може
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от greeneyed »

Мен ако питаш, calico, хич не го барай това хубаво растение, намери си друго да засадиш. :dovolen: Аз имам от Витрофлора Athyrium - 6-7 броя, бавно растат ; искам да ги преместя на по-влажно място, ама все ме е страх да не ги прецакам, че са много хубави. А за делене даже не си и помислям. Ще търся и от другите видове, твоето стои великолепно в кьошето! :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Папрати за градината

Мнение от calico »

Да, Грийни, много хубаво стои, благодаря ти :liubov2: . И затова ме е страх, май няма да го пипам, тя се установи там вече 4 години, преместих я тогава и не се затри.
ами ще търся тогава, ама искам големи да са новите :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Папрати за градината

Мнение от nadin »

Аз витрофлорофските антириуми ги местя почти всяка година, че все не им нацелвам мястото :). Няма проблем с местенето ако е есента като са свършили да изкарват нови листа. Тогава дори и да отрежеш корените няма проблем.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5267
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от Daniela Pargu »

Аз пък местих пролетта - маалко сякаш ми жълтееха първите листа, но после се оправиха растенията :stiskam:
пп. А, и като цяло сякаш по-дребни останаха туфите през лятото :hmmm:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Папрати за градината

Мнение от greeneyed »

Тази японска папрат Athyrium си иска кисела почва, влага и полусянка и расте бавно - киселата почва я няма , а бе вкиселявам аз , доколкото мога, ама 3 от растенията са станали по 30-40 см туфи, другите 2 едва кретат, тях мога да преместя- по-зле едва ли ще им е. Още 2 имам , пак яп.папрат , но е зелена , Dre's Dagger мисля, че се именуваше, малка е още , 2-3 годишна да е. На тази снимка е долу вляво, малко се вижда.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”