Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Миша »

greeneyed написа:Гаурата ми сега стои с кафяви стъбла, напролет от дъното ли ще излизат нови стръкове? Миналогодишните стъбла да ги режа ли? :hmmm:
По принцип за всички многогодишни е добре през зимата да стоят с изсъхналите стъбла, по този начин задържат снега и вероятността да се оголят при силни ветрове намалява, оттам и вероятността да измръзнат намалява
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 5091

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Deleted User 5091 »

greeneyed написа:Гаурата ми сега стои с кафяви стъбла, напролет от дъното ли ще излизат нови стръкове? Миналогодишните стъбла да ги режа ли? :hmmm:
Грийни, оставяш ги до пролетта/февруари/ и ги отрязваш на 15 см. Тръгват новички около старите пръчки.
Аз миналата година отрязах едната, другата я оставих за пролетта. Двете са си живи, но по-сигурното е пролетта да режеш.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от greeneyed »

Ето това исках да науча! Благодаря ви, Мише и mija! :liubov:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от ljuboznatelna »

Еличка написа:
ljuboznatelna написа:Бях купила от Зелена пролет преди години, но не оцеля :(
Като дете бях на лагер в Карандила, поляните бяха пълни с нея. И със семената на Лунарията - онези седефени плочки. Правехме си огромни букети от стипа и лунария .
Люб, при мен ще оцелее, почти целият двор е скала, ама има една част, дето нищо друго не би живяло :ufff:
Иииииии, моля те кажи ми, наистина ли тези поляни приличаха на море? Аз така си ги представям, че вече съм почти сигурна, че съм ги виждала!
Е, не беше море, но ги имаше достатъчно. И не бяха гъсти като на снимките, но бяха достатъчно красиви, за да ги забележим. :dovolen:
незабравка

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от незабравка »

И аз големите треви ги разделям ,с триона обаче режа коренищата и както каза Люб има доста отпад,понеже част от стъблата се прерязват без корен.Имам един Пенисетум Moudry,който за 3 години направи наистина много гъста туфа и миналата година цъфтя с по-малко класове и на по-къси дръжки.Ще трябва да го нарежа на порции и него,на място като го разкопая,няма да мога да мъкна цялата огромна туфа.
Листата на големите треви са ми много полезни при зазимяването на по-слабо студоустойчивите храсти,правя им ''иглута'' от стръкове мискантуси,като първо правя опорна онструкция от две яки бамбукови пръчки и увивам и пристягам стръковете около тях със сезал.
А ето снимка на един формиум ,понеже в текущата Пландорексова поръчка доста обсъждахме проблемите с презимуването на закрито на тези красиви,екзотични треви от Нова Зеландия.
Phormium 'Rainbow Sunrise'-един в саксия и един засаден директно в земята в оранжерията. :dovolen: E,няма как без изсъхнали и повредени лста,но ги почиставам
добре напролет,иначе кореновата туфа си зимува здрава,с много оскъдно,но редовно поливане,без стрес от засушаване или преполиване.А лятото пие доста вода.

Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от kim »

Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Тук моля за помощ феите на тревите :dovolen:
Пускам една "скица", дано е що годе ясно. Това е средата на двора - слънце цял ден. Мястото е и с лек наклон, каманяк и глина. Иска ми се да оформя там някакво тревно кътче. Миналата пролет бях засадила роза Леонардо, не става - цветовете изгаряха преди да се отворят. Та, розата е преместена есента, на нейно място има pennisetum.
Изображение
image hosting gif
Дали според вас комбинацията е добра? Какво разстояние да предвидя между растенията (най-много ме тревожи площта за мискантуса). И още нещо - добре ли е точно в центъра на двора да бъде празна дупка до май? :ufff:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 985 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от gevkati »

според мен физокарпуса ще ти дойде висок.
щом е слънце, можеш да помислиш и за лавандула. при ньличието на перовския, лавандулата може да е розова :D
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Мария Николова »

Или пък ароматен божур? :sthinking:
И без цветове е достолепен до късна есен. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Аз съм поръчала от Миша и непета, мога да сложа за пълнеж, лавандула имам на друго цветно петно. Чудех се за физокарпуса :hmmm: искам да имам акцент там и април.
Мария, там е камъняк (не че някъде в двора е чист чернозем, хихихи). В средата на юли, когато тревата все още е свежа, на това място вече прегаря. Няма никаква сянка и влага не се задържа. Не мисля, че ще се чувства добре божур.
За нисък пълнеж мога да добавя и дебела мара, мисля че ще си поджождат.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”