Хортензии прекрасни

Заключено
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7212
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 613 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от ljuboznatelna »

Иса, омайващи са не само хортензиите ти, красота!!! :potekoha: :potekoha: :potekoha:
Аз май случих на хортензия, не че направи повече от три цвята, но на листа го е докарала прилично, даже не са много жълти :D
Разбрах откъде се получава това при мен - от водата на сондата. Донесох си от апартамента две стайни растения, веднага станаха хлорозни :(
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Tanet »

Исе, не пишеш ама като решиш и избиваш рибата направо :dovolen: . Кажете , прецъфтелите цветова на Ванила Фрейз и Грандифлора паникулата изрязвате ли ги сега или като подрязвате хортензията? Имам и аз по една от тях и много ги обичам. Ще поръчам една ако има поръчка.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от isa »

Танет, за паникулатите е без значение кога премахваш цветовете, може и чак пролетта, ако не намериш време за рязане или изгледа със засъхнали цветове ти харесва и зимата. Резници от паникулата са по-успешни в ранна пролет, при формировъчната резитба.
Естрела, трябва да знаеш че серата Блу бърд си променя цвета в зависимост от почвата- ако е алкална, си става розова, но пак е много красива. За синьо-лилав цвят разчитай на аспера или вкисляване на почвата при макрофили и серати. Само да вметна за тези със по-студени райони, от сератите има и по топлолюбиви. Преди време четох доста по въпроса, защото една ми измръзна, изцяло с корена, беше Hydrangea serrata 'Kiyosumi' Сератите се вкореняват от резник също лесно през пролетта и естествено от издънка. Предполагам и есен става, но това не съм го пробвала. /Който иска мога да дам резници от сератата есента за проба, моята е голяма/. Според мен предпочитат слънце или много леко зесенчване. И последно за тази може би най-разпространена серата Блу бърд , оказа се че има и макрофила Блу бърд, ама в онези времена кой да ти каже. Купих си преди няколко години от Бриколаж цъфнала синя хортензия с етикет „Hydrangea 'Bluebird'” и реших че си имам серата, но тя била макрофила. Още си я гледам на шума в градината.Естествено повече не цъфна, измръзва до корен. Листата на сератите са по-тесни, силно релефни и по-груби и мъхести в сравнение с тези на макрофилите. Естрела ако не пише изрично че е серата, рискуваш да попаднеш на макрофила 'Bluebird'”, цветовете изглежда са им еднакви. .
Не подценявайте дъбоволистните хортензии. Студоустойчиви са, стават и за слънце и сянка, не им завяхват листата при суша както при макрофилите,
Любознателна мисля че дъбоволистни и аспери ще бъдат чудни при теб.
Асперите са със сило мъхнати листа, затова и поляците ги наричат космати хортензии.При топъл климат ставали и дървета по 3 метра.
Лизи моята специално е Hydrangea aspera villosa „Anthony Bullivant”. Аspera villosa има при заформящата се поръчка на Дени . И аз мисля още една аспера да си поръчам, някакъв друг вид.Виждала съм на живо цъфнала в София „Аspera macrophylla”, по-различна е от "Аspera villosa " и пак лилава и много красива.
Ангелина Schizophragma 'rosea' е това за което питаш, ще ти дам резник, има ваздушни коренчена по стъблото и предполагам лесно ще стане вкореняване. Но доста бавно нараства. Може би й трябва слънце, моята е на сянка.
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от estrella74 »

Исе, има я в Хоум Гардън, затова за нея конкретно питам. Ще й погледна листата, като я купувам. Мен ме интересува най-вече дали ще вирее с 1-2 пъти седмично поливане и то с варовита вода. Иначе розова или синя е без значение, харесват ми и двата цвята.
Не подценявайте дъбоволистните хортензии. Студоустойчиви са, стават и за слънце и сянка, не им завяхват листата при суша както при макрофилите,
Къде продават такива дъбоволистни хортензии?
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от isa »

Ако е сератта ще вирее на варовита почва и вода. Издържа и на суша, като под суша разбираме поне 1 седмично поливане в най-големите жеги. В Хоум гардън и да нямат табелки отделните растения, имат на компютър списъци със сортовете които имат и мисля че няма да те подведат. Там съм виждала дъбоволистна хортензия, една приятелка си купи по-миналата година. Моята едната е от Замъкът-Сарафово, имат сайт, изпращат по Еконт. Ако Дени направи поръчка е най-сигурно. Все още не са така разпространени в Бг. :daaa:
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от estrella74 »

Исе, мерси, значи скоро ще си имам хортензия! :tzeluvka:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
presto
Кафевар/ка/
Мнения: 870
Регистриран на: Юни 25, '13, 11:25
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 1 път

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от presto »

ljuboznatelna написа:Иса, омайващи са не само хортензиите ти, красота!!! :potekoha: :potekoha: :potekoha:
Аз май случих на хортензия, не че направи повече от три цвята, но на листа го е докарала прилично, даже не са много жълти :D
Разбрах откъде се получава това при мен - от водата на сондата. Донесох си от апартамента две стайни растения, веднага станаха хлорозни :(

И при мен го има този проблем с водата. Почти комшии сме :D
Преди време ми дадоха акъл, относно поливането на растенията, които искат кисели почви и вода.
Слагам в лейката на око, около лъжица зелен камък или секвестрен и поливам наред, колкото да ги намокря и след това си минавам с маркуча да полея като хората.
Жълтеещите листа по хортензиите се оправиха много бързо, също и на магнолията и хибискусите.
Дано ти помогне и на теб, пък ако и миша се изкаже по въпроса ще е супер.
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от popov »

Хортензии, магнолии и рододендрони поливам с тор за рододендрони и зелен камък.Всичко си расте чудесно, особено на шума а водата ми е супер варовита.Няма кой да се занимава с всяко поотделно...
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от isa »

Дени пусна мухата за евентуална поръчка от Полша за хортензии и аз търсейки в гугъл данни за една хортензия, попаднах на този холандски сайт. Цените са по-ниски и избора по- голям.Предполагам че няма да е проблем да се направи запитване за доставка до Бг. А тек има не само хортензии, о с този бавен нет не мога да видя много.Дени плийз направи запитване, видях че има мераклии по принцип
http://www.arborealis.nl/openingstijden.html
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7212
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 613 пъти
Получил благодарност: 1108 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от ljuboznatelna »

Иса, благодаря за инфото :tzvetentze:
presto , поливам със секверстен и се оправят поне за известно време, но ми писва, защото не са малко растенията, които имат нужда. Сега в края на лятото всичко е зажълтяло, чак до бели листа, и бербериси, и спиреи... :snif: То при мен им трябва 24 часа с маркуча,много са, затова разчитам на поливната.
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”