Люляк

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10772
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 453 пъти
Обратна връзка:

Re: Люляк

Мнение от botan »

Люляците променят ли си окраската през есента? При нас на един му полилавяха листата и не съм сигурен да му се възхищавам ли или да не му се възхищавам. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Люляк

Мнение от Dewina »

Два сорта люляк на руския селекционер Колесников "Красавица Мoсква" и "Знамя Ленина" може да поръчате в поръчката тук:
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=21&t=6840" onclick="window.open(this.href);return false;

Cъздател на 2 сорта e самоукият руски селекционер Колесников, създал okoлo 300 сорта люляци, от коuто са съхранени до днес само около 50. В Германия неговите люляци са високо ценени и много търсeни от колекционери.
Този негов сорт също е световно известен, кръстен "ПамятЬ о Колесниковe" посмъртно. Цветчетата са с форма на малки розички - уникален сорт.
" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Изображение
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Deleted User 2919

Re: Люляк

Мнение от Deleted User 2919 »

Девина, красив е тоз люляк, но в каталога е бял само Мадам Лемуа

къщичка написа:202 Syringa vulgaris 'Krasavitsa Moskvy' P16 20-30 2,00

Кате, пиши ми 2 бр от люляка, да има и за баба.

Алина, люляк трудно се изкоренява. ММ уж копа дълбоко да вади корени, но още същата година пак избиха нови.
Вкорених го от резник, събирах цветя от люляк за воден разтвор до Паметника на Съветска Армия, там не засаждали диви люлеци, а сигурно сортове.. и взех клонки. Межде другото.. разтворът има чуден аромат, мажа колена от ревматични болки. :dovolen: ..Засадих го на балкона. Растеше три години на открит балкон.После засадих в градината, той е първото растение, което там засадих и получи най-хубавото място, коронен номер.. Той сега направо побесня, расте и пуска нови клонки и корени , даже към хортензиите пълзи..Смятам да го сложа в заден двор, където е бъл пространство за него..На неговото почетно място ще сложа Красавица на Москва. Там има и ситен клематис в бордо, който нещо боледува..Значи, да се подготвя за голямо копане. :D :stiskam: .
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Люляк

Мнение от Dewina »

Полякът не предлага сорта "Память о Колесниковe" :snif: .
Аз много го искам обаче и ще си го порачам /и още няколко сорта нa Колесников/от Гермaния :daaa: :
http://fliedertraum.de/raritaeten/flied ... olesnikowe" onclick="window.open(this.href);return false;
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Deleted User 2919

Re: Люляк

Мнение от Deleted User 2919 »

Dewina написа:Полякът не предлага сорта "Память о Колесниковe" :snif: .
Аз много го искам обаче и ще си го порачам /и още няколко сорта нa Колесников/от Гермaния :daaa: :
http://fliedertraum.de/raritaeten/flied ... olesnikowe" onclick="window.open(this.href);return false;
Ой, като видях цената, направо хлъцнах и се отказах да го имам засега..Не за моята уста лъжица е :D По-добре в бъдъще от Девина да КУПЯ резник.. :D :D
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Люляк

Мнение от Dewina »

alina, дорогая :tzeluvka: .
помогни ми да получa тaзи книгa /всичко си плащам/ и ги имаш резниците :shandshake:!

История русской сирени. Памяти Колесникова
https://www.ozon.ru/context/detail/id/5641234/" onclick="window.open(this.href);return false;
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13536
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 164 пъти
Получил благодарност: 261 пъти

Re: Люляк

Мнение от kim »

Dewina, аз съм си купувала книги от там, но точно тази е изчерпана=
Но се нареждам за издънка. :oops:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Люляк

Мнение от Dewina »

имаш я, :daaa: kim!

Напролет ще изкореня една ябълка и един дрян, за да ми се отвори място за люляците на Колесников.

Много ме впечатли историята на този самоук селекционер, чиито сортове са накарали света да заговори за Руските люляци. Един обикновен руснак, който в свободното си време, след работа, четял трудове на Мичурин и експеpиментирал в своята градина. Създал 300 :potekoha: изключително интересни сортa, от които са съхранени само около 50...

...Както неведнъж съм казвала: не разбирам от цветя и те за мен не са важни.
Важни са хората, свързани с тях, хората, докоснали сърцето ми...
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4940
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Люляк

Мнение от къщичка »

И цветята са важни, те са чудо на майката природа! :tzeluvka:

Алина, моите люляци са поне 15 годишни, твят може и по-лесно да излезе, т.е. без багер :lol:
Deleted User 2919

Re: Люляк

Мнение от Deleted User 2919 »

Искам да предупредя всички ,които поръчаха Красавица на Москва. Не се размножава през резниците(клонките).Само, като почне да се разраства, през прикорневи израстъците. Но оригинал излиза само от израстъците, които са над присадката.Тоест като при розите, където отдолу расте шипка. Не мисля че тя ще бъде изпратена на собствен корен, най-често са присадените. Даже двуумя, да не поръча ли още един храст от Красавицата :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”