Хортензии прекрасни

Заключено
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

Искам тема за хортензиите, давайте моля снимки тук, те сега почват да се вихрят.

То щото май само това тая година тръгна при мене както трябва, сигурно знаят че ги обожавам.
Миналата есен засадих едни 15 малки хортензийки, които не покрих и измръзнаха зимъс.
После напролет изкараха и всяко клонче има цвят, а не би трябвало да цъфтят на нови стебла. Вярно че цвета не е така наситен както другата ми стара хортензия (http://www.album.bg/calico/images/23935102/), но тя пък също измръзна а няма цвят по новите стебла, само по едно старо има две топки. А уж са един и същ вид :snif:

его ги мъничетата как се отчитат

Изображение

------------------

човек като е в отпуска и няма какво да засажда, се рови насам натам. :D

и реших да понауча повече за едни от любимите ми цветя на които може би ще дойде ред след година две да ми красят двора.

Ето малко литература за хортензиите, малко преведох нещо от руски сайтове, не ми е добър руския, ще извинявате. Ако има фактически неточности, поправяйте ме.

Превода е основно от руската енциклопедия http://flower.onego.ru/kustar/hydranc.html" onclick="window.open(this.href);return false; и от този сайт http://www.countrysideliving.net/PoM_Hy ... Sep07.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Хортензия - Hydrangea. Отглеждане. Размножаване

Изображение
Автор на снимката: Виола

Хортензията (Hydrangea) отнася към семейството на хортензиевите Hydrangeaceae. Родът е доста обширен и включва около 100 вида. Съществуват изправено растящи и лиановидни, листопадни и вечнозелени, зимоустойчиви и топлолюбиви, дребни (джуджести) и дървовидни хортензии.
Произхождат от Хималаите, Северна и Южна Америка и централна и източна Азия.
Наименованието им се състои от гръцките думи hydor (вода) и angos (вместилище, съсъд), дадено е заради формата на семенните кутийки, а също и за голямата влаголюбивост на растенията.

Хортензиите са пренесени в Европа от Япония през 18 век и тогава предизвикват истински фурор. За съжаление били твърде топлолюбиви и се налагало да се отглеждат като саксийни растения. Последвалата интензивна селекция довела до създаването на разнообразни сортове, които освен с декоративни качества се характеризират и със студоустойчивост.
За пръв път в Европа хортензията е донесена от Япония в 1820 година. От 1900 г започва началото на нейната селекция, като това са били предимно малко устойчивите на студ видове хортензия едролистна, или градинска Някъде вече около 60-те години на 20 век е имало 100 сорта.

Ето някои от основните видове хортензии: (има и други, но нямам информация за тях)

• Н. macrophylla (Н. hortensis) – хортензия едролиста (макрофила), градинска хортензия
• Н. paniculata – хортензия метловидна
• Н. arborescens – хортензия дървовидна
• Н. serrata - хортензия Серата, трионовидна
• Н. sargentiana – хортензия Саржета
• Н. heteromalla 'Bretschneideri' – хортензия почвопокривна Бретшнайдер
• Н. quercifolia – хортензия дъболистна
• Н. radiata – хортензия лъчиста
• Н. cinerea – хортензия пепелна
• H. Aspera . хортензия бодлива
• Н. petiolaris = H. anomala subsp. Petiolaris – пълзяща хортензия
• hydrangeoides Schizophragma – каскадна хортензия, шизофрагма, хортензоподобна

По-натам ще преведа описанията за всеки вид и сортовете от този вид, доколкото има информация, и със снимки.

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ:
В по-южните ширини (писано е от руснаци и разбирай ширини като нашите) е желателно засенчване, на полусянка или светла сянка. Само няколко вида цъфят по-добре на слънце, но е необходимо засилено поливане. В средните ширини и на север за засаждането на хортензиите избираме добре осветено от слънцето място, или с леко засенчване. Младите растения е добре да се държат на защитено от обедното слънце място, а също и от ветрове.Поради повишената си потребност от влага, хортензията не трябва да се сади под дървета, тъй като те поглъщат влагата в големи количества.

