Здравец

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Здравец

Мнение от лалесъм »

Skio написа:
лалесъм написа:а бе, аз имам здравец и седум и да ти кажа не е кой знае каква убийствена комбинация :mrgreen:
обаче здравеца ми е ЗАД седума, според това кой повече обича слънцето :angelche:
иначе на пролет ще ти дам "високи" седуми - имам 3 вида, които стават за делене, но не са от червенолистните :tzvetentze:
Мили боже, Лалесъм, да не би да имаш Morningfrost? Такава ми е мечталка, доплаква ми се от мисълта за него. Поръчван два пъти, големи чудеса пипнах вместо него, но никога онова ми ти вариегатно листо. Разменям с някой седум, какъвто едва ли би имала, ще се измисли с какво. :stiskam:
Скио, имам седум с вариегатни листа, но дали е точно Morningfrost не знам. От Зелена пролет съм го купувала, а не го намирам в сайта им. Скромна туфа прави и леко лигав за отглеждане. Намерих наименованието му Sedum telephium Variegata.
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Здравец

Мнение от Shami »

Иначе на живо, целогодишно, е атракция, заради която започва нищо да не ти се прави -- само да си седиш и да си го зяпаш.
Да Скио така е,аз само като го видях и веднага ме грабна и си казах това ще е друго не ми трябва,един такъв ред ми стига :lol:
Така го искам,мечта ми е,същото стана и с здравеца Балерина.Скъп не скъп взех си го. :angel2:
А над тая нищо и никаква пътечка ,дето на нищо не прилича ,тясна е,пък и Свеки се е запънал като магаре на мост ,че отстрани цветя ще пречат,затова ще подходя дипломатично,леко ,той здравеца сам :lol: ,аз вина нямам,пък после и останалият панаир :lol: ,имам идея от двете страни да глобна две огромни плачещи секвои :lol:
Те трябва след много години да се спускат над здравеца леко. :lol:
Пусто не ми останаха заделени парички и неможах да ги взема от тази поръчка на пландорекс,много ме беше яд че ги изпускам,но нищо ,сега зимата ще заделям настрана за тях и ще си взема.
Еееех мечти. :angel2:
Лаленце ,благодаря за предложението,много си мила :tzeluvka:
Ааааа вареагатният седум и аз го гледах,но махнах с ръка и реших ,него по натам ще взимам.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Здравец

Мнение от Skio »

лалесъм написа: Скио, имам седум с вариегатни листа, но дали е точно Morningfrost не знам. От Зелена пролет съм го купувала, а не го намирам в сайта им. Скромна туфа прави и леко лигав за отглеждане. Намерих наименованието му Sedum telephium Variegata.
Лалесъм, Morningfrost е хубав, надежден, некапризен сорт с вариегатни листа на S. spectabilis(българско разговорно Дебела Мара). Цъфти много бледо розово.
Ако ти имаш вариегатен telephium(което звучи много гордо, защото бялото би трябвало да е централната част на листото) и би ми дала, правиш ме щастлива, защото аз почти насъбрах накуп мечтите си и не мога да си позволя тук поръчка на единично растение, защото имам транспорт поне 10 евро. Сега, ако нещо забележа в БГ, знам, че няма да устоя
Да знаеш, че отивам на лични да те ухажвам, засипвайки те с възможности за трампа.:lol:

Опитах спешни снимки с лошо качество :lol: на Rainbow, но то такова нещо само дяволките на макрото трябва да го снимат. Цветовете се сменят на всеки 3-4 дни.

http://imgbox.com/x6ujHCzC" onclick="window.open(this.href);return false;

Поизбелял е, защото нека не забравяме, че пиша(книга) и си го държа на бюрото заедно с О.триангулариса и всеки втори ден на плаж на западна тераса - ми влюбена съм! и в двамата!!!
Но и миналата година го имаше това избеляване, то е началото на есенното отмиране на надземната част.

http://imgbox.com/vgfBOS3G" onclick="window.open(this.href);return false;

Даже вече виждам две пъпчици за догодина и понеже е рано, има надежда поне за още една -- но това е, голям храст просто няма как да стане лесно. Подозирам, че за снимките в нета подреждат много саксии една до друга, и така...

http://imgbox.com/EH7dTjpF" onclick="window.open(this.href);return false;
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Здравец

Мнение от Shami »

Леле Скио,ми той много рехав,а аз мислех цял ред да си правя.
Ако може да изброиш няколко седума,по добре развиващи се,но и по нестандартни,за ефекта уауу :shock:,вместо този,много ще съм благодарна.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Здравец

Мнение от Skio »

Shami написа:Леле Скио,ми той много рехав,а аз мислех цял ред да си правя.
Ако може да изброиш няколко седума,по добре развиващи се,но и по нестандартни,за ефекта уауу :shock:,вместо този,много ще съм благодарна.
Шами, проумей, че това е темата на здравеца. Който има нужда от нещо здравецово, го принуждаваме да отмята цели страници.
Често е невъзможно да се отговори лаконично на въпроси, които имат и "философски" аспект. :lol:
Eфектът уауу е една химера -- аз не съм длъжна да изкрещя WOOOw на същото нещо, от което ти ще припаднеш, и обратното. И така трябва да бъде. После, с неугледно изглеждащи растения, които иначе са зашеметяващи сортове(и колко скъпи!) пак не става театър, да ти спре дъхът.

