Хризантемата - кралицата на есента

Заключено
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мария Николова »

Гео, граф написа: Юни 14, '18, 14:37 Нашата Тити ми писа във фейсбук с въпрос, на който не съм компетентна да отговоря, затова го слагам тук.

''Търся информация за една хризантема и почти нищо не намирам в нета. Казва се Licorne Blanche. Днес я видях в магазина и много ме впечатли с едничкия си ОГРОМЕН цвят. Майка ми е върл любител на хризантеми и искам да я купя за нея, обаче не намирам информация, ако се засади в градината ще продължи ли да цъфти с такива огромни цветове? Гледах в някои саксии имаше и дребнички цветове отдолу, но те дали ще станат толкова големи или не? Не очаквам ти да знаеш всичко, разбира се, но моля те да попиташ във форума, може някой да я има и да знае.''

А когато я попитах защо сама не влезе, за да си зададе въпроса сама, ми отговори:

''Не смея да вляза във форума, Гео. Ама буквално не смея, защото се знам каква загори тенджера съм и колко време ми отнема да стоя там и да чета. А постоянно имам МНОГО за учене, всеки ден ходя на училище на стари години и следобедите съм зарината до ушите. Това е единствената причина, поради която спрях да влизам там и се знам, че реша ли само да надникна за малко, работата отече.''

За тази красавица става дума:

Изображение
Каквото се прави за майките, докато са тук, е направено за тях.
Когато вече са отвъд, се прави за живите.
Тити просто купува и подарява цветето на майка си, за да я зарадва. Пък какво ще стане в градината, колко едри ще са следващите цветове... един охлюв знае.
И на този сорт, впрочем, големината на цвета не се влияе от това дали има още пет пъпки, или е оставен само един цвят.
Това се отнася за едрите топки, на които не се виждат тичинките, като тази

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15871
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 836 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Гео, граф »

Копирах всичко написано тук по въпроса и Тити ме помоли да ви предам това:

''Предай благодарностите ми и към съфорумците (аз още се смятам за част от форума, въпреки дългото ми отсъствие). Много ми липсва времето, прекарано там, но приоритетите се променят...''
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lappland »

Привет

Обожавам хризантеми, но за съжаление тукашните са едносезонни
Пробвах всяка есен с наличното по градинскте центрове, напролет всичко измряло

Затова се обръщам с молба за инф откъде да поръчам многогодишно растение, резници или семена
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Ако целта ти е да имаш в градината ,трябва да купуваш многодишни сортове.Дори и да са многогодишни ,пак може да не успяват да цъфнат,защото едроцветните цъфтят предимно след началото на октомври.Тези,които са едри топки и подобни засукани сортове цъфтят още по-късно и трябва да се прибират някъде.
поръчвали сме от тукhttps://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=40&t=6251 -англ. сайт и от другаде,виж секцията с мминали поръчки,може да ти влезе нещо в употреба
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

В момента можеш да поръчаш от Стрелицията.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

Lappland написа: Юли 12, '18, 11:51

Затова се обръщам с молба за инф откъде да поръчам многогодишно растение, резници или семена
Лапленд, не бях се и замисляла дали в Швеция стават хризантеми по градините. То нали там общо сезонът е много кратък, нещо като 184 дни и нито ден повече... :lol:
Давам ти съвет да си просиш резници от хората наоколо смело - така ще имаш гаранцията за сортове, които се справят. Също прерови нета за малки английски сайтове на любители на хризантеми, които продават вкоренени растения, понякога дори собствени сортове - обикновено са възрастни хора с много опит и ще са в състояние правилно да преценят шведската ти ситуация и да ти предложат нужното.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Skio »

:ieeemyzh: Най-сетне се решавам да споделя с вас огромното хризантемено радино вълнение, в чийто плен е душата ми от миналата година. Имам си екземплярче от семка(от моя хризантема от майка ми), което презимува успешно, после го трясна градушка и почти си загуби върха.
Така спешно реших, че няма да си простя, ако не го опазя! Взех резниче с критични размери, което тръгна мнооого бавно, но на 07.07. имах увереността, че се е вкоренило добре.

Изображение

Сега пък съм под адски стрес, защото съществото реши неистово да се разклонява, а не да расте по-високо, прибавяйки нови листа. Хъката-мъката днес се реших и отрязах разни култучета, като оставих само трите върхове.

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

Kaква е родителката му и каква е целта да се размножава от семка ?
Иначе-упех ! Гледай да я издундуркаш ,а не точно да цъфне до есента,макар,че знае ли се -може да има изненада.
Моите са непрекъснато накиснати във вода от тези дъждове.Един сорт загубих вече ,уж най-непретенциозния.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мария Николова »

Ама вие ще ме накарате да фотна моята цъфнала жълта хризантема - от тия, които дундуркам на терасата. :mrgreen:
Поне да видя какво пише на "марковото" й картонче...
Естествено, че го измъкнах. Помня до 2 латинобуквички, без да ги объркам. :lol: Пише: John Hughes Yellow и на миниснимчицата е кръгла патешко жълта топка с полутръбички листенца отдолу нагоре. И пише, че става 1.2 м. Пък не е повече от 50 см. и най-много 1-2 пръста отгоре.
От към патешкото и листенцата нагоре го докарва, но откъм топката... има много да се желае... :eeeh:
И ми изглежда, че никакви пожелания няма да направят истинска топка от плоския цвят. ;)
Сефте ще правя само една снимка и само една ще качвам.
Поне текста да върви. :lol:

Изображение

Изображение

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lappland
Кана кафе
Мнения: 567
Регистриран на: Мар 25, '18, 13:44
Местоположение: Roslagen
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lappland »

Skio написа: Юли 24, '18, 13:45
Lappland написа: Юли 12, '18, 11:51

Затова се обръщам с молба за инф откъде да поръчам многогодишно растение, резници или семена
Лапленд, не бях се и замисляла дали в Швеция стават хризантеми по градините. То нали там общо сезонът е много кратък, нещо като 184 дни и нито ден повече... :lol:
Давам ти съвет да си просиш резници от хората наоколо смело - така ще имаш гаранцията за сортове, които се справят. Също прерови нета за малки английски сайтове на любители на хризантеми, които продават вкоренени растения, понякога дори собствени сортове - обикновено са възрастни хора с много опит и ще са в състояние правилно да преценят шведската ти ситуация и да ти предложат нужното.
Благодаря
тук климатът е почти като софийския, няма да имат проблем с оцеляването
Вярно, сезонът е с друга дължина, почва края на април и завършва края на септ, но растенията сякаш си знаят и растат и цъфтят доста интензивно

Даже тази година изгоряхме от невероятно тропическо лято, без капка дъжд и всеки ден с темп от по 30 градуса на сянка
и е така от средата на май и не му се вижда краят



Лошото е, че не се продават многогодишни Х
Никой от съседите няма и никой не е чувал, че има зимоустойчиви

Засега намерих два сайта в БГ, продаващи зимоустойчиви Х и след месец ще се снабдя с два бр за проба
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”