ПОЧВА И ЗАСАЖДАНЕ НА НОВИ РАСТЕНИЯ
На земя хортензията се засажда в северните райони напролет, а в средните и южните – пролет и есен. При посадката се внимава да не се зарови кореновата шийка. Големината на посадъчната яма за младите растения е 30х30х30 см. Кореновата система на хортензиите не е дълбока, но е доста разпростряна настрани, поради което не е добре в близост до основата на растението да има други цветя или треви. В ямката се размесват компост и торф, до около 1/3 от обема й. След засаждане поливката е най-добре да е с мека, или дъждовна вода, и после почвата отгоре се разрохква. В края на май, началото на юни се прави подхранване с минерални торове: 20 гр. Суперфосфат и по 10 гр калиева и амониева селитра на 10 л вода. Повторно подхранване се прави след 10-15 дни. Подхранването гарантира добър цъфтеж в текущата година и залагането на цветните пъпки за следващата година. Пристволния кръг се мулчира с компост или торф, и след прекопаване пак се добавя мулч, като се внимава да не се заринат приосновните стебла.
Най - добре расте в богата, средно влажна, добре отцеждаща се почва. Киселинността и трябва да е с pH 6.5 - 4.5.

ГРИЖИ
Хортензията добре реагира на подхранване.Пролетта, в началото на нарастването, се наторява с тор за рододендрони и с микроелементи. В периода на пъпкообразуването се прави второ подхранване, и лятото – трето и четвърто. Добре е по време на цъфтежа да се натори.
Хортензиите са много влаголюбиви – по 15-20 литра вода под всяко растение веднъж седмично, в дъждовни години може и по-малко.
За засилване на устойчивостта на младите леторасти се препоръчва да се полива със слаб разтвор на калиев перманганат.
От всички хортензии най-много се нуждае от зимна защита хортензия макрофила.

ПОДРЯЗВАНЕ
Хортензия метловидна (паникулата) и хортензия дървовидна образуват съцветия на леторасти от текущата година. Без подрязване храстите твърде се сгъстяват, имат запуснат вид и качеството на цъфтежа постепенно се влошава. Ако в ранна пролет се обрежат силно, то те правят мощни леторасти на които лятото или в началото на есента образуват съцветия. Оскновно изискване тук е да се направи подрязването рано напролет, до началото на активната вегетация, за да имат достатъчно време да развият цъфтящи леторасти. Затова подрязването се прави м.март-април- когато тръгват да развиват новите растежни пъпки и може да се види разположението на новите леторасти. На подрязания храст е важно да се обезпечи подхранване за стимулиране на нови прирасти.

Целта на първоначалното подрязване е да се формират силни, равномерно разположени скелетни стебла. В първата година на растението заради нормалното развитие на кореновата система, подрязването не трябва да е чак толкова силно както в последващите години. При посаждането (ако е наесен) трябва да се отстранят всички слаби и повредени клони и напролет се подрязва прираста на 1/3 или ¼ от дължината му. По-големите храсти се подрязват по-силно от по-слабите .
На втората година напролет (март-април) силно се изрязват миналогодишните леторасти над пъпката която е над старата част на стеблото. Почвата при основата трябва добре да се замулчира за да се стимулира нов мощен прираст. В последващите години подрязването е както втората година. През няколко години приосновните вдървенени клони могат периодично да се изрязват. Недостатъчното подхранване може да доведе до образуването на слаби и тънки леторасти. По-старите храсти хортензия се обновяват чрез отстраняване на многогодишната дървесина или чрез силнна обрезка на височина половин метър. При това обновяване е възможно да няма цвят през текущата година.
През есента се отстраняват прецъфтелите съцветия.

При пълзящата и почвопокривната хортензии напролет леко се скъсяват дългите леторасти, в резултат на което те по-добре се разклоняват и обилно цъфтят. От ежегодния прираст се подбират няколко най-здрави и силни леторасти за хпоследващо заменяне на старите и слабите (те се режат до дъно)

При хортензия макрофила цветните пъпки се залагат на края на миналогодишните леторасти. На пролет трябва да се изрежат само прецъфтялите стари съцветия, а също и слабите и изсъхнали клонки. Не се подрязва силно тъй като ще цъфти слабо или изобщо няма да цъфти. А прецъфтелите съцветия зимата пазят връхните цветни пъпки от студа. Този вид хортензия е сред не особено зимоустойчивите и е добре да има зимна защита.

