Хризантемата - кралицата на есента

Заключено
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

Lappland написа: Юли 12, '18, 11:51

Затова се обръщам с молба за инф откъде да поръчам многогодишно растение, резници или семена
Лапленд, не бях се и замисляла дали в Швеция стават хризантеми по градините. То нали там общо сезонът е много кратък, нещо като 184 дни и нито ден повече... :lol:
Давам ти съвет да си просиш резници от хората наоколо смело - така ще имаш гаранцията за сортове, които се справят. Също прерови нета за малки английски сайтове на любители на хризантеми, които продават вкоренени растения, понякога дори собствени сортове - обикновено са възрастни хора с много опит и ще са в състояние правилно да преценят шведската ти ситуация и да ти предложат нужното.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

:ieeemyzh: Най-сетне се решавам да споделя с вас огромното хризантемено радино вълнение, в чийто плен е душата ми от миналата година. Имам си екземплярче от семка(от моя хризантема от майка ми), което презимува успешно, после го трясна градушка и почти си загуби върха.
Така спешно реших, че няма да си простя, ако не го опазя! Взех резниче с критични размери, което тръгна мнооого бавно, но на 07.07. имах увереността, че се е вкоренило добре.

Изображение

Сега пък съм под адски стрес, защото съществото реши неистово да се разклонява, а не да расте по-високо, прибавяйки нови листа. Хъката-мъката днес се реших и отрязах разни култучета, като оставих само трите върхове.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Kaква е родителката му и каква е целта да се размножава от семка ?
Иначе-упех ! Гледай да я издундуркаш ,а не точно да цъфне до есента,макар,че знае ли се -може да има изненада.
Моите са непрекъснато накиснати във вода от тези дъждове.Един сорт загубих вече ,уж най-непретенциозния.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31639
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 964 пъти
Получил благодарност: 2175 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мария Николова »

Ама вие ще ме накарате да фотна моята цъфнала жълта хризантема - от тия, които дундуркам на терасата. :mrgreen:
Поне да видя какво пише на "марковото" й картонче...
Естествено, че го измъкнах. Помня до 2 латинобуквички, без да ги объркам. :lol: Пише: John Hughes Yellow и на миниснимчицата е кръгла патешко жълта топка с полутръбички листенца отдолу нагоре. И пише, че става 1.2 м. Пък не е повече от 50 см. и най-много 1-2 пръста отгоре.
От към патешкото и листенцата нагоре го докарва, но откъм топката... има много да се желае... :eeeh:
И ми изглежда, че никакви пожелания няма да направят истинска топка от плоския цвят. ;)
Сефте ще правя само една снимка и само една ще качвам.
Поне текста да върви. :lol:

Изображение

Изображение

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lappland »

Skio написа: Юли 24, '18, 13:45
Lappland написа: Юли 12, '18, 11:51

Затова се обръщам с молба за инф откъде да поръчам многогодишно растение, резници или семена
Лапленд, не бях се и замисляла дали в Швеция стават хризантеми по градините. То нали там общо сезонът е много кратък, нещо като 184 дни и нито ден повече... :lol:
Давам ти съвет да си просиш резници от хората наоколо смело - така ще имаш гаранцията за сортове, които се справят. Също прерови нета за малки английски сайтове на любители на хризантеми, които продават вкоренени растения, понякога дори собствени сортове - обикновено са възрастни хора с много опит и ще са в състояние правилно да преценят шведската ти ситуация и да ти предложат нужното.
Благодаря
тук климатът е почти като софийския, няма да имат проблем с оцеляването
Вярно, сезонът е с друга дължина, почва края на април и завършва края на септ, но растенията сякаш си знаят и растат и цъфтят доста интензивно

Даже тази година изгоряхме от невероятно тропическо лято, без капка дъжд и всеки ден с темп от по 30 градуса на сянка
и е така от средата на май и не му се вижда краят



Лошото е, че не се продават многогодишни Х
Никой от съседите няма и никой не е чувал, че има зимоустойчиви