Моля те, отиди в сукулентната тема, отвори една добре насочена тема, с ясно заглавие съдържащо
какво искаш и питай, питай, питай! Вярвам, че ще ти бъде отговорено... поне от мен :swink:

Но ти имаш нужда една хубава шепа неща да си изясняваш. Оставяме сукулентните, вземаме само седумите >> те са растения, които ти позволяват много неща, малки посветени конструкцийки, габиончета, от които нещо виси, празни петна от пролетни луковици и ти тичаш със саксии и ги наместваш само за сезона. Експлоатираш всичко, което ти е позволено! Ти си търсиш въпросното уауу и си правиш разни сметки, целта оправдава средствата, нали? Но ти трябва да се заемеш и изучиш групата растения.
Аз например не разбирам дали ти знаеш, че седумите от октомврийската група изчезват през зимата. Какво се случва с твоя бордюр? Шест месеца са това. А си ги има и вечнозелените седуми. И издържат минус 30°-32°.
Ето едно wow!

http://i1225.photobucket.com/albums/ee3 ... cd88a6.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Според мен това е УУУАъуууух.... но според мен! А е направено с най-прозаичния
седум на планетата palmeri.

Ето тези, които според мен нe биха те подвели, но и те си искат подреждането и грижите:

Purple Emperor (с един родител Sedum telephium, което е добра гаранция за издържливост).
Въобще скорошните хибриди на S. telephium.
S. eritrostictum ми вдъхва доверие. Pолучих погрешно някакъв хибрид, който прави топки като S. sieboldi, но са наистина цвят шокинг роза, голям ефект.
Имам S. spectabilis 'Carmen'(цветът е като на снимката, листата са наситено сивозелено) -- ами яко животно, красиво, живее му се, но и го гризват охлюви. В земята обаче расте компактен и ето, че липсва височина. В саксия ми се е вдигал на 60см.

http://i1225.photobucket.com/albums/ee3 ... 1298a1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
........
М/у другото рейнбоуто е резничето от миналата година, което единствено оцеля, аз с този сорт съм практически от нулата, но съм решена да не губя сорта!
Майката се гътна без очевадна причина тази пролет, другото резниче веднага го подарих на приятелка, защото се зае да ми поскача от изумление. Тя дойде миналия Юли, когато това нещо е по-скоро лилаво, но тя не разбрала за какъв седум става въпрос и когато през Ноември му окапали листата, си "помислила, че е за еднократна употреба" и го извърлила(защото и такива градинарки има :o ), което не ги прави лоши приятелки обаче. :tzeluvka:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Здравец

Мнение от Shami »

Скио,права си :daaa: ,тука само здравец трябва ,веднага показвам един.
Geranium Pink Pouffe
Изображение
Ще потърся темата със сукулентни,що съм останала с впечатление че няма такава :ufff:
Ти големи красоти показваш,там ще разгледам и ще пиша,Тук питах за растения подходящи да се засаждат около и зад здравец за слънце,затова мислех че темата е подходяща,обаче пък прекалих с растенията в случаят неподходящи и тя стана една.Ако може да се премахнат коментарите извън темата здравец .ще е добре.Извинявам се че оспамих темата :ufff:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Здравец

Мнение от Shami »

Видях че обсъждате здравец Розане в другата тема и за да не спамя там ,пиша тук.Веднага го видях :shock: ,още като пуснаха офертата,обаче за мен поръчката е прекалено скъпа.
Гледам доста хора са го поръчвали преди,но освен Лаленце ,друг да е писал дали е успял да го размножи или не,не забелязах.Затова стигам до извода,че трябва да си взема поне две или три Розанета,за по сигурно. :hmmm:
Мисля си,дали да не помоля Незабравка,ако пак пуска холандска поръчка,да попита за него,пък да видим каква ще е цената.Може пък да е по ниска ,знам ли. :ufff:
лалесъм

Re: Здравец

Мнение от лалесъм »

Shami написа:Видях че обсъждате здравец Розане в другата тема и за да не спамя там ,пиша тук.Веднага го видях :shock: ,още като пуснаха офертата,обаче за мен поръчката е прекалено скъпа.
Гледам доста хора са го поръчвали преди,но освен Лаленце ,друг да е писал дали е успял да го размножи или не,не забелязах.Затова стигам до извода,че трябва да си взема поне две или три Розанета,за по сигурно. :hmmm:
Мисля си,дали да не помоля Незабравка,ако пак пуска холандска поръчка,да попита за него,пък да видим каква ще е цената.Може пък да е по ниска ,знам ли. :ufff:
Шами, не съм го размножила - къртицата провали опитите ми, които бях замислила. И двата са ми купени :nod:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 565 пъти

Re: Здравец

Мнение от Shami »

Да Лаленце, видях одеве като се оплака в другата тема.Знам колко много искаше да го размножиш и да зарадваш повече форумни другарчета.Много си добра,гледаш да има за повече от момичетата.
Жалко :snif: ,че опита ти се е провалил.Аз затова питах има ли друг ,да е успял да го размножи.
Питам ,за да знам лесно ли се прихваща,сиреч от една саксия да си го развъдя или е мъка .
лалесъм

Re: Здравец

Мнение от лалесъм »

не може да се размножи по традиционния начин с делена на туфата - цялата излиза от едно стъбло
трябват алтернативни опити - с отводи или резници от корена
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”