Хортензиите страдат от хлороза. Особено тези които са на по варовита почва.

Размножават се чрез зелени връхни нецъфтящи резници- пролетта(началото на юни) или лятото (юли, но преди да вдървенеят). Най-добрата смес за вкореняване е две части торф и една част пясък.

Тук ще копирам един пост от другия форум на АнгелинаS(благодаря!) , в който е много добре онагледено как става вкореняването.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Това е дотук, ще следват картинки, сортове и пр. като ги сортирам и напиша.

-----------------------------------------

Н. macrophylla (Н. hortensis) – хортензия едролиста (макрофила), градинска хортензия

Родина Китай, Япония.

Красив декоративен храст. В субтропиците достига височина до 4 метра, но по къв северните ширини намалява ръста до 1-2 метра. Отличава се с изправен растеж. Листата са прости, яйцевидни, ярко зелени. Безплодните цветчета са едри, розови, с тъмнокарминени нотки, до 3,5 см в диаметър. Плодните са сиви, понякога сини, по-рядко бели, разположени в плоски широки съцветия (10х15 см). При градинските форми съцветията са кълбовидни, леко приплеснати отгоре, до 20-25 см в диаметър, образуват се на края на клонките. Цъфтеж юли-август. Зимоустойчиви до -18*С – климатична зона 5 или 6.

Популярни разновидности и културни сортове

Quadricolor – този храст с височина около 1,8 метра е с красиви тъмнозелени листа с ярки кремави и жълти петна. Цветовете, които се появяват в края на лятото, бели или розови, са събрани в съцветия до 20 см в диаметър.

"Макулата" ('Maculata', 'Variegata') –храст със средни размери 1-2 м с дребни бели цветчета. Расте с привлекателни набръчкани листа с широк кремаво-бял край.. . Съцветията са до 18 см в диаметър, розово-бели и потъмняващи с възрастта.

"Триколор" ('Tricolor') – храст със среден размер 1-2м с ефектни листа покрити с разнообразни зелени, зелено-бели, сиви и бледожълти петна и ивици. В края на лятото зацъфтява с едри бледорозови или бели цветове.

Altona - сенчестолюбиво растение с огромни до 30 см розови цветни глави.

Група Mariesii – най-добрите сортове са Grandiflora, Lilacina, Perfecta; Nigra

'Feuerwerk' – Сорт с плоски съцветия, с бели кичести звездовидни крайни цветчета, постепенно придобиващи ефект на бледо синьо „фоново осветление”, и синьо-сиви централни плодници. Растението е потресаващо красиво, но не е зимоустойчиво и разчита на презимуване в помещение. Сорта се отнася към модните в момента в Европа градински хортензии които си сменят оцветяването. Такива сортове често се обединяват в серии. Например, 'Ховария' ('Hovaria') и 'Datch Ladies', като последната е отличена със златен медал на холандската изложба "Плантариум" 2001 година.

Н. macrophylla var. japonica hort.- японска хортензия — с плоски съцветия по края на които са разположени едри стерилни цветчета, а в средата са плодните. Много изящно растение.

Н. macrophylla var. Mutabilis – хортензия изменчива — съцветията са кълбовидни, съставени от едри стерилни цветчета. Многочислени сортове на тази разновидност се използват широко в промишленото цветоводсто.

