Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Публикувай отговор
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от sylay »

ivrabetsa написа: Май 20, '17, 20:58 Ето какво се случи при мен. Когато купихме имота в една от градинките се появи растение което се оказа брадат карамфил. Цъфна тъмно червено, почти черно и с МЖ решихме,че това му е за последно.След като процъфтя го изкорених. Тази пролет наблизо се появиха няколко растения които оставих защото не бях измислил с какво да заема мястото и когато дойде време за цъфтеж, ме изненадаха с четири различни цвята без отровно червения Нямам обяснение как се получи,като в околните градини няма карамфили, а съседка твърди,че бившата стопанка е имала само този тъмно червен с който се е гордеела.Изображение Изображение Изображение Изображение
ivrabetsa, да! Възможно е да се случи. В момента слушам за такъв случай. Ето как ставало: Карамфилът се е самозасял от семената си. Това до тук ясно, но в природата топ карамфилите не са с толкова ярки цветове като селектираните. С течение на времето от новозасятите семена пониква вече новоизменен карамфил с по-бледи цветове т.е. изражда се, губи си окраската и се връща към първоначалната природна, неселектирана форма. Това е!
Поне обяснението беше това!
Аватар
ivrabetsa
Кафевар/ка/
Мнения: 828
Регистриран на: Ное 15, '12, 23:50
Местоположение: Близо до морето

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от ivrabetsa »

:daaa: Възможно е!
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от sylay »

Турският брадат двугодишен топ карамфил колко време цъфти в месеци?
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от Skio »

sylay написа: Май 8, '18, 11:13 Турският брадат двугодишен топ карамфил колко време цъфти в месеци?
Силай, не е много продължително, но е голяма красота, ако обичаш карамфили. Нахвърлям ти моя адски мързелив начин за култивация на този сорт - топ карамфил става, но моля не го наричай турски, името му е Dianthus barbatus, прародителят му е спонтанен ботанически вид от територията на Франция.
Аз сея в пластмасова чашка, но срязана наполовина кофичка от кисело мляко я виждам като още по-подходяща, сея късно, защото закъде да се бърза с растение, което и така няма да ти цъфне веднага. Като са на няколко листа, 6-7см, вадя и ги слагам в земята в едно гнездо с леко разделяне на примерно две части. На следващата година те някак са се разпънали и за първи път цъфтят. Който ми харесва, си го ползвам за резници. Така или иначе ароматът им ми е много приятен и почти всичко режа на букети.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от sylay »

Благодаря Skio!
Няма да го наричам повече "турски". Не знам по каква причина, обаче руснаците така го наричат/"Турецкие гвоздики"/ и снимат с него "видео ролики" в youtube. От там видях и името и преведох директно като "Турски карамфили".
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от Skio »

sylay написа: Май 23, '18, 11:42 Благодаря Skio!
Няма да го наричам повече "турски". Не знам по каква причина, обаче руснаците така го наричат/"Турецкие гвоздики"/ и снимат с него "видео ролики" в youtube. От там видях и името и преведох директно като "Турски карамфили".
:D Sylay , тя истината е, че ние българска дума за карамфил нямаме и Топ карамфил си е направо казано на турски :lol: , но обяснение има -- град Константинопол още преди турците да го завладеят, е бил един от световните центрове на орнаменталното градинарство, което негово предимство отоманите са продължили да експлоатират и енергично да развиват. Навярно руснаците имат още много други растения, които за тях са произхождащи от Турция, това е и заради климата на европейската турска част.
Абе, за да разбереш с две думи, през вековете френският двор е поддържал специална агентура, с необятни финансови пълномощия, заета единствено с това, да набавя нови и интересни растителни видове от Константинопол, използвайки като посредници поредните венециански посланници в турската империя - и аз казах всичко.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от sylay »

Виж тииии!
Не знаех историята. Има резон даааа... ТОП карамфили

А китайските карамфили, които са едногодишни дали се самозасаждат?
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 872
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 241 пъти

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от Skio »

sylay написа: Май 23, '18, 12:37
А китайските карамфили, които са едногодишни дали се самозасаждат?
Вероятно, на какво друго да разчитат? Имаш предвид D.chinensis нали? Все пак самозасяването е феномен, на който да се разчита, ако растението наистина се е намирало на оптимално място с оптимални условия. Човек не винаги притежава подобно място.
Има толкова много многогодишни карамфили, че почти ти давам съвет от веднага да се насочиш към тях - искай резници, за някои е достатъчен просто един стрък.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от sylay »

Skio не знам за какъв карамфил става въпрос. Пробутаха ми го за топ карамфил и дадох 1.50лв за него. После други хора ми казаха, че не е ТОП карамфил, а е китайски и са ме измамили. Сърце не ми даде да го върна и го засадих в градината. От тогава цъфти та се късааа. Не мирише, но е красив и не му влиаят нито слънце, нито дъжд.
Нещо подобно е като цвета в дясно на снимката:
Изображение

Горкото карамфилче тотално съм го оставила на грижите на "Майката Природа", понеже бях много ядосана, че са ме измамили, но когато и да отида на село то все цъфти и нито се издължава, нито клюмва - нищо му няма. Затова питам дали от семена догодина само може да се самозасее?
Самата аз не обичам едногодишните растения, освен ако не се самозасяват като невена и не цъфтят НОН СТОП!
Невена ми беше цъфнал още през февруари.
:tzvetentze:
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10024
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 574 пъти
Получил благодарност: 1043 пъти

Re: Карамфил, диантус - Dianthus sp.

Мнение от greeneyed »

Два карамфила, купени с етикети "градинско растение". Ама аз на етикети не вярвам, та си ги прибирам зимата. :angel2:

Изображение

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”