Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Миша »

На розовите гаури трябва да им знаете сорта, някои са за зона 8. И по мои наблюдения обичат повече вода от белите, не издържат продължително засушаване
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Миша, моля те кажи за Gaura lindheimeri pink! Аз от теб я поръчах. Четох отзив, че няма проблем....
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Миша »

Еличка написа::cry: не искам да ми умира гаурата. Не! Ще я разменя с бяла. При нас редовно температурата зимата пада под - 20° А пък и късните пролетни слани са почти ежегодно. Прочетох, че pennisetum Moudry и мискантусите са студоустойчиви, нали?!
За мискантусите няма проблем, но пенисетумите са малко по-капризни, бих те посъветвала да избереш някоя друга по-устойчива трева- например дешампсията, някои паникуми от по-компактните, каламагростисите също са устойчиви, карексите , фестуките
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Миша »

Еличка написа:Миша, моля те кажи за Gaura lindheimeri pink! Аз от теб я поръчах. Четох отзив, че няма проблем....
При мен е четвърта година, но съм я засадила на много тегаво място- сбита тежка почва, нараства само когато я поливам редовно, доста по-малка е от бялата гаура, по-компактна и по-ниска, расте изправена, без да прави фонтани като бялата , за това пък не се налага да я режа по средата на лятото, както правя с бялата, за да не се разкриви
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Миша, това е важно! Да отсеем как виреят при нашите условия!
Момичета, много е важен личният опит!
Аз ще докладвам за Pennisetum Moudry! Оставам с впечатление, че не е важен студа за тревите, а студената влага!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Deleted User 5091

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Deleted User 5091 »

Еличка написа:Миша, това е важно! Да отсеем как виреят при нашите условия!
Момичета, много е важен личният опит!
Аз ще докладвам за Pennisetum Moudry! Оставам с впечатление, че не е важен студа за тревите, а студената влага!
Моята Pennisetum Moudry е от Незабравка-голяма туфа, расте и хубавее, изключително съм доволна :angelche:
В момента в снега/при мен има все още сняг/ изглежда много добре :angelche:
Deleted User 5091

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Deleted User 5091 »

greeneyed написа: Ама на Мия и нейната почва е пропусклива, а розовата и гаура не е издържала. Сега се сещам и за друго- първата гаура, бяла я взех на разсад от Пландорекс , засадих есента и напролет нямаше никой, а сегашната розова е купена голямо растение, разви се цялото лято,може пък да оцелее напролет. :hmmm:
Грийни, нали във всеки двор има различна почва. Та аз се замислих, че умрялата ми розова гаура беше в най-сбитата и тежка глинеста почва и със сигурност не съм я подобрявала.
Белите ми красавици са от белгийската поръчка и са 2 различни вида. Едната е по-висока:
Gaura lindheimeri 'Summer Breeze'
Gaura lindheimeri SNOW FOUNTAIN ®
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от lenuza73 »

:hmmm: Да ви питам : случвало ли ви се е да не ви цъфтят треви?
Тази година при мен два мискантуса и един пенисетум пропуснаха,между другото пенисетума втора година няма клас,дали не е добре да разделя туфата?
Всичките треви са садени 2013 г
незабравка

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от незабравка »

Моят пенисетум Модри тази година цъфтя с по-малко класове и на къси дръжки,почти скрити сред листата,Туфата наистина е много тлъста и мисля да я разделя.За розояите гаури-имах в разсадника ето тази-Gaura lindheimeri 'Passionate Rainbow'
Изображение

Дават я за 6-та зона.Засадих я в добре-дренирана,песъклива почва,разви се чудесно- повечко вода искат от белите,вярно е .Есента я затрупах с дебел слой мулч около корена.Загина зимата.От същия сорт засадихме и 10 корена на една вила в Балчик,почвата там е малко по-плътна ,там от 10-те ,два корена оцеляха
От семената ,които бях събрала се пръкнаха най-различни семенаци-къде с червени листа и розови цветове,със зелени листа и розови цветове,светлорозови ,по-наситени и някои бели с розово пико. :D Имаше само една с пурпурно-червени листа и наситено цикламени цветове.Засадих я в градината да я тествам и тя взе,че изкара миналата зима безпроблемно.Мисля да я размножа от резници тази година,за да си запази характеристиките.
Ето я ,не съм и измислила име още :hmmm: Компания и прави Sidalcea ''Party Girl'' :P

Изображение
незабравка

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от незабравка »

Еличка написа:Миша, това е важно! Да отсеем как виреят при нашите условия!
Момичета, много е важен личният опит!
Аз ще докладвам за Pennisetum Moudry! Оставам с впечатление, че не е важен студа за тревите, а студената влага!
'
ДА конкретиризираме според хабитуса на тревите и тревисто-подобните.
За сухолюбивите , зимоустойчиви треви студената влага е първостепенен вреден фактор.
За доста от топлолюбивите красавици студът е жизнено важен.,влагата не толкова-кортадерия,някои карекси.,шарени юки
За формиума и астелията пък съчетанието от студ и силна влага е фатално. :nod:Иначе през топлите сезони обичат обилно поливане.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”