В последните години се появиха сортовете: 'Gerda Steiniger', 'Generate Vicomtesse de Vibraye', 'Gertrud Glahn'), Admiration', 'Bergfink', 'Bouquet Rose', 'Hamburg', 'Lemmenhof

Hydrangea macrophylla 'Geisha'- Изображение

Hydrangea macrophylla 'Endless Summer' - Изображение

Hydrangea macrophylla 'White Wave' - Изображение

'Kardinal' - Изображение

'Chaperon Rouge' Изображение

'Ayesha' - Изображение

Hydrangea macrophylla 'Arlequin' -Изображение

Hydrangea macrophylla 'Leuchtfeue' - Изображение

-----------------------

Хортензия паникулата - Н. paniculata Sieb – метличеста хортензия

Изображение

Най-често срещаната хортензия.
Това е храст или малко дръвче с височина до 10 метра с окръглена гъста корона и елипсовидни листа до 12 см дълги. Отгоре листата са опушени слабо, а от долната страна значително по-силно, особено по жилките. Цветовете са дълги до 25 см широко пирамидални, гъсти и метловидни. Плодните цветчета са малки, с бели венчелистчета, рано опадват, а безплодните са значително по-големи до 2,5 см в диаметър, с четири бели, по-късно ставащи розови, венчелистчета. Първия цъфтеж е на 4-5 година. Цветовете са медоносни. Цъфти продължително – от средата на юни до остомври. Образува плодна кутийка до 3 см дълга, която се разпуква на върха. Семената са многочислени , много дребни, узряват към края на октомври и имат жизнеспособност 95%.

Расте бързо, студоустойчива до -25 град., взискателна към плодородието и влажността на почвата, устойчива на промишлено замърсяване. Много дълговечна, до 60 години.

Разпространени сортове: 'Матилда' ('Mathilda'), 'Киушу' ('Kyushu'), 'Юник' ('Unique'), които се характеризират не само с едри цветове и продължителен цъфтеж, но и с наличие на приятен аромат.

Културни сортове:
'Грандифлора' ('Grandiflora') – отличава се от вида с по-късен цъфтеж и едри стерилни цветове, събрани в широкопирамидално съцветие с дължина до 30 см. Цветовете при разтваряне са кремаво-бели, в пълния разцвет са бели, после розовеят, а есента стават зеленикаво-червени. Расте бързо, с около 25 см на година.

'Grandiflora' - Изображение
Нydrangea paniculata 'Grandiflora' - Изображение

'Киушу' ('Kyushu') — храст с височина до 3 м и също такъв диаметър на короната, която има ветрилообразна форма. Леторастите са здрави, червено-кафяви, с изправен растеж. Листата са тъмнозелени, а дръжките червени. Цветовете са бели с приятен аромат, събрани в дълги и широки съцветия. Част от тях са стерилни, останалите – плододаващи. Цъфти от средата на юли до средата на октомври. Зимоустойчив.

Нydrangea paniculata 'Kyushy'- Изображение

'Пинк Даймънд' ('Pink Diamond') — моден в Европа сорт. Съцветията с дължина до 30 см са съставени от плодни и стерилни цветчета. Отначало са кремаво-бели, след това тъмнорозови, почти червени.

Нydrangea paniculata 'Pink Diamond'- Изображение

'Пресокс' ('Ргаесох') – най-ранно цъфтящата хортензия, зацъфтява месец по-рано от вида си. Широко използвана в озеленяването в САШ и Япония.

Нydrangea paniculata 'Praecox' - Изображение

'Флорибунда' ('Floribunda') – обилно цъфтяща форма. Отличава се с едри закръглени стерилни цветове на дълги цветоноси.

Тардива' ('Tardiva') – късноцъфтяща форма. Височина на храста 3 м. Листата са продълговати, зелени. Съцветията са кремаво-бели конусообразни. Разположени са на края на летораста, съставени са от стерилни и плодни цветчета. Цъфти август-септември, ефектна е в големи групи.
"Юник" ('Unique') – храст с височина около 3 м и също толкова голяма корона. Листата са тъмнозелени и лятото и есента, 10-14 см дълги. Цветовете са бели, при прецъфтяване розови, събрани в едри съцветия с 25 см дължина и ширина.Цъфти от юли до септември. Цъфтежа е обилен и продължителен, цветовете имат приятен аромат.

'Матилда' ('Mathilda') - Храст с височина до 2 м и окръглена корона. Листата са мръснозелени 7-15 см дълги. Цветовете са едри, при разтваряне кремаво-бели, след това бели, после порозовяват, а при прецъфтяване стават зеленикаво-червени. Събрани са в метличести съцветия с дължина около 25 см.
Брюкселска дантела ('Brussels Lace') — този храст се отличава с голямо количество плодоносни цветчета в съцветия и с по-малко стерилни. Изглежда нежно.

