Рододендрон в градината

Рододендрон в градината

Мнениеот dobis » Пет Май 14, 2010 8:52 am

Може да се карате , но тя си заслужава отделна тема. Не е така отрупана с цвят като купешките , за първи път цъфти , мъник е още , но е герой , слезе от планината и се справя и в градината. Все пка наше цвеКйе е , българско...и ухае много приятно, чудесен мед става от цвета й.
Изображение
Изображение

nadin написа:Ето и тука да пусна този линк с информация за различните сортове азалии и рододендрони. Оказва се че доста се различават различните сортове по студоустойчивост, понасяне на сянка киселинност на почвите и т.н. Има начин да се гледат и при нас но трябва внимателно да се изберат сортовете явно.

http://rslandscapedesign.blogspot.com/search/label/Rhododendron%20-%20Hybrids
dobis
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 73

Re: Рододендрон в градината

Мнениеот Виола » Пет Май 14, 2010 8:55 am

Добис, страхотен е! Има великолепен цвят!
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот dobis » Пет Май 14, 2010 9:03 am

Снимките малко лъжат , още е наситено лилавееща , ще изсветлява с времето до бледо лилаво , но на разпукване на шишарката е направо етърско виолетово :))) радвам се , че успях след незнам колко опита , другата няма цвят , но расте и тя , надявам се догодина ... В почва от гората са , не знам как да я нарека , едно сиво бяло глинесто камъчесто...гадно отвсякъде...но явно такава гадост й харесва. 4 години вече ги дундуркам, зор си беше , признавам...
dobis
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Виола » Пет Май 14, 2010 9:06 am

Браво на теб! :daaa: Ама почва от борова гора или нормална му слага? Аз вече изгубих 4 от незнание, надявам се с последната азалия да успея. Ако доживее догодина, ще садя и рододендрон.
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот dobis » Пет Май 14, 2010 9:11 am

Не , от гората , от нейната , от сипея под буките, това в което си растеше , само дето е затрупано с много шума отгоре, шума не домъкнах...не знам какъв състав има проклетото нещо , което просто не мога да нарека почва ... На друго място почвата им е една червенееща пък, ако дърпам оттам , дано Люксо не влезе, ще копая от там . Поне на цвят е много различна , но зелениката си е една и съща.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Debi » Пет Май 14, 2010 6:48 pm

Браво Доби, много е красив цвета! :tzvetoman:
Аватар
Debi
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот yves » Вто Май 18, 2010 1:33 pm

Здравейте момичета и аз да кажа,че миналата година си взех рододендрон и чак сега цъфна,но му изкопах една дупка и напълних малко с кисела почва (нали такава обичат) и го посадих пак с кисела почва.И тази година беше красота.Наи интересното беше,че от миналата година беше оформило шишарки да цъфти и не мръдна до пролета вече мислех да го изхвърчм и той взе,че цъфна :ieeemyzh: :ieeee:
Аватар
yves
Kафенце

Мнениеот dobis » Вто Май 18, 2010 8:27 pm

някой не е гледал азалия , че и рододендрон ... но късмета на новака :lol: :lol: :lol: Браво.... с незнание не е стаанала грешката . Растат сега през пролетта , в средата на лятото някъде образуват шишарките на новите връхчета ,на това което е съвсем свежо и зелено и ново сега /азалиите образуват пъпките / и след това наистина заспиват ... шишарките не мръдват изобщо до 3-4 дена преди да се разпукнат...
dobis
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот evkall » Нед Авг 01, 2010 5:13 pm

Имам следния проблем - такива петна по любимата ми градинска азалия и по още една, по рододендроните няма за сега, но моля за помощ, който има идея какво е...
Изображение
Всеки ангел си носи посланието и това остава непроменено с времето!
Аватар
evkall
Кафевар/ка/

Години: 46

Мнениеот lila » Нед Авг 01, 2010 7:07 pm

Напръскай с фунгицид съдържащ мед - прилича на сиво гниене. И да не е сиво - гъбично е. Беше студено и валя.
lila
Чист кофеин

Години: 99

Мнениеот evkall » Нед Авг 01, 2010 9:19 pm

Това и направих! :hmmm:
Дано се оправи! :stiskam:
Всеки ангел си носи посланието и това остава непроменено с времето!
Аватар
evkall
Кафевар/ка/

Години: 46

Рододендрони

Мнениеот joannka » Пет Окт 15, 2010 2:45 pm

И такааа,като за старт във форума ще си позволя да отворя тема,която май я няма до момента или пък аз не търся и не намирам правилно!?!
Става въпрос за рододендроните.Много ги харесвам като цъфтящи храсти и най-вече предпочитам студоустойчивите и вечнозелени,т.е.тези за двора.Нямам никакъв опит и моля всеки,който има какво да сподели и покаже от свой опит,да ми помогне с информация.Каква е разликата м/у градинска азалия и рододендрон,ако има такава?Как се обгрижва през зимата и въобще...,как се подрязва?....Ей такива работи...Много пише по"дебелите книги",но аз предпочитам споделен личен опит.Благодаря ви предварително. :)
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
joannka
Баш кафе майстор

Години: 50

Re: Рододендрони

Мнениеот Blue sky » Пет Окт 15, 2010 2:55 pm

темата е чудесна, нямаме такава :nod:
и на теб се пада честта, да споделиш първа личен опит, или каквото знаеш от другаде, изобщо, давай :nod:
тук май нямаме много такива растения :hmmm:
ще помолим после Равик само да я премести в раздел храсти и дървета :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин

Години: 39

Мнениеот joannka » Пет Окт 15, 2010 3:27 pm

Ами...да ми е честит успешният старт :oops: .Аз нямам кой-знае какви познания по въпроса и затова го подхванах.
Засадих си пролетта един рододендрон ,трябваше да е "skarlet wonder" ,нооо май загина :snif: Така и не видях как цъфти .Беше купен от щанда на кауфланд,въпреки ,че все се въздържам да вземам от там!По-късно засадих азалия градинска...ала-бала,бяла.Беше цъфнала,много сладка и за сега май ще я бъде!Дано изкара зимата.Взета е от разсадник "Замъка-Бургас".Имате ли впечатления от тях?По принцип са отзивчиви много.
И,всъщност,всичкият ми опит спира до тук.Дано го натрупам успешен в гледането на рододендрони,защото смятам да си закупя още някой... :hmmm:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
joannka
Баш кафе майстор

Години: 50

Мнениеот ravik » Пет Окт 15, 2010 3:37 pm

Blue sky написа:ще помолим после Равик само да я премести в раздел храсти и дървета :nod:

В храсти и дървета викаш да я сложа, а? ;) :lol: Сега ме хвърли в размисъл - в Храсти и лиани, или в Градински. :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина

Следваща

Назад към Градински цветя и растения