Хризантемата - кралицата на есента

Заключено
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от dar »

Артистче, не виждам снимките, повредата сигурно е в моя телевизор.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Тук са всички ,Дар,жалко че не ги виждаш,но защо ,все пак?
Вчера прибрах последните саксии ,за сега в хола. Голям клинч.Аз не виждам как при мен биха устискали хризантеми в градината.Не че съм ги заривала до сега,де.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Хризантемите не се режат сега.Режат се напролет. Ако не искате да измръзнат. И понеже кореновата система е на повърхността и лесно измръзва при голям студ се затрупва есента и това най-добре да бъде с почва. Не с тор. Аз съм слагала в саксиите и изсъхнали листа по това време и добре се изолират също от студа. В най-големите студове / които при нас са рядкост/ при температури под - 10 градуса ако падне температурата, ги завивам саксиите със стари черги или агривало. Тогава ги изрязвам стеблата, защото иначе е невъзможно да бъдат завити.
Deleted User 4608

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Deleted User 4608 »

Понякога и аз не виждам някои снимки, особено тези, качени на img-share. Но след някой друг ден ги виждам. Мисля, че се дължи на качеството на нета.
За зариването на отрязаните хризантеми - нищо ли не се оставя да стърчи? Повечето ги прибрах, но оставих някои в градината.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Как нищо не се ли оставя? Зариват се корените.Ако има малки издънки покарали и те се зариват. Стеблото си остава да стърчи.
Много е важно къде са засадени хризантемите. Те не обичат цяла зима корените им да плуват във вода. Добре е да бъдат засушени. Ако хризантемата е ценна и смяташ ,че няма да издържи в градината на това място, сега е момента да бъде преместена. Изважда се с повечко почва корена и се засажда на подходящо място под стряха или в саксия , която се слага на завет и под стряхата.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Една интересна статия :
"Размножаване на хризантеми
Многогодишните растения ще осигурят на Вашата градина дълготрайни композиции от багри с минимум усилия, а много от тях могат лесно да бъдат размножении и през пролетта.
Бърз и лесен начин за рамножаване на многогодишни растения е вземането на базални резници. Това са по-скоро леторастите, израстващи директно от коренището, а не тези от стьблото или клоните. За повечето многогодишни най-подходящото време е ранната пролет, когато леторастите се появяват в градините, но определени видове реагират по-добре на кратката технология на закрито, която позволява да се произведат добре оформени растения, цъфтящи още през първия сезон.
Хризантемите, наричани сега дедрантеми (Dedranthema) са най-подходящи за този метод, тъй като извадените коренища и издънки лесно могат да бъдат съхранени под парникови стелажи през цялата зима. Но тази технология може да бъде използвана и за голям брой многогодишни, особено за онези, които са склонни на изнежване на открито. Далиите от резници растат добре, така както и близгородствените им космоси (Cosmos atrosanguineus) с шоколадови цветове. Нежните салвии също дават прекрасни базални леторасти.
Издънките, които се появяват през есента, трябва да се запазят влажни през зимните месеци и да се предпазят от студове. Поливат се малко по-обилно, докато денят расте, а след това се следи за леторастите, които започват растежи си.
Не трябва да се опитвате да ускорите процеса чрез подхранване. Това не е необходимо, тъй като в корените има изобилие от резервни хранителни вещества, но е нужно да осигурите на растенията необходимата светлина и топлина, за да пораснат хубави и здравии леторасти.
На мястото, където стъблото преминава в корена, са концентрирани растежните регулатори на коренообразуването. Така че когато се събират резници, трябва да се реже близо до основата. Не трябва да се примахват допълнителните корени, тъй като те са това, което се стремим да получим. Избягвайте само вдървесинен растителен материал, тъй като той ще се вкорени по-бавно. Процесът на добиване и вкореняване на резниците може да продължи до средата на пролетта.
Стъпка по стъпка
1. През есента или зимата се изваждат издънки или коренища от добре развити растения, като се внимава да не се повредят младите леторасти, израснали в основата на растенията.
2. Вземат се здрави резници с дължина около 7.5 см. Отрезът се прави с чист нож, колкото е възможно по-близо до основата на растението.
3. За да се приготви резника, стьблото се отрязва под най-долната двойка листа, които трябва да бъдат премахнати с чист остър нож.
4. В случая не е важно да се използва растежен регулатор, просто готовите резници се набождат в легенче, напълнено с влажна торфена смеска.
5. Резниците се располагат така, че листата им да не се допират и леченчето се поставя под някой рафт в парник или оранжерия или на топло, добре осветлено място.
6. След около 2-3 седмици резниците би трябвало да се развили корени. Тогава всеки един се изважда, за да се нанесат минимални поражения върху крехките корени.
7. Вкоренените резници трябва да бъдат засадени поотделно в саксии № 9 (с диаметър 9 см), във влажна почвена смеска и да се поставят на топло място.
8. Порасналите в саксии растения трябва да бъдат закалени, преди да се засадят на открито. След това се засаждат на слънчево място без да има риск от внезапни застудявания."
Проблемът обаче на новите сортове е , че те не карат изобщо такива базални издънки. За това мисля ,че е по-удачно лятото да се вкореняват връхчетата .По-това време е топло и лесно се вкореняват. По този начин хризантемите се подмладяват и цъфтят по-добре. Това обаче трябва да бъде направено възможно по-рано , за да има време да направи резника добър корен до зимата.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

artist написа: Ное 28, '18, 13:46
започвам с...
:D или изпратената вместо
Mancetta Lace
както Мария я кръсти.."Яйца на очи" :lol:
Не мога да съм сигурна, за да й дам име :angelche:
но според мен най -много прилича на серията Pennine (Early Spray - Anemone)
https://www.chrysanthemumsdirect.co.uk/ ... emone.html
на тази Pennine Gambol, защото розовее и цъфна заедно с едни от първите
По скоро прилича на Pennine Marie.
Изображение
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от artist »

Много вероятно и тази да е :daaa: :angelche: , даже май повече на нея прилича :tzvetoman:
Благодаря ти, Лизи :tzeluvka: :gush:
Ще я кръстим Pennine Marie :ieeee: :angelche:

п.п. ... трудно е , защото в гугъл, не излизат никакви снимки... за сравнение :D
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от МГХ »

Лизи, забелязала съм, а предполагам и вие, че през пролетта /март -април/, каквото и да се отчесне от растението, с корен или не, се прихваща без проблем, а през май-юни почти всички връхни части, дори и тези с размер под 10 см., забодени в пръстта се прихващат и дори цъфтят есента. Някои нови капризници дават и фира, но повечето и от тях пускат корени.
Deleted User 4608

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Deleted User 4608 »

Лизи, разбрах, трябва да се загърлят с почва, подрязаните в градината, хризантеми. Оставих само повтарящи се в градината. Мисля, че закъснях със загърлянето, защото ни затрупа снегът. Нищо, ще се готвя теоретично за по-нататък. Благодаря!
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”