'White Lady'- Изображение

Hydrangea paniculata 'Phantom' -Изображение

Нydrangea paniculata 'Lime Light' - Изображение

Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise' -Изображение Изображение

'Rehnii' - Изображение Изображение

'Great Star' - Изображение

Местоположение: полусянка, на открити места расте бавно и цветовете издребняват.

Почва: Предпочита глинесто-структурна почва, расте и на чернозем, но песъкливи почви не обича. Окраската на цветове е по-ярка на кисели почви, а в неутралните не само че избледнява, но и цялото растение расте тегаво. Затова при посаждане при необходимост почвата трябва да се вкислява – с торф, иглолистна листовка. Да се избягват варовити почви. Кореновата система не е дълбока, но е разпростряна на ширина дори повече от короната на храста. Почвата винаги трябва да е влажна. Добро решение е в пристволния кръг да се засадят почвопокривни растения, например каменоломка.

Подхранване: изисква достатъчно често наторяване поради бързия растеж и обилен цъфтеж. В периода на бутонизация торенето е задължително – с комплексен минерален тор, и се повтаря след две седмици. Внимание- ако се прекали с количеството тор, то клоните могат да се пречупят под тежестта на цветовете.

Подрязване: ежегодно силно подрязване в началото на вегетацията. Остнаналите на клоните прецъфтели цветове се изрязват късна есен за да не се пречупят клоните при обилен снеговалеж. Ако се закъснее с пролетната силна резитба, растението се развива лошо и понякога даже не цъфти. Слабите и задушаващи клони се отстраняват напълно. Измръзналите се режат до здрава дървесина и цъфтят още на същата година. При отглеждането на Х. Паникулата във формата на храст, издънките се изрязват на три пъпки, и още в същата година се образуват пищни съцветия до 40 см дълги на края на всяка клонка. Щамбовата форма се подрязва значително по-леко и щадящо и нейните съцветия достигат до 25 см., но са в големи количества. Старите храсти могат да се обновят чрез подрязване на многогодишните прирасти до дъно.

Размножаване: с резници и отводи.
Изрязаните рано напролет клони се използват за размножаване. От рях се приготвят резници с 4-5 пъпки и се поставят за два дни в разтвор на вкоренител. Засаждат се в сандъче на дълбочина 2 пъпки в рохкава кисела почва. Затъмняват се и редовно се овлажняват, почвата да не изсъхва. При появяването на млади листа затъмнението постепенно се премахва.

Размножаването от летни резници много често не е успешно. Причината е в това, че най-удачния срок за вземане на резници е много кратък и е важно успеем да го определим. Това става когато в леторастите се съдържа достатъчно количество влага, а листата все още не я изпаряват бързо. В средна Русия това време е от 10 до 15 юни. Може би за нашите условия ще е 10-15 дни по-рано?

Най-добрия материал за резници се намира в долната част на ствола. Желателно е да се използват резници без цветни пъпки, не по-дълги от 10 см. Резниците да са отчеснати а не срязани. Ако „петата” е по-голяма от 1,5 см леко се подрязва. След това леко се напудря с вкоренител (внимава се да не попадне на кората на резника). От резника се премахват долните листа, запазват се 3-4 връхни листа и се засажда в почвената смес. Всеки резник се захлупва със стъклен буркан и се затъмнява. Колените се развиват след 20-30 дни. След това, като тръгнат да нарастват резници, постепенно се премахва затъмнението. Преди засаждане на постоянно място обилно се поливат с вода и с достатъчно количество пръст се пресаждат. На първата година от засаждането е нужно зимно укритие. След двугодишно нарастване се развива мощна коренова система и даже понякога зацъфтяват. Тези цветове задължително се премахват. След посаждането на постоянно място на възраст около 4-5 години се прави подрязване, като се оставят 2-3 двойки пъпки на клон. 5 годишно растение има около 30 съцветия, 6 годишно- 60, а 13 годиншо- 375 броя .

