Хризантемата - кралицата на есента

Заключено
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мариана Бечева »

Изображение
Изображение
Последните за тази година. Вчера зазимих всички (моите не са саксии), но тези не ми даде сърце да ги орежа и посрещнаха първия снежец.
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 160 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от artist »

Мариана :tzvetentze: ...
твоите са " в крак с времето" ;) :liubov2:
моля те, сподели как си ги "зазимила", че и на мен ми предстои това действие този уикенд :angel2:
Режеш ги до долу и затрупваш, но с какво? ... почва, трици (дървени стърготини), листовка? ...кое е по- подходящо :hmmm: :hmmm:
libra написа: Ное 28, '18, 14:36 Taзи е много сладка ,явно и на теб ти харесва ,щом има толков фотки. Няколко бройки ли са били или е склонна да се размножава добре?
О, да много си я харесвам :liubov2: , но я снимах повече... във фазите й на цъфтеж, за да мога да я разпозная после,
тъй като бях сигурна, че не отговаря на това, което съм поръчала :D
А и е магнетична :angelche: привлича погледа от далече :D
Едничка е :daaa: ... тоест едно стебло, но се разклони, и цъфтя много... представи се страхотно :D :angelche:
... даже имаше и аромат :D , незнам дали е възможно за хризантема :tzvetoman: :idea1:

Пепеляшка :tzvetentze: ,
тези са ми от поръчката от Витрофлора :angelche:
лилавата - Cosmo Purple
бялата - Angelys
жълтата - Angelys Jaune
:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7671
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2232 пъти
Получил благодарност: 1247 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от pepelqshka71 »

Артистче :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мариана Бечева »

[quote=artist post_id=849485 time=1543438226 user_id=3028]
Мариана :tzvetentze: ...
твоите са " в крак с времето" ;) :liubov2:
моля те, сподели как си ги "зазимила", че и на мен ми предстои това действие този уикенд :angel2:
Режеш ги до долу и затрупваш, но с какво? ... почва, трици (дървени стърготини), листовка? ...кое е по- подходящо :hmmm: :hmmm:

Режа ги до долу и покривам с по една лопата конско-птича тор /с такава разполагам/. Три зими презимуваха така, явно им е достатъчно топло. В нашия район зимите са по-меки,а и не обичам да се занимавам със саксии, длъжни са да се справят. :stiskam:
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2594
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 155 пъти
Получил благодарност: 160 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от artist »

:tzeluvka: :gush:
Благодаря :tzvetentze: :tzvetoman:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от dar »

Артистче, не виждам снимките, повредата сигурно е в моя телевизор.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Тук са всички ,Дар,жалко че не ги виждаш,но защо ,все пак?
Вчера прибрах последните саксии ,за сега в хола. Голям клинч.Аз не виждам как при мен биха устискали хризантеми в градината.Не че съм ги заривала до сега,де.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Хризантемите не се режат сега.Режат се напролет. Ако не искате да измръзнат. И понеже кореновата система е на повърхността и лесно измръзва при голям студ се затрупва есента и това най-добре да бъде с почва. Не с тор. Аз съм слагала в саксиите и изсъхнали листа по това време и добре се изолират също от студа. В най-големите студове / които при нас са рядкост/ при температури под - 10 градуса ако падне температурата, ги завивам саксиите със стари черги или агривало. Тогава ги изрязвам стеблата, защото иначе е невъзможно да бъдат завити.
Deleted User 4608

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Deleted User 4608 »

Понякога и аз не виждам някои снимки, особено тези, качени на img-share. Но след някой друг ден ги виждам. Мисля, че се дължи на качеството на нета.
За зариването на отрязаните хризантеми - нищо ли не се оставя да стърчи? Повечето ги прибрах, но оставих някои в градината.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Как нищо не се ли оставя? Зариват се корените.Ако има малки издънки покарали и те се зариват. Стеблото си остава да стърчи.
Много е важно къде са засадени хризантемите. Те не обичат цяла зима корените им да плуват във вода. Добре е да бъдат засушени. Ако хризантемата е ценна и смяташ ,че няма да издържи в градината на това място, сега е момента да бъде преместена. Изважда се с повечко почва корена и се засажда на подходящо място под стряха или в саксия , която се слага на завет и под стряхата.
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”