Засега намерих два сайта в БГ, продаващи зимоустойчиви Х и след месец ще се снабдя с два бр за проба
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Еййй,Мерко,пак ни изпревари и то,с 2 месеца!
Има данни за топки човекът,но е трябвало,ако много настояваш ,да махнеш страничните клонки.
Лапланд ,има две подробности за зимоустойчивостта на хризантемите-веднъж,наистина да устискват зимата и после да успеят да направят цвят.За да направят цвят,трябва да цъфнат преди началото на октомври..Ако имаш хладно помещение,където да прибираш есента саксии,можеш да имаш много красавици. Аз в софииско съм имала устойчиви хризантеми,но първата слана ги попарваше,когато бутоните бяха ,колкото 2 ст
За това сега дундуркам саксии.Впрочем,имам една хризантемка,лятна,която цъфти сега.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lappland »

Мерси, Либра

Засега нищо не е издържало на зимата
Пробвах всичко, което се продава
пробвах и да оставям навън, и да прибирам в гаража
без успех
трябва ми подходящ сорт просто - на продаваните тук си пише, че са само за един сезон
същото пише и из всички градинарски сайтове, никъде няма инфо за Х като в БГ
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Става въпрос за помещение ,в което т .не пада под нулата.Аз ги държа в гаража също .Отопляван е и става номерът,но всеки път ММ като си вдигне вратата ,аз кудкудякам ,че е студено.Т.е хамалогията не ме кефи.
А,може би,магазините зареждат само еднодневки,т.е -едносезонки.Ти,от БГ можеш да си вземеш всякакви хризантеми,но климатът си има значение.При Lizi на топличко цъфтяха под стряхата и декември,но аз такива т-ри мога само да мечтая и ти,също,след като казваш,че климатът е като в София.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

libra написа: Юли 24, '18, 14:02 Kaква е родителката му и каква е целта да се размножава от семка ?
Иначе-упех ! Гледай да я издундуркаш ,а не точно да цъфне до есента,макар,че знае ли се -може да има изненада.
Моите са непрекъснато накиснати във вода от тези дъждове.Един сорт загубих вече ,уж най-непретенциозния.
Либра, тя трябва да цъфне тази година, защото любопитството ми е изгарящо! :lol:
Хризантемата не произвежда себе си от семена, един вид това е производство на нови хибриди, но не трябва да се имат никакви илюзии, защото се знае, че поне 90% излизат простоцветни маргаритки. Но фертилни! и това ги прави подходящи за по-нататъшно кръстосване с надежда за интересни резултати, което при това става доста бързо. Не ми е амбиция обаче, засега.
Чисто и просто ще имам една по-специална за мен хризантема и занимавката е вълнуваща. Майката е точно този екземпляр, семената са от коледен букет 2016 - и да, става въпрос за адски късна хризантема, стар, ако не старинен сорт, който е много як и неведнъж през годините сме го виждали облян в цветове и покрит със сняг.
Ще търся и снимка на цвета от 2014, защото си бях играла да спазвам (почти)всички правила на disbuding-га и бях произвела красива 17см чинийка. :lol:

Изображение

Мария, защо се сърдиш, като си взела решение да й позволяваш да залага пъпки толкова рано? Съдейки по листа и центъра на цвета, сортът е точно този. Не е късно да смениш стратегията и да имаш жълта топка за Октомври. :stiskam:

Лапленд, скептична съм, но това да не те интересува, ти пробвай!!!!!!!!!!!! Обаче растението е фоточувствително по особен начин - ако при теб пролетта започва едва на първи Април, то аз например тогава хризантемите ги имам на поне 30, че и 40см - т.е. аз също си имам моите проблеми, защото уж трябва да пензирам, пък чувствам, че е прекалено рано, и после все някак пропускам момента и... ... То май няма да е зле и да се погледне в нета как се справят в Канада например с това растение :hmmm:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lappland »

Скио, благодаря
чела съм за важността на светлината за Х
но въпреки това ми е мерак да пробвам, може пък да стане
надеждата ми е, че щом астрите нямат проблем, значи има надежда и за Х

Либра, гаражът е топъл, около +5 в най-студените зимни дни, не се отваря защото не се ползва като гараж, а като склад и се отваря само вътрешната врата към къщата, не и външната

дано имам късмет и да намеря и донеса две саксийки
пък после ще видим дали ще се аклиматизират
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”