Щамбова форма: Изключително декоративна е хортензия Паникулата отгледана на щамб във вид на дръвце. Ето как става това: Измежду вкоренените резници се избира най-силния и високия, засажда се отделно и 3-4 години се занимаваме с „възпитание” на щамба. Освен главния (лидерския) летораст, излизащ от основата, всички останали се прищипват лятото 1-2 пъти. Това способства за удебеляване на ствола, затова такива леторасти се наричат „леторасти на затлъстяването”. Когато те изпълнят своята роля, през м. юни се изрязват под нивото на почвата. Ежегодно, в началото на вегетацията, лидера се намалява до добре развита пъпка.На височина 1-1,5 м се полага началото на развитието на короната. Щамба се подрязва, а от по-ниско разположените 4-5 пъпки се развиват скелетните клони.

СЛЕДВА
calico написа: ама за видовете и рязането виж тука http://hobbykafe.com/flowers/hortenziya ... nozhavane/
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от dobis »

снимките ще ги пропусна ... Майка ми навремето ги завиваше със старите якета на хлапетата , къщичка от колци и отгоре някое палтенце метне , че то студено става по Северна Бг...Тази зима не им се отрази по морето , а си беше -22...голямо студено ... :mrgreen: :mrgreen:
аде сега мятайте кой с какво пои хортензиите да стават сини :)))
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

За синьо е най-добре да си ги засаждаш изначално в кисела пръст. Тая за рододендрони дето я продават. Изкопаваш голяма дупка и я пълниш само с такава пръст.
Иначе поливане с амоняк - 1 супена лъжица амоняк разделена за три поливания - с колкоото там вода поначало поливаш хортензията
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Виола »

Това са моичките
Изображение
Изображение
Изображение
Видях и червена хортензия, която е много красива. Не знам дали на нея й променят по някакъв начин цвета или е естествено такава. Скоро мисля да се обзаведа и с такава :nod:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от dobis »

тук по селото има червена , не се полива с нищо , такава си е , червенееща , не е кармазъ червеното , но е доста по- наситена от розовите. Купувала съм холандче , то вече се спомина , но на втората година си цъфна розово...
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

Прекрасни са Виола. Бялото хортензия ли е или картоп. Щото аз от тая година имам и картоп и така си приличат по цвета, че и по листата, ето го
http://www.album.bg/calico/images/23935106/ - от Оркуд ми е, благодаря :tzvetoman:

Виждала съм червени в разсадниците, също и по сайтовете http://cvetq.info/gallery/displayimage. ... 66&pos=646
Красиви са. Всички са красиви. На мен в розово са ми най най любими, ама онова много наситено розово
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Виола »

calico написа:Прекрасни са Виола. Бялото хортензия ли е или картоп. Щото аз от тая година имам и картоп и така си приличат по цвета, че и по листата, ето го
http://www.album.bg/calico/images/23935106/ - от Оркуд ми е, благодаря :tzvetoman:

Виждала съм червени в разсадниците, също и по сайтовете http://cvetq.info/gallery/displayimage. ... 66&pos=646
Красиви са. Всички са красиви. На мен в розово са ми най най любими, ама онова много наситено розово
Хортензия е. Твоето растение също :nod: . Картопът е декоративно дръвче и е вид Вибурнум.
Мисля, че Иса някъде беше споменала какъв вид е тази хортензия.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

Ех ама че ме зарадваааа :ieeemyzh:
значи имам и бяла хортензия. Оркуд, чуваш ли, и ти имаш....

Имам и пълзяща, но е още много малка, казват че бавно тръгва но като тръгне няма спиране.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Виола »

calico написа:Ех ама че ме зарадваааа :ieeemyzh:
значи имам и бяла хортензия. Оркуд, чуваш ли, и ти имаш....

Имам и пълзяща, но е още много малка, казват че бавно тръгва но като тръгне няма спиране.
Ето ти една снимка от нета за сравнение - това е картоп
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

абе цвета е същия, ама листата са различни.
край, хортензия имам.
(ся ще търся и картоп :mrgreen:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”