Хризантемата - кралицата на есента

Заключено
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2586
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от artist »

:tzeluvka: :gush: :liubov:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мария Николова »

Кралиците вече са в своя дом - на терасата. Наредени на 3 реда по 6 саксии.
Изчаках надвечер да се позахлади и една по една сварих да пренеса 8 от мястото им в ляво от помпата и хемерокалисовата полянка. Изкачвахме 17 стъпала, после вън на терасата, почивка и пак надолу. Какво ти захлаждане, :twisted: жега!!! Пак почивка. Пак към стъпалата.
И съвсем по Вазов - "изведнъж Радецки пристигна със гръм". Върна се от работа девойката съседка, която от вчера пожела да ми помогне. Тя ги носи, аз - все така вир вода - ги поемам на площадката и ги прибирам. Тя притичва насам-натам и не знае умора, нито е изпотена! :o
И това ще се забрави. :mrgreen: Само да ги докарам от цвят! :stiskam: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
fredmrav
Дълго кафе
Мнения: 113
Регистриран на: Ное 10, '10, 23:14

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от fredmrav »

Здравейте,може ли да ми кажете с какво да наторя хризантемите за да заякнат малко?
Пензирах ги след разсаждането , но нещо ми се струват хилави и не растящи за 2 месеца.
На слънце са.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Гео, граф »

Нашата Тити ми писа във фейсбук с въпрос, на който не съм компетентна да отговоря, затова го слагам тук.

''Търся информация за една хризантема и почти нищо не намирам в нета. Казва се Licorne Blanche. Днес я видях в магазина и много ме впечатли с едничкия си ОГРОМЕН цвят. Майка ми е върл любител на хризантеми и искам да я купя за нея, обаче не намирам информация, ако се засади в градината ще продължи ли да цъфти с такива огромни цветове? Гледах в някои саксии имаше и дребнички цветове отдолу, но те дали ще станат толкова големи или не? Не очаквам ти да знаеш всичко, разбира се, но моля те да попиташ във форума, може някой да я има и да знае.''

А когато я попитах защо сама не влезе, за да си зададе въпроса сама, ми отговори:

''Не смея да вляза във форума, Гео. Ама буквално не смея, защото се знам каква загори тенджера съм и колко време ми отнема да стоя там и да чета. А постоянно имам МНОГО за учене, всеки ден ходя на училище на стари години и следобедите съм зарината до ушите. Това е единствената причина, поради която спрях да влизам там и се знам, че реша ли само да надникна за малко, работата отече.''

За тази красавица става дума:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1731 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мария Николова »

На терасата кралиците ми са в еднакви саксии. Те, обаче, са различни растения - много големи, средно големи, малки, много малки.
Какво да направя, ако някои хризантеми на терасата пожълтеят?
Засушаване и новите листа са зелени. :daaa: "Удавените" жълти листа тъй си остават жълти... :ufff:
Изводът - поливам не саксията, а конкретното растение - много голямо, или малко. :mrgreen:
Направо с маркуча няма да се получи. :hmmmmmm:
Трябва да ползвам единица мярка. :swait:
За най-малкото - х 1, за най-голямото - х 4. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Може само един прочел да е полезно, но ще е полезно. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

Гео, граф написа: Юни 14, '18, 14:37 Нашата Тити ми писа във фейсбук с въпрос, на който не съм компетентна да отговоря, затова го слагам тук.
Гео, к'во да ти кажа, в днешно време с тези урагани от градинарска стока, се иска хитрост, и хитрост, и хитри подходи към експлоaтирането на инфото. Значи първо навсякъде, където има изтъпанено име, има и платени авторски права :lol: и там е всичко лесно.
Просто тракваш името в търсачката, пишеш за всеки случай и chrysanthemum, щото може и някоя мушка да се казва така, или някой ултрамодерен щир :srofl: и това ще ти причини загуба на време. После само метваш бърз поглед и имаш това:

http://www.floraldaily.com/article/1379 ... ne-Blanche

Аз казвам на Тити да купува, защото само веднъж се живее и майка й ще преживее голяма тръпка с това уникално хризантемено същество, което търпи 1 месец и през това време кръгчето в центъра продължава да расте и да си сменя цвета. Но стигнали дотук, плюсовете просто свършват, и както ти каза Дънг, то си е един дисбъд. За еднократна употреба.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от МГХ »

А аз да се оплача .Вятърът ми отнесе саксия с хризантема от последната поръчка.
Ей, така, голяма саксия , но лека , защото е пълна с торф. Повдигнал я е и я няма. Всичко останало си е наред.
Ще се спукам от яд. :snif: Вместо да я засадя в градината, реших да я гледам на балкона.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

Мили боже, МГХ, търси я, даже парче от растението да откриеш, не е късно за резници и ще ти и цъфне. Съвсем отделно дали не си убила някого? :snif: :D
На мен ми летя на седем метра сандъче с петунии и точно както казва Мърфи, падна с петуниите "към килима". Мисля че даже вече е неофициален термин в обръщение: въздушна бомба и най-странното, може да се случи в съвършено спокоен ден. Просто така, изведнъж на перваза ги няма петуниите и ходиш да си ги търсиш...
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от МГХ »

Skio написа: Юни 14, '18, 23:10 Мили боже, МГХ, търси я, даже парче от растението да откриеш, не е късно за резници и ще ти и цъфне. Съвсем отделно дали не си убила някого? :snif: :D
На мен ми летя на седем метра сандъче с петунии и точно както казва Мърфи, падна с петуниите "към килима". Мисля че даже вече е неофициален термин в обръщение: въздушна бомба и най-странното, може да се случи в съвършено спокоен ден. Просто така, изведнъж на перваза ги няма петуниите и ходиш да си ги търсиш...
Неее, на осмия етаж съм. Под нас има козирка на магазини, които са издадени напред поне 10 метра, а в страни е покривът на факултета по кинезитерапия, който е на два етажа. Никого не съм убила, но и нищо не мога да намеря, освен ако нямам пожарна кола със стълба. Както и да е. Мина ми вече. Но много се ядосах на тази природна стихия. До сега нищо не ми е излитало така.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

Ами, прословутата чаша със студена вода, но се замислям - дали все пак магазините нямат достъп до покрива си по някакъв начин.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”