Презимуващи тропически екзотики

Публикувай отговор
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Презимуващи тропически екзотики

Мнение от Blue sky »

Виждам, че има доста растения, които по всички правила не би трябвало да издържат нашите зими, но ето че фактите говорят друго. Банани, палми, кивита, които плододават по Балкана, текомарии, камелии, хедихиуми ........ нека да съберем на едно място опита и експериментите :nod:
Аз винаги съм искала да имам банан в градината, дори няколко пъти опитвах със семена от уж зимоустойчив вид, но нищо, пълен провал :twisted:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
mal4o_vasil4o
Кана кафе
Мнения: 569
Регистриран на: Дек 2, '09, 17:26

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от mal4o_vasil4o »

На мен ми изпратиха един малък банан от Кипър.Сложих го засега с саксия,но почвата ни е доста по-различна.Тяхната червенее и е песачлива някаква.Дано успее да се климатизира и ще показвам.Сега е малко пършив,листата му са покафенели покрая,но се надявам да се надигне скоро :stiskam:
Изображение
dal

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от dal »

искам да кажа , че до този момент нито цезалпинията ми е избила признаци на живот , нито втората пампаска трева , а бяха завити с вата и армиран наелон цяла зима..което ще рече че вероятно са измръзнали..... :cry:
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от Mike »

Моят банан вече втора зима оживява навън. За едно лято става 3метра висок /като умира до земя през зимата/. Тази пролет избиха 5 издънки и вчера ги отрязах с лопатата -оставих само две, а отрязаните сложих в саксии -ако оживеят - ще направя бананона горичка.
Друго при мен на двора - трахикарпуси, аукуба, камелия.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от Blue sky »

А бананът някакъв специален ли е, или от тези които си ги продават масово :nod: Страшно се вълнувам по този въпрос :oops: :nod: камелията също ме заинтригува - от кой вид е ако знаеш, че да издържа навън
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от dal »

Mike написа:Моят банан вече втора зима оживява навън. За едно лято става 3метра висок /като умира до земя през зимата/. Тази пролет избиха 5 издънки и вчера ги отрязах с лопатата -оставих само две, а отрязаните сложих в саксии -ако оживеят - ще направя бананона горичка.
Друго при мен на двора - трахикарпуси, аукуба, камелия.
Браво , Майки!
За сега не смея да се похваля със зимуващи навън кой знае какви растения....
И новозеландския лен прибирам , и аукубата , и калистемона , и калифорнийския люляк цеанотус , като гледам от тази година и абелията ще прибирам , и пандореята вътре зимува , пампаската трева една година ожива навън без покритие , измръзна едната другата оцеля , сега замина и втората макар и със зимна защита , палмите прибирам и така...
Индийските люляци избиха ли при вас листа? :tzvetentze:
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от isa »

При мен от по-чувствителните има трахикарпус ,но висок 40 см., аукуба, киви,шизандра,див лимон, канарски бръшлян, няколко гладиола и декоративен грах, всичките презимували 3 и повече години
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от Mike »

Бананът е от разсадника на Кирил Донов край Пловдив -продаваше се като зимоустойчив банан -латинското име
точно не знам. Ако някое от моите издънки се прихване -ще имаш един от мен.
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от dobis »

Индийските люляци избиха ли при вас листа? :tzvetentze:[/quote]

Дал , това за лагерстремиите ли е ? Ако е за тях , да , набили са много яко и в градината и в саксиите. Голямата я бях орязала, че беше се разкривила и намалила цвета , като пръста ми дебели филизи е направила сега. Малките в саксиите ги прибрах само за големия студ , не че не замръзна и вътре на стълбите- поне - 10 беше станало , но нищо им няма . Дори се смилих над тях и сега ги накиприх в едни големи каци, не ми се разсърдиха , че ги местих на листа , явно останаха доволни от гимнастиките ми. Едно друго съм срещала като индийски люляк, не му помня завъртяното латинско име , за него не мога да докладвам.
Японските мушмули по дворовете набиха всичките , яко подгорели и почернели стари листа , но сега се съвземат. Дафините много пострадаха , всичките , но клонките са зелени и сега са тръгнали. При маслините в дворовете няма още развитие.
Но едно друго - Edgeworthia , миналото лято го бях взела, казаха че е студоустойчиво, много не се вързах, но го забравих на терасата . Това чудо има живи младоци в основата , голямото май няма да го бъде , но някои от бебетата са оцелели. Имам подозрения , че не само студа му е навредил , по скоро и сушата при него, оказа се под стряхата , не го е достигал дъжда, а саксията му изобщо не задържа влага.
Чакам бананите на хотела да набият , ще докладвам и за тях.
Блу, камелийката която презимува в една градина е най- обикновена червена , от тия дето се продават навсякъде , само по- голямка - около 50 см растение.Вече прецъфтя , не съм я оглеждала дали има растеж вече.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Презимуващи тропически екзотики

Мнение от Blue sky »

Mike написа:Ако някое от моите издънки се прихване - ще имаш един от мен.
:ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: Майк, благодаря :tzeluvka: :tzvetentze: стискам всички палци :stiskam: :stiskam: :stiskam:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”