Phoenix theophrastii

Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Phoenix theophrastii

Мнение от Таралас »

Понеже ме обвиниха че с нищо не допринасям за форума и не пиша нищо освен в темата за алъш вериша, ще публикувам тема , подчертавам моя , а не плагиатствана от тук от там.

Phoenix theophrastii
Преди да започна искам да отбележа че получих семена от тази рядка , но позната лично на мен палма. Които сложих в мокър памук за няколко дни после всичко по процедурата обаче семената се оказаха просто гнилоч, сега очаквам вече нова партида от мой приятел лично ще се събират, в края на януари, така че отново ще имам шанса.
Още в началото на четвърти век преди новата ера, класическия гръцки ботаник Теофраст пише за палми отглеждани на Южния остров в Егейско море на остров Крит. До ХХ век, се предполагаше, че критските "диви" палми са били натурализирани популации на финикова палма Phoenix dactylifera L. Въпреки това, през 1967 г. те бяха признати за истински местни растения, принадлежащи към различни и вероятно ендемични нови видове, от швейцарския ботаник д-р Вернер Гройтер, които достойно ги е кръстили Phoenix theophrastii. Това автоматично отреди на Европа два вида родни палми другата е Chamaerops humilis.
Критската финикова палма, може да се срещне визточната част на Средиземно море , и е с много ограничено разпространение, среща се в южната част на Гърция няколко района на Крит и малка част от южните острови.
Тя достига до 15 м височина, обикновено с няколко тънки стъбла. Перести листа с размер от 2 до 3 метрана дръжките. Сиво - зелени твърди листа с размер от 2- до 50 см.Овални жълтеникаво кяфяви плодове с костилка 1.5 cм дълги и 1 см в диаметърПлодовете са твърди с парлив вкус без никакво стопанско значение. Местните жители обаче си имат специална рецепта и правят сладко от тях.
Палми от този вид са открити освен на Крит и на остров Аморгос и южния бряг на Анафи. На Пелопонес където често ходя са открити в района на Епидаврос десетина дървета в гъстата растителност. Нищо повече незнам освен че в района на Франкокастело в южната част на остров Крит по поречието на една река в горното и течение също са открити стари екземпляри. Самите гърци я спрягат за най студоустойчивия Феникс. По нататък смятам да задълбоча темата, но след като събера нужната информация.

Естествено местообитание южната част на Крит
Изображение
Естествени находища във Ваи остров Крит, най уникалния плаж в Европа по отношение на рстителността . Можете да го намерите в югоизчната част на острова. Най слаборазвитата част по отношение на инфраструктурата. Може би това е било причината да се запази.
Изображение
Изображение
Плажът във Ваи
Изображение
Палмовия плаж на Ваи е една от най големите забележителностина Крит . Той се характеризира с най голямото естествено находище в Европа на Phoenix Theophrasti.
За туризма Вай е бил открит в края на 1970-те години от хипитата , избягали от горещите точки Матала и Превели . В началото на 1980 Вай е пълен с туристи от цял ​​свят, което води до хаотично лагеруване и появата на огромно сметище .

Такаа, ето и първото нещо което открих из нет пространството...Място на действието... Location: Chalk, (Thames Estuary) Kent, England 51.5N 0.3E
My one time Phoenix reclinata, that turned out to be theophrasti survived the winter with only being tucked into a southwest corner as protection. It did suffer damage to some leaves, but has started to grow again now. I gave it a tidy up and had to remove several leaves. All the suckers were killed in the freeze so have been removed :roll:
Here it is tucked up for the winter, which turned out to be the worst for 20 years :roll:
Изображение

Here in it's summer position with some damaged leaves
Изображение

and here trimmed up ready for summer growth
Изображение

I know there is some debate about how hardy these are, but it suffered more damage than my CIDP which was unscathered :wink:

на няколко места в нета откривам това ...P. theophrastii is regarded as the hardiest within the genus Phoenix.
След като е по устойчива от познатите ни Финици , защо не пробваме доколко е такава.
Ето тук има прилична информация. ...http://forums.gardenweb.com/forums/load ... 18951.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ТУК можете да видите в HD резолюция естествено находище в западната час на острова . Лично аз съм обикалял два пъти с експедициоона цел Крит, но повече съм се задържал около района на Агиа Румели, Сфакия и Мескла. Минавал съм и по този маршрут но за съжаление чак сега разбрах какво съм изпуснал. Надявам се напролет да имам време да го видя и с очите си.
Знаете ли че има голяма разлика в растенията които са на Крит и тези които са в района на Епидавъра - (Пелопонес).
Ето малко снимки
КРИТ
Изображение
Изображение
естествено находище Крит
Изображение

Моите семена са ще се берат от тези палми , местонахождение - Епидаврос
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
един е открит и на Лесбос , тази година в стара църква
Изображение
И накрая не бива да подминаваме факта свързан с името на Финиците.
(Фениксът е митологична огнена птица, която за древните египтяни била свещена. За него се казва, че живее 500, 1461 или 12594 години. Той е мъжка птица със златни и червени пера. В края на своя живот фениксът се вгражда в гнездо от канелено-кафяви клонки, които после той запалва. Птицата и гнездото изгарят с буйни пламъци и стават на пепел, от която се ражда новия феникс. Той балсамира пепелта на стария феникс в яйце от смирна и го занася в Хелиополис (на гръцки градът на Слънцето), намиращ се в Египет.)- инфото за птицата е от уикипедията

През 2010 месец август умишлено е запалено едно от най красивите естествени находища на Phoenix theophrastii на остров Крит
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

И точно като Феникс , съживяващ се от пепелта ...........тази снимка е правена от Коста един приятел през септември 2011 година
Изображение

Тази е от нета
Изображение

Изключително показателен клип 27 дни след пожара
http://www.youtube.com/watch?v=CnWHso_7BEU

Още една тъжна картинка
http://www.youtube.com/watch?v=ZNpAJcOj ... re=related

Но за щастие ето как изглежда Превели тази година
" onclick="window.open(this.href);return false;

По тестове на мои приятели най вече от Солун които писаха че канариенсис при -9С имали доста измръзвания почти на 80% единствените 12 палми от вида theophrastii са нямали абсолютно никакви поражения, което само по себи говори за издържливостта на вида.
Успех на всички експериментатори
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
dal

Re: Phoenix theophrastii

Мнение от dal »

Аа не така- беше ти даден статут на екзотично изключение и увлекателен творец новатор с принос :tzvetentze: благодаря за това и онова -струва си
dal

Re: Phoenix theophrastii

Мнение от dal »

Аа не така- беше ти даден статут на екзотично изключение и увлекателен творец новатор с принос :tzvetentze: благодаря за това и онова -струва си
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Phoenix theophrastii

Мнение от johnstalker »

Таралас написа:Понеже ме обвиниха че с нищо не допринасям за форума и не пиша нищо освен в темата за алъш вериша, ще публикувам тема , подчертавам моя , а не плагиатствана от тук от там.

...
Всъщност, това не е точно така. :) Ако визираш Дал, тя все пак е юрист и владее материята 'почеши самаря, за да се сети магарето'.
Ти си ни образец, за тактичен търговец! - Това беше скрито в нейното послание. :hihihi:
Иначе, статията ти е богата и съм сигурен, че всички тук ще я оценят! :bira:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”