Tropaeolum nasturtium (латинка)

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от Миша »

Влачещата се латинка обхваща около 80 вида едногодишни и многогодишни тревисти цъфтящи растения,повечето родом от Централна и Южна Америка .Латинкиje някога били известни още като "индийски кресон" заради произхода си (поради погрешното схващане,че Южна Америка е дълго търсената Индия)и се използвани основно във вид на салата .

Наименованието Tropaeolum е въведено от шведския ботаник Карл Линей през 18 век и идва от гръцката tropaion( " трофей ").Растението напомняло на Линей за обичая на древните гърци да се окичват с щитовете на победените от тях воини ,листата сякаш били щитовете,а цветовете- капките кръв,пролята от воините.

Най-често срещаната и позната латинка е видът Tropaeolum majus,създадени са стотици хибриди на този вид-влачещи,компактни,с прости и кичести цветове,с вариегатни листа,всякакви прекрасни латинчици :dovolen:

Изображение

Изображение

Изображение

За мен голям интерес представляват по-непознатите видове латинки,ще се опитам да изнамеря повечето от тях :stiskam:

Tropaeolum speciosum или цветето-пламък-произход Чили,многогодишно грудково,грудките издържат до -10 градуса .Растението бързо прави жилаво стъбло до 9 метра ,с него обличат огради,беседки,арки,катери се върху други растения,обича слънчеви изложения,цъфти обилно и продължително.



Изображение

Изображение

Изображение

тази прелест вече я взехме :D ,сега остава да я отгледаме :stiskam:

Следващия любимец мой,за съжаление още не съм се добрала до него :twisted: -Tropaeolum azureum,още една многогодишна латинка с грудка,трябва да се прибира в помещение с температури до -6градуса,прави бързо растящи нежни ластуни с още по-нежни листенца и с прекрасни синьо-лилави цветове

Изображение

Изображение



"картофчото" на синята прелест
Изображение
харесват ми латинките с грудки,няма да побутвам саксии,няма да се чудя дали температурите ще паднат под нулата,слагам ги в мазето и ги забравям до пролетта,а напролет ги бодвам в градината и след неизвестно време имам облаци необичайни латинки :angelche: ,ееех,мечти....
Изображение

Да помечтаем още малко,още една прелест :potekoha:
Tropaeolum hookerianum subsp. austropurpureum ,отново от Чили,често били нужни до 2-3 години от засяване до цъфтеж,но като цъфнело,било прекрасно.По-бавно растяща кампактна латинка ,повечето в небесно сини или розови цветове
Изображение

Изображение

Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от Миша »

Следваща красавица -Tropaeolum brachyceras,интересен вид,понякога изпадал в латентност и все още не били изяснени причините за странния й сън,както и какво я буди .Почти не прави семена,размножава се основно чрез грудки

Изображение

Изображение



Още една бързорастяща лиана,размножава се със семена и грудки ,издържа до -6 градуса
Tropaeolum pentaphyllum-
Изображение

Изображение

Изображение

Tropaeolum tricolor (тази я имам)-пак лианка,бързорастяща с гъвкави стъбла ,дълги до 3-4 метра,размножава се основно с грудки,които издържат до -8 градуса

Изображение

Изображение

Изображение

И още една необичайна латинка,многолистната латинка-Tropaeolum polyphyllum-образува множество грудки,слепени като гердан,от които изкарват зелено сребристи листа с интересни цветове.тази латинка расте сред скалите по високите части на Андите в Чили и Аржентина ,на 3000 метра надморска височина ,издържа до -20 градуса.Съхранението на грудките трябва да става при температури под 4 градуса,високите температури водят до латентност .Прави много малко семена,основно се размножава чрез грудките

Искам я :potekoha:
Изображение

дори и да не цъфти пак е красива
Изображение

ето я в естествената й среда
Изображение

ето и гердана от картофчета
Изображение
Последно промяна от Миша на Апр 3, '13, 19:52, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от Миша »

Tropaeolum ciliatum- една нежна лианка,размножава се със семена , грудки и резници,издържа до -6 градуса
Изображение

Изображение

Tropaeolum sessilifolium-
малка лианка,почти без листа,но с много нежен цвят

Изображение

tropaeolum canariense-размножава се със семена ,никна сравнително бързо
Изображение

Изображение

Това успях да изровя до сега,сега остава да се доберем някак до тях,началото е сложено :ieeee:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от Виола »

Мише, и ние ги искаме тия красоти! :D Къде могат да се намерят? :liubov2:
Благодаря за хубавата тема. :tzvetentze:
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от secret_rose »

Боже, никога нямаше да науча, че има толкова видове латинки, от красиви по-красиви... Мише, благодаря за информацията :tzvetentze:
Някои сортове са наистина изключителни...
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от Galq 03 »

Ех, Мише, Мише :swhew: толкова са красиви...и за сега недостижими :snif: ...но вярвам в теб :D
Меги, при теб ще си виреят целогодишно навън, няма да ровиш грудките... зимата може и да цъфтят даже :liubov2:
Аватар
secret_rose
Кафевар/ка/
Мнения: 724
Регистриран на: Яну 29, '13, 15:13
Местоположение: Турция, залива Сароз

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от secret_rose »

Аз затова се облизвам, като прочетох до какви температури издържат :nod: А обикновената латинка издържа ли така, или загива на по-хладно?
Ще питам в турския цветарски форум в Турция намират ли се семена или разсад за различни латинки и ако има ще кажа.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17034
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от Миша »

За сега ми покара картофчото на Tropaeolum tricolor,резникът от Tropaeolum speciosum ,никнали са ми семенцата от tropaeolum canariense ,имам и едни семенца от синята прелест Tropaeolum azureum,но са с отдавна изтекъл срок на годност и не знам дали ще поникнат,все пак ще ги пробвам :stiskam:

И не знам къде съм бляла :ovtza: ,в поръчката на Надин има няколко от мечталките ми
http://www.plant-world-seeds.com/store/ ... OLUM_SEEDS" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от nadin »

Наесен живот и здраве пак ще правя поръчка от там. Изтрайте до тогава :dovolen: :stiskam:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Tropaeolum nasturtium (латинка)

Мнение от Виола »

Наде, и аз чакам с нетърпение друга поръчка. :stiskam: :D Вече имам набелязани няколко неща.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”