Астри , богородички

Публикувай отговор
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Астри , богородички

Мнение от tzarina »

Мисля, че по това време още няма цъфнали астри.
Моите в лехата са саморасляци от миналата година, но тази пролет за първи път ми хванаха някакми въшки :o За толкова години за първи път ми се случва по тях и бях изненадана.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Астри , богородички

Мнение от DarinaN »

и аз се метнах на семена тази година и успях да направя малко разсад . в градината е, много силни са като растения , но ниски, компактни , до цвят не знам дали ще я докараме . не е ли рано още за цъфтеж ?
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Астри , богородички

Мнение от libra »

Аз имам наблюдение,че даже много ги харесват,също като розите.
Дарина ,сигурно ще ти цъфнат,има време още до края на август ,началото на септември.За височината-може водата да им е малко.
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Астри , богородички

Мнение от DarinaN »

Либра, мястото съхне много бързо. поливките са сутрин и вечер . растенията обаче са доста "яки" за височината, така че не се притеснявам. и за не цъфнат - другата година разсада по - рано . ще им хвана чалъма / много ги харесвам/
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
aloe
Кафе с мляко
Мнения: 200
Регистриран на: Окт 28, '10, 12:56
Местоположение: Варна

Re: Астри , богородички

Мнение от aloe »

Във Флорияна-Шумен продават астри/растения/ и са в отдел многогодишни цветя.Има ли и такива?
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Астри , богородички

Мнение от Мария Николова »

Роза1924 написа:По това време на годината се сещам за тези красавици, но нямам нито семена, нито разсад :cry: Дали се намира по това време разсад и въобще би ли се захванал, ако намеря?
Ама и вие сте виновни, че сте зарязали темата, а ги отглеждате :evil:
Роза, астрите ("астра" в превод "звезда") бяха най-първото ми цветно увлечение. :D Още по времето, когато имах "бяла фигура", от която излизаха "жълто-оранжева фигура", "червена фигура" и "лилаво-синя фигура". Купувах пакетчета семена и ги сеех през март направо в земята. После разреждах. Разсаждането е най-добре да става, когато растенията имат 2-3 двойки истински листенца. Като започнат да цъфтят беше късно за разместване в съответната фигура. Затова събирах семената им във фунийки за отделните фигури - бяла, червена и лилаво-синя. Не позволявах самозасяване. :lol: Има сортове, които стават високи над 60 см. Тук са "принцесите" - разкошната "Розова принцеса", :liubov2: червената, лилавата и бялата. Сортовете с игловидните венчелистчета, рошлите, (наричах ги "талашени" :angelche: ) ; подобните на маргарити - около 50 см. "Помпоните" - около 40 см. И накрая - минита до 20 см. Само при тях е най-тъмночервения цвят сред астрите :ieeee: !
С годините се натрупват в почвата зарази и от 4 г. не съм ги сяла. Напролет вече ще сея. :ieeee:
Пакетчета семена се намират почти цяла година. Но сега ако засеете семена, боя се, че няма да имате читави растения. Иска си пет месеца развитие, за да стигне до цъфтеж. Хайде, заради горещото време, да се форсира и да е готово за 4 месеца. То мъгли, то слани, то внезапни ниски нощни температури ноември месец - няма как да го бъде августовския цъфтеж... :snif:
Гледайте на пакетчето отзад годините за годността на семената. :swait: Имат сравнително ниска кълняемост и с времето става по-ниска.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Астри , богородички

Мнение от libra »

Споре мен това са астерите-големи растения с дребни лилави,винени, бледи цветчета.Цъфти началото на есента,събира много пчели.Мисля че има ниски ,май Дал си беше поръчвала от нейде си и ги е показвала в някоя тема.
Също расте като дива китка покрай вода,разни канали ,дерета.
Виж в нета,че не мога да ти пусна линк.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Астри , богородички

Мнение от Мария Николова »

aloe написа:Във Флорияна-Шумен продават астри/растения/ и са в отдел многогодишни цветя.Има ли и такива?
Има. Много разпространени са ситноцветни астри, които правят с времето големи туфи и зимуват безпролемно. Багрите им варират от бледо син - до тъмно лилав цвят. Други по-интересни сортове не могат да презимуват у нас. Трябва да се дундуркат като датурите - резници и т.н.
Трябва да се разпита във Флориян точно какъв сорт са многогодишните и зимуват ли у нас в земята.
Горе говорех само за едногодишни с красиви ефектни, едри и обилни цветове. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Астри , богородички

Мнение от Роза1924 »

s_t_m, благодарна съм за "просвещаването" :dovolen: , явно тази година пак съм я проспала тотално ;)
Ще се радвам на снимки от отглеждащите ги и дано да пишат имена на сортове, че да търся по-целенасочено.
Това за болестите ме притесни малко, може би тогава трябва да се сменя мястото им всяка година :hmmm:
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Астри , богородички

Мнение от tzarina »

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”