Хинап или китайска фурма

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Хинап или китайска фурма

Мнение от Diyana »

Сдобих се с издънка от това растение
Изображение
Изображение
Изображение
и веднага се зарових в нета за повече информация...
Странното за мен е, че не е широко разпространено, а реално е страхотно дърво...както пишат на някои места ДЪРВО-МЕЧТА.
-От декоративна гледна точка е много красиво;
-Има страшно вкусни и полезни плодове...сладки или сладко-кисели, а ценността им се крие в уникалното съчетание на природни микроелементи, витамин С (който е от 8 до 18 пъти повече, отколкото в цитрусовите плодове и доматите и 150-200 пъти повече, отколкото в ябълките, крушите и прасковите), витамин Р, аскорбинова киселина, протеини и пр., които правят кръвоносните ни съдове елестични и нормализират кръвното налягане. Използват се също и за профилактика и лечение на хепатит, анемия и изтощена нервна система. Освен че се ядат в сурово състояние, стават и за сушене, а и от тях може да се приготвят великолепни компоти, сладка, мармалади и дори превъзходна домашна ракия;
-Дълговечно дърво е и живее около 300 години.
-Абсолютно студоустойчиво, сухоустойчиво и непретенциозно към почви;
-Не го ловят болести и не се пръска за неприятели, защото такива не се срещат по него...

Тааа имате ли впечатления от това дръвче...В нета пише, че прави страшно много издънки и е трудно да се справим с тях...От това зависи на какво място ще го сложа.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Бобсъна »

Всичко е много преувеличено....
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Мария Николова »

Хинапа е прекрасен плод! :ieeee: И наистина прилича на фурмите. Бодеш, дебнеш издънките с лозарската ножица и чакаш кога ще ядеш. Нищо време, ако трябваше да пръскаш 16 пъти и да режеш. ;) Само дето дървото е бедно от към красив цъфтеж... :eeeh: , ама то пък не може всички екстри на куп. :mrgreen:
Не се колебай, засади си го, падне ли ти, и няма да съжаляваш. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от dancheto »

И на мен ми дадоха издънка от това дърво. Засадено е засега в саксия и е на неотопляемо място, листата му стоят като хербаризирани и са сухи като шума, но не падат. Не знам дали ще го бъде, но много ми харесва.
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Diyana »

Падна ми, Мим, падна ми...и съм го боднала на едно място дето ще имам възможност да циментирам около него, пък белким ги огранича тия издънки...Ама е мъничко още, има няма 50 санта...Мъжа ми го грабна това, че се прави хубава ракийка...пък аз имам спомен от детските си години как още неузрели ги изяждахме... :angelche:
Данче, ще го бъде според мен...и тия издънки дето ми ги дадоха на мен се ронеха като чубрица, но стебълцето е свежо като направиш разрез...Може би това му е естественото държание през есента, знам ли?Напролет ще си проличи...Колкото до това, че е в саксия...на едно място пишеше, че няма никакъв проблем да си го гледаш така и пак плододавало...
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от el pistolero »

Много хубаво дърво има в него някакво японско- китайско излъчване. :nod:
На село имахме 2 броя и едното сигурно е вече над 30 години засадено и плододаващо без грам защита през зимата- а някои ги водят за кекави, като смокините и уж не издържали много на минус. Нищо подобно- "куче марка" са.
А какви страхотни тръни прави по стеблото и клоните- същински кактус :mrgreen:
Има разпространени в България два вида от Хинапа с дребни и с едри плодове. Тия едрите са по- впечатляващи на външен вид, но по вкусови качества ситните ги превъзхождат. Нашите на село са от дрепноплодните.
Ехх, как не съм стъпвал там от години :snif: :cry:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Diyana »

Ей, аз пък даже не знаех, че има различни видове...и сега не знам моя от кой сорт е.
От доста време го исках...и на края се получи така че ми го намери приятел на братовчеда на зетя на баба ми от Харманли :lol: Сега и да искам обратната връзка ще е много сложна, та ще чакам плод, за да се уверя дребни ароматни или едри немного ароматни ще хапваме :hihihi:
Въпреки, че аз малко ритам с краката преди да съм се качила на магарето :D Да видим първо на пролет дали се е хванал сладура... :stiskam:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Мария Николова »

Diyana написа:Падна ми, Мим, падна ми...и съм го боднала на едно място дето ще имам възможност да циментирам около него, пък белким ги огранича тия издънки...Ама е мъничко още, има няма 50 санта...Мъжа ми го грабна това, че се прави хубава ракийка...пък аз имам спомен от детските си години как още неузрели ги изяждахме... :angelche:
Данче, ще го бъде според мен...и тия издънки дето ми ги дадоха на мен се ронеха като чубрица, но стебълцето е свежо като направиш разрез...Може би това му е естественото държание през есента, знам ли?Напролет ще си проличи...Колкото до това, че е в саксия...на едно място пишеше, че няма никакъв проблем да си го гледаш така и пак плододавало...
Я, не го глези в саксийка. ;) Направо в земята го прехвърли. Нали не мислиш 300 години все в саксийка да го гледаш! :lol: :lol: :lol:
Точно зад компа от терасата ми се вижда един хинап в дъното на двора на комшийката.
(Ще ви се иска на 84 години да сте като нея жизнена, наперена и с неизчерпаем хумор. Ряпа да ям пред нея! :daaa: Но тя от 50 г. е вдовица и от над 30 г. "едночленно семейство", та имам 48 г. да я настигна и надмина. :lol: ) Строителната фирма й направи една солидна дъсчена барака с врата към нея и врата към блока. (Така тя преминава да види китките ми и да пием кафе.) Фирмата си държи там дърва за камината в механата под офиса им.

Като слагаха ламаринения покрив, изрязаха малка дупка да излезе през нея хинаповото дърво насред бараката и я "затвориха" с балатум, като широка "полА" около стеблото. Трябва да попитам Данчето никнат ли издънки в бараката. Плодовете започнаха да добиват кехлибарен цвят. Листата са точно така съсухрени, бавно падат и остават само дръжките им . Като узреят плодовете, нейният личен помощник ще се качи на покрива да ги обере , както обра ореха й до бараката.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от DarinaN »

нищо им няма на дръвчетата ви - листопадни са . нормално е да съхнат и падат листата. дори е нормално да падат най - новите клончета. нищо фатално - така си растат .
хинапа иска слънце . няма слънце, няма плодове . има продължителен цъфтеж - около месец и половина , не боледува, не лепи гадини . изобщо е много благодарно и полезно растение
от години го имам и няма нито една издънка , не е обгрижван по никакъв начин , само го проредих, за да оформя короната . обгрижването се свежда само до това, че всички му се радват
от около три години наблюдавам и един бодлив хинап , който също няма издънки и не е ничия собственост - свестни хора са го засадили до пътя
разлика във вкусовите качества не съм забелязала / вероятно бодливия е по - добър за ракия :hmmm: /
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Diyana »

А твоя бодли няма ли...щото и мойто клонче е бодливо, мислех че всички са такива, но може би бодливите се водят диви, пък ти имаш някакво облагородено дръвче и затова не дава издънки.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”