Флокс - Phlox sp.

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Флокс / Phlox

Мнение от ravik »

Вчера си купих тази лилава прелест:
Изображение

Но сега малко не ми е ясно какво да я правя. :D Та въпросите:
1. Цяло лято ли цъфти или сега като прецъфти и това е?
2. Мога ли да го разсадя в сандъче - ще покрие ли цялото сандъче и да стане една голяма лилава туфа или по-добре да не го пипам?
3. Северна или южна тераса?
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Флокс / Phlox

Мнение от Blue sky »

сега така докато изцъфти, после малко спи, после почва пак вегетацията - тогава го раздели в сандъче на няколко малки туфички и догодина ще имаш огромно лилаво великолепие. Или пък го сложи да покрива почвата на разни неугледни - примерно лилиуми :lol:
за съжаление цъфти само напролет :evil:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Флокс / Phlox

Мнение от ravik »

Blue sky написа:за съжаление цъфти само напролет :evil:
Ооо :snif: Мисля като прецъфти да ти го донеса в градината - никакво разсаждане няма да му правя. :svekurva:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Флокс / Phlox

Мнение от Blue sky »

оооооо :liubov: :tzeluvka: приютявам го веднага :hihihi: тамън до розовия ще го натъкмя :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Флокс / Phlox

Мнение от Moria »

Блу, този като "спи" как изглежда-в смисъл изсъхва ли, що ли. Аз имам два такива от пролетта, лилавия прецъфтя и оня ден взех ножицата - кръц-кръц, постригах го. :hmmmmmm: Абе такъв храстовиден и бодлив флокс за първи път виждам. Другия още си цъфти. Тоз модел само с разделяне ли се размножава?
Изображение
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Флокс / Phlox

Мнение от Satori »

Равик, откъде го купи? Не че имам място де, ама много ме кефи, откакто преди две години го видях пред Руската църква в Шипка.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Флокс / Phlox

Мнение от Titi »

Моя градински флокс нацъфтя. Много е пъстър и цяло лято не спира да ме радва.
Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Флокс / Phlox

Мнение от Blue sky »

И как хубаво мирише, нали :nod: много го обичам :ieeee:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Флокс - Phlox sp.

Мнение от Blue sky »

тема за флоксовете - многогодишни, едногодишни, пълзящи, алпийски, килимни, ароматни, обикновени, всякакви ....

Изображение

защото нито един смесен летен бордюр не е пълен без "градинския", бабешки, многогодишен, висок, ароматен, любим на пеперудите, флокс - phlox paniculata

Изображение

Това е лесно за отглеждане, непретенциозно цвете, което предпочита ярко слънце, но търпи и цъфти и на дебела сянка, обича да е добре полято, но търпи и страхотно засушаване. Почвата трябва да е добре дренирана, хубаво е да се тори веднъж в месеца с гранулирани торове или оборска тор. Трябва да е на проветриво място, или поне да не се мокрят листата, защото лесно се напада от брашнеста мана.
Бързо се разраства, достига на височина до метър, макар че има и по-ниски и по-високи сортове, цъфти късно през лятото когато другите вече са прецъфтели, но има и по-ранни сортове, цъфтежът е дълъг и обилен. Размножава се напролет, като туфите се делят, когато са няколко см високи. Създадени са много сортове, като гамата включва бяло, розово, червено, оранжево, сьомга, пупурно, цикламено, синкаво, магента, обикновено с ярко изразено око.

Phlox 'Blue Paradise'
Изображение

ето и една страхотна галерия със сортове флокс, с професионални снимки, където се вижда разликата в нюансите на сортовете - важен момент, защото повечето сортове са розово-лилаво-цикламено и обикновените снимки, често подвеждат и не дават точна представа кой какъв е

http://www.gardenworldimages.com/Search ... e&pageno=2" onclick="window.open(this.href);return false;
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Флокс - Phlox sp.

Мнение от dal »

и да кажа -местата в бг със сухи и жарки лета НЕ СА за флоксове :idea:
на тези прекрасни цветя най удачно ще се любуват в пред- и в планинските райони , също и по крайбрежията , където има въздушна влага :dovolen:
аз много ги харесвам , но опитите на майка и други цветари да ги отглеждат из дагейско претърпяват пълно фиаско -прави стъбло и малко полу изгорели съцветия , докато в троян в двора флоксовете са във вихъра си....
Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”