Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Публикувай отговор
незабравка

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от незабравка »

Да, пишат си по една зона отгоре от време -на време май. :mrgreen:
А с пендула няма да се занимавам,стига ми дето скубя стипи от всякъде. :hmmmmmm:
незабравка

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от незабравка »

И тази тревоподобност отдавна я мисля,тя е твърдо за 8-ма зона но мисля да си я гледам като формиумите в саксия.
Сребристото е моден тренд тази година. :D
Astelia 'Silver Shadow'

Изображение


Изображение

Tук в комбинация с ириси може би заради подобието на листата. :P
Изображение

Ето и в съдове
Изображение
незабравка

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от незабравка »

И тази червена юка,сорт на добре познатия подвид aloiffolia наричан ''Испанска кама'' и ''Алое-юка''
7-ма зона

Изображение

Yucca aloifolia 'Purpurea' - Spanish Dagger
Изображение


Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 740 пъти
Получил благодарност: 1330 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от ljuboznatelna »

Тази юка я подмятах в саксия 2-3 години , и като клюмна почти счупена, засадих издънките и само счупеното стебло и ако оцелее - оцелее. Лятото при мен беше повече зелена, когато дойде студа се оцветяваше в червено. Ефектна е, ама никак не ми подхожда на градината, а и при мен слънчево място свободно вече няма. И с тревите вече ми е трудно, стават огромни туфи, все се налага да ги дялкаме пролетта, за да не заемат толкова място, но от това се губи част от красотата им.
Понеже в чужди градини не дялкаме така :mrgreen: мога все пак да им се насладя в пълната им прелест. Та ако някой все пак иска голеееми гуфи, дори и на ниските треви, режете ги чак като зелените листа покарат 20-30-40см, в зависимост от височината тревата. И сухото до там. Или рано пролетта, но високо.Туфата остава стегната,голяма и кълбовидна - тревата не клюмва наникъде.
Това не важи много за пампаската трева, защото тя започва да образува коренчета някъде във вътрешността на тая туфа, където са гнили листата и се е образувала плодородна среда. И при един голям студ това измръзва, и после пампаската покарва съвсем в периферията. Така се лиших от гигантската ми пампаска трева,при нея не беше и възможно така вдървена да бъде орязана дълбоко. Реших, че не мога да я чакам още 5-6 години да заприлича на нещо, и я махнах.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1032 пъти
Получил благодарност: 1483 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от gevkati »

тази Festuca walberla я насадих миналата година. Чаках да стане шерена, поне малко да почервенее, но тя си седеше суховата и никаква. Бях започнала да и вдигам мерника, убедена, че фестуките не ме харесват. А тя като се напери, като изкласи с едни почти неонови перца... Мамина сладка!
Изображение
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

gevkati написа: Юни 12, '18, 16:10 А тя като се напери, като изкласи с едни почти неонови перца... Мамина сладка!
:potekoha: прекрасна е
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1032 пъти
Получил благодарност: 1483 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от gevkati »

дано само на котарачките да не им хрумне, че им харесва, че ще я разпердушинят! Както съм им вързала стипата, да не решат да отмъщават на тази.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Margaritenia »

Като нищо!
Я си покажи фризираната стипа, огромна туфа е! Хубавица!:)
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1032 пъти
Получил благодарност: 1483 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от gevkati »

чак пък огромна...., ама ми е хубавка
това е от края на май преди да я оценят котарачките
Изображение

миналия уикенд беше получила много висока оценка и я вързах малко грозничко... смятам да и купя подходяща кордела, да я пооплевя :hmmmmmm: и пак да ви я покажа
Изображение
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Лелеее, gevkati... Ти ме изуми! Ама как ще вържеш тази приказница! Дали няма да стане с връзване на котарачките :hihihi:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”