Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5266
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 91 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от Daniela Pargu »

Мила mds777,виж холандската заявка-стр48 накрая-има изненада! :dovolen: :stiskam:
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2396
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от mds777 »

Daniela Pargu ,благодаря , писах с молба на лични, надявам се да има достатъчно , видях ,че и лалесъм е помолила за семенца.
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от venetka70 »

Имам подарена от леля ми кандилка, имам и купена. Много ги харесвам и все искам още и още.
Миналата година се пробвах със семена от Nini директно в градината да си хвана от нейната. Поникна едно / цифром и словом / растениице, което от миналата година досега е все с две листа. Така изкара и цялата зима, та се чудя дали някога ще вземе да порасне. С лупа да го търсиш толкова е дребно. Добре, че съм му сложила клечка за указател, иначе аз самата няма да го видя даже.
Услужливо другарче ми прати тази пролет семена от екзотични кандилки. Бая се чудих как да процедирам и накрая ги засях в една кутия, като изобщо не ги разделях по видове с нищо. Просто в единия ъгъл малко от тоя вид, в другия ъгъл- от другия вид и така. Мислех си, че пак едва ли ще се получи нещо, но за моя изненада още на втората седмица кутията се изпълни с поници. Вече са около сантиметър високи и сега се чудя какво да ги правя. Давайте моля съвет кога и как да ги местя в градината.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от artist »

Вени :tzvetentze: , защо не ги пикираш, за да нараснат повече, преди да ги преместиш в градината :daaa:
(едно по едно през известно разстояние в сандъчета или да си направиш парниче в градината )
като поотраснат местиш на постоянните места :idea1:
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от venetka70 »

artist написа:Вени :tzvetentze: , защо не ги пикираш, за да нараснат повече, преди да ги преместиш в градината :daaa:
(едно по едно през известно разстояние в сандъчета или да си направиш парниче в градината )
като поотраснат местиш на постоянните места :idea1:
Ами, не знаех, че може да ги пикирам. Ще го направя. Благодаря ти. :tzvetentze: :tzvetentze:
То такъв урожаи не съм очаквала и ще се радвам, ако мога да ги опазя. Ще имам и да раздавам бол коренчета. Лошото е, че няма да знам кое от кой вид е.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1920
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 236 пъти
Получил благодарност: 122 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от miltonia »

Аз сях семена 2 - 3 години подред, докато успея да отгледам пониците. Ръсих есен, пролет и през лятото веднага след узряване на семената, слагах ги навън в градината и на перваза на прозореца и накрая им "хванах цаката". Проблемът им е, че правят бързо дълъг корен, макар и тъничък, и много трудно понасят пресаждане. Затова най-успешно се прихващат тези, които са насадени на постоянно място още съвсем малки, с четири листенца и коренче като косъм. Моят съвет е да ги закалиш тези поници и като станат около 2-3 см. високи ги насаждай директно на местата им. Те са доста студоустойчиви, но трябва да внимаваш да не ги пече силно слънце и да са винаги влажни. Успех! :stiskam:
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от venetka70 »

miltonia написа:Аз сях семена 2 - 3 години подред, докато успея да отгледам пониците. Ръсих есен, пролет и през лятото веднага след узряване на семената, слагах ги навън в градината и на перваза на прозореца и накрая им "хванах цаката". Проблемът им е, че правят бързо дълъг корен, макар и тъничък, и много трудно понасят пресаждане. Затова най-успешно се прихващат тези, които са насадени на постоянно място още съвсем малки, с четири листенца и коренче като косъм. Моят съвет е да ги закалиш тези поници и като станат около 2-3 см. високи ги насаждай директно на местата им. Те са доста студоустойчиви, но трябва да внимаваш да не ги пече силно слънце и да са винаги влажни. Успех! :stiskam:
Имам достатъчно поници да пробвам и с пикиране и както ти пишеш. Благодаря за съвета.
Ще пиша после какъв е резултата. А при мен влагата е...... а бе, доста повече отколкото трябва, ама явно на кандилките им харесва това.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1920
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 236 пъти
Получил благодарност: 122 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от miltonia »

Ако ги пикираш всяко в отделна разсадна саксийка и след това много внимателно ги вадиш и садиш, ще се хванат със сигурност. Ако ги оставиш по-нагъсто в един съд, си оплитат корените и е по-трудно.
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от divna78 »

miltonia написа:Ако ги пикираш всяко в отделна разсадна саксийка и след това много внимателно ги вадиш и садиш, ще се хванат със сигурност. Ако ги оставиш по-нагъсто в един съд, си оплитат корените и е по-трудно.
И аз съм си заложила разсад в една кофичка и неочаквано дори и за мен всички семенца покълнаха и гледам, че им е доста тесничко, та ще трябва да ги поразредя. Да чакам ли да им излезне първото истинско листо ( на някои вече прокара ) или да ги пресаждам още сега?
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1920
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 236 пъти
Получил благодарност: 122 пъти

Re: Кандилки, Аквилегия / Aquilegia

Мнение от miltonia »

Да, изчакай поне две истински листа и тогава, с пинсетата за вежди :D :stiskam: Без майтап, и така съм ги пресаждала. :idea1: :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”