Рудбекия /Rudbeckia

Публикувай отговор
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от estrella74 »

Дени, моята кичеста рудбекия е двугодишна. Тази от миналата година изсъхна, но сега си имам друга самозасяла се и съм много щастлива, защото миналата година не засях семената и мислех, че това лято няма да й се радвам!
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
denitsavm

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от denitsavm »

Ясно :nod: Ще събирам значи :tzvetentze:
dal

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от dal »

по принцип рудбекията е многогодишна
друг е въпросът , че най добър ефект дава втора -трета година туфата , защото укрепва нараства и цъфти много
след това вече настава разпад и намаляват качествата на петното с рудбекиите -т.е. периодично събираш семена / сортовете се запазват/ , никнат безпроблемно февруари и направо в градината разсад
може и със самозасяване , но не знаеш къде и какво ще ти поникне

нещата стоят по подобен начин и с ехинацеите -след третата година е добре да поразделиш туфите , за да цъфтят хубаво , но става и да набодеш едно търкало и да забравиш за него ; само че рудбекията ще ти цъфти от зимни семена още първото лято гаранция , а за ехинацеята не е толкова сигурно , по вероятно е след втората да цъфти

гайлардиите пък има твърдо едногодишни и многогодишни-и там има и израждане на туфите след третата година , и самопосев , и перфектно презимуване , и цъфтене на растения от семена още първия сезон-задължително ще цъфнат ;

маргаритките , повечето си ги водят твърдо двегодишни , и да се получи нещо третата година ще е с компромиси . Но и тук има изключения-у дома има едни кичести като еделвайс , те не се местят и не ги ровим поне 4-5 години и си цъфтят ; но пък що сортови съм купила и са се затрили-нямам думи да опиша , то ГХП , то стрелиция разсади , то от къде ли не-сега имам две нещастни туфички , догодина няма да ги има и тях . Аз разсад от маргаритки до сега не съм успяла да направя от семена. И съм си решила въпроса като гледам бяла и зелена с бяло око и сламено жълта ехинацеи наместо маргаритки- -яки здрави и пет месеца стърчи цъфнало на върло слънце -това никоя маргарита няма да ти го даде . И се развъжда и от туфи и от семена .

И да допълня как най бързо и евтино можете да се снабдите с кичестите едри различни по цвят и комбинация кафяво жълто рудбекии
Купувате си пакетче семена
Rudbeckia Hirta Moroccan Sun Mix- има ги в Никис например - това е изпробвано , СТРАХОТНИ СА!
ето такива Изображение , да ти излезе 1-2 евро не повече
вземаш и Rudbeckia - Prairie Sun - като на Дени горе -тя пък е за плоски яркожълти слънца със зелено око
Изображение
ако вече си толко лаком да не чакаш на първия микс да видиш колко тъмни са тъмните в него
вземаш и cherry brandy / никне гадно и никак /- на снимката отпред
Изображение
и за нема 15 лева си зацветил махалата.... :angelche:
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от tzarina »

Дал, втората композирана снимка е убийствена :stiskam:
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от Виола »

Изображение
Lilia27
Двойно кафе
Мнения: 161
Регистриран на: Апр 6, '11, 13:33
Местоположение: София

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от Lilia27 »

Обикновени квартални рудбекии:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от calico »

обикновени обикновени, ама необикновено красиви.

и те като простите селски мушката, най-хубави
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
gyulcem
Кафе машина
Мнения: 3093
Регистриран на: Яну 14, '10, 09:53

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от gyulcem »

Аз наесен ще искам да разменям резници от рози със рудбекии, ехсинацеи и др. марагаритки. Дано някой да ме види и да се съгласи. :oops:
http://gyulcem.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.242466" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Рудбекия /Rudbeckia

Мнение от subversive »

Момичета, има ли възможност това да е някакъв вид рудбекия?? Листата му хич не ми приличат на такива, като гледам снимки на рудбекии.. На височина гони двата метра.
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”