Хризантемата - кралицата на есента

Заключено
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1783
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 175 пъти
Получил благодарност: 151 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от dung »

:lol:
Е, много съм далече от туризма, пък бил той и хризантемен, но всеки, който иска може да дойде да разгледа.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Наслаждавам се на хризантемите ви .Толкова са различни и красиви.
Всяка година по това време кроя планове как да се сдобия поне с половината.Най-вече ,не как да се сдобия ,а как да ги обгрижвам сполучливо.По ред причини,моите са в хомеопатични количества,с малки изключения.
Скио ,много е красива твоята .Нещо не мога да им схващам размерите,тази средна големина ли е ? И в БГ ли е?
Dung ,не е много разумно да ни каниш ,че сме като марокански скакалци.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 875
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 209 пъти
Получил благодарност: 246 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

libra написа: Ное 1, '18, 13:01 Нещо не мога да им схващам размерите,тази средна големина ли е ? И в БГ ли е?
Не е в БГ. Няколко години след смъртта на майка ми татко настоя, че не може сам да притежава и да се грижи за почти 50 сорта( в онези години минаваше за огромна колекция :dovolen: ) и ме натовари да оставя само 7-8. Не ме питайте какво преживях...
След смъртта на татко спешно изтеглих материал тук, като само една хризантема не успях да издондуркам, но приятелката ми я има на вилата си и сортът не е загубен за мен.
Размерите на цвета ли? Диаметър седем-осем сантиметра. Висока като растение, добре реагираща на пензиране. Без обаче това да служи като твърдение, че пензирането е инструмент за контрол в/у ръста :lol:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Да ,някои са си доста високи .Но в Италия можеш и повечко да я пензираш.Имам предвид,че все пак ,малко укротява ръстта ,а при теб няма да се забави цъфтежът фатално.
Ти имаш силен спомен с хризантемите ,радвам се че притежаваш сортовете на майка си.И,да -ако споделяме с други цветята ,които имаме,в някакъв момент можем да възстановим евентуална загуба.
Какво стана със семеначето?На пъпка ли е още?
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 875
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 209 пъти
Получил благодарност: 246 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

Семеначето, което е резник от тази година, вече го изчаквам, за да ви го покажа в пълен блясък :P Съдейки по пъпката на оригиналното растение, хризантемата е късна ноемврийска.

Грешиш за Италия. Освен дето произведох почти нещо като много скандална ситуация(макар че страстите постихнаха и просто се узна и прие някак, че за мен хризантемите на са никакъв символ на смъртта, ами безумно красиви, есенноцъфтящи китки. Пък и нали съм още жива, въпреки светотатството :srofl: ), тук имам два месеца направо африкански горещини и сух, горещ надвечерен вятър заради близостта до морето.
Повярвай, една хризантема не желае това! Точно обратното. Пензирането, качественото, е затруднено от едно крайно
ранно пролетно развитие, което се изразява в аномална височина, докато температурите не са още така добри, че да позволят наторяване. Всъщност фактът, че все са стари, яки сортове е, което ме подпомага.

Също - много яко награбих теорията. Направо бих казала, че съм на ти с растението и че резултатите ми много може да се подобрят, ако не беше да ме няма все в периодите, когато трябва да се правят нещата с хризантемите, като например цялата минала пролет. Та аз имам един сорт, който буквално изкара това лятото на временното място, където го затрапих миналата есен от саксийка 16см. Но човек прави, само каквото може... и според обстоятелствата.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

В Италия ли се смята за цвете за гробищата?Май и за Франция.
Хризантемите ги свързвам с двора на баба ми и моя рожден ден .Та, и аз съм "слава богу".А и при тези красоти тук ,възприятията са ми съвсем други.
Ясно за климата при теб ,явно че принципът на Мечо Пух не важи за хризантемите в Италия.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31670
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1009 пъти
Получил благодарност: 2311 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мария Николова »

А у нас карамфилите са цветето за гробищата. За пенсионерите. Защото са най-евтини.
VIP-персоните, съответно, не признават други гробищни цветя, а само рози и в много специален случай - лилиуми. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

dung написа: Ное 1, '18, 09:39
А това са 2 вкоренени култука от Anderton, на които изчистих повечето пъпки, за да цъфнат по-бързо. Много съм доволна от нея. Не знам дали някой друг си я поръча тази пролет освен мен и Златка Трънова.

Изображение
Прекрасна е ! :liubov2:
Deleted User 4608

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Deleted User 4608 »

Все още не съм съвсем наясно с отглеждането на хризантемите. Днес прочетох нещо, което ме обърка. Кълбовидните хризантеми правят ли кълбо всяка година и трябва ли да се направи нещо допълнително? Размножих си една уж кълбовидна оранжева, ама няма кълба. Не, че държа на формата, и така си я харесвам, нисичка, цъфти си.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Разбира се, че правят кълба всяка година. Но ако е достатъчно слънцето и водата .
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”