Хемерокалис Hemerocallis

Потребителски аватар
Тутти
Баш кафе майстор
Регистриран: съб ное 21, 2015 7:47 am

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Тутти » вт сеп 11, 2018 9:03 pm

И тук да потвърдя, получих изненадващите хемета. Мерко, каквото и да кажа, все ще е недостатъчно. Само мога да те уверя, че щафетата продължава, след някоя и друга година по твоя пример ще радвам съседи и приятели. И сега е така, макар и с други китки, голяма радост е да даваш.
А ти си едно голямо обичливо щедро и неуморно сърце. Като си представя само колко хора си зарадвала.....е, не мога дори да си представя....

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман
Регистриран: нед ное 29, 2009 12:44 am

Мнение от Мария Николова » вт сеп 11, 2018 10:08 pm

Тутти Фрути, кажи на ТМ, че това цвете и от ирисите е по-хубаво, защото цъфти със 100 цвята! :lol:
Завиждам им, че ще цъфтят на такова място, където се вижда цялото небе, слънцето се задържа най-дълго на залез и не ще да залезе!
Те няма да искат да увяхват със свършека на деня и, знам ли, може по два дни да траят. :?:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.

Потребителски аватар
Тутти
Баш кафе майстор
Регистриран: съб ное 21, 2015 7:47 am

Мнение от Тутти » чет сеп 13, 2018 8:35 pm

Кратък доклад. :lol:
Проучих в нета кои са тези нечувани хемерокалиси от пратката ти, Мерко. Не съм от най-знаещите, признавам си. После измислих как да ги наредя в градината. Направих една лехичка-дъгичка, за което отхапах от зелената тревичка. Това става за улеснение при косене, по-малко трева е по-малко за косене. :hihihi: Стана много сладурско, мисля, че ги съчетах много добре по цвят. Напролет ще се види. Пак благодаря, ще показвам снимки.
О, забравих да кажа, че ММ каза, че за първи път чува "хемерокалис". И тогава обясних, че има 100 цвята. Gevkati :tzeluvka: Стана му полуясно, ще чакам да цъфнат за показване.Не че е запомнил вече съществуващите в градината, но като е ходил до Еконт, ще е заинтригуван със сигурност. Има и той принос, значи.

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнение от Мария Николова » чет сеп 13, 2018 9:14 pm

Тутти Фрути, важното е, че ще има полза за косача на тревата! :swink: :sgiggle:

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнение от Мария Николова » пет сеп 14, 2018 2:13 pm

Бия барабана, че хемерокалисовата полянка вече отново е засадена и обилно полята. Само тези, които бяха награи от конкурса бяха засадени на местата си. Вече са размели перчеми, а "пресните" едва стърчат над земята остригани 0 номер. :srofl:
То бяха проверки в ХН и бележките на оставените за разсаждане ветрила, то беше чудо. :lol:
Имаше даже и заровени ветрила и след 3 секунди пак изровени. :sgiggle: Много се чудех какво ме е накарало да оставя само двечки ветрила за мен. :sdull: И доста са постояли, значи са от туфите, чиито ветрила разпратих и вече ги засадихте. Няма от къде да взема още едничко ветрило. Две - две. Това ще е. :ufff: И ги зарових. Продължавам към следващото място, където ме чакат с бележката си 4 ветрила и... и едно чуждо, пето. Доста постояло. :swink: Търкулнало се в опит да ме заблуди. :srofl: Вече са трички. :ieeee: :ieeee:
Каквито празни места имаше, дойдоха хемета от места, където нещо ги притесняваше. Един малчо, подарък от Murof, излезе от полянката, защото 3 години с 3 милиметра не помръдна. :hihihi: Отиде при малките от поръчката.
Ходих да погледна от прозореца. Хубаво! :dovolen: :dovolen: :dovolen:

katia
Баш кафе майстор
Регистриран: пон сеп 23, 2013 11:24 am

Мнение от katia » вт сеп 18, 2018 7:07 pm

И аз се намърдах тук да уча. Такова нещо не съм имала :oops: Е преди години десет май като купихме къщата с двора бях взела обикновени от някъде, но докато разбера как се гледат и майка раз-два- три и на другата година ги нямаше. Та без да споря не купих повече. Сега чак ми е смешно хич няма и да и казвам какво садя ще види догодина. Аз нищо няма да местя и размествам. Градината ми е чисто нова всичко махнах от нея и ММ изкърти една трета от циментовата площадка и я присъединих към градината. И 3 асми махна...много тежко му беше, но умно постъпи реши да не спори с мен щото щях сама да разбивам. Та сега лесно ще им намеря място, само трябва малко да попрочета. Колко високи стават или всеки вид е различен. И аз ги издирих из нета и папка със снимки и имена им направих :angelche:
Благодаря Мерка и тук!!! :tzeluvka:

Потребителски аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнение от Мария Николова » вт сеп 18, 2018 7:56 pm

Кате, в темата Конкурс за хемерокалиси на стр. 25 дадох линк към архивния албум/2015 г. хемета. Там имената на почти всички сортове са написани върху снимките и можеш да видиш какво си получила. Гледах само да балансирам едри и дребни бебета ветрила, да не останат накрая само бебета. :angelche: Отговорих на Марилия "как се сАди пиперо", :hihihi: :lol: виж.

Потребителски аватар
marillia
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт юни 14, 2016 8:35 pm

Мнение от marillia » вт сеп 18, 2018 10:14 pm

Мария Николова написа:
вт сеп 18, 2018 7:56 pm
Отговорих на Марилия "как се сАди пиперо", :hihihi: :lol: виж.
:tzeluvka: :tzeluvka: :liubov2:

petya_misheva
Kафенце
Регистриран: чет май 05, 2016 9:41 am

Мнение от petya_misheva » нед окт 07, 2018 6:23 pm

Мили съфорумниците приятели, в момента нямам време да прочета темата от край до край и затова моля за съвет - имам едни наследени неизвестен сорт хемерокалиси, гледам, че имат доста сухи листа, дали да ги подстрижа или само сухите да махна?

libra
Наркоман
Регистриран: нед дек 13, 2009 9:51 am

Мнение от libra » нед окт 07, 2018 6:46 pm

Да предположим,че все още си фотосинтезират ,за това махни само сухите. Но не мисля ,че ще е голяма драма и ако ги изрежеш.Тези са неизтребими.

miltonia
Кафевар/ка/
Регистриран: нед май 22, 2016 2:03 am

Мнение от miltonia » съб окт 13, 2018 8:20 pm

Moonlit masquerade отваря цвят на лунна светлина. :P
Изображение

Потребителски аватар
mileni
Кафе машина
Регистриран: пон ное 30, 2009 3:43 pm

Мнение от mileni » съб окт 13, 2018 9:11 pm

Браво на него Милтониа! :tzvetentze:
Много хубава,лунна снимка!

При мен съвсем наскоро цъфтя един от новите,етикета е зачезнал.
Цвета беше много блед,та не можах да го разпозная.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/1017633711 ... 448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;

miltonia
Кафевар/ка/

Мнение от miltonia » съб окт 13, 2018 9:19 pm

Всеки цвят на хемерокалис по това време на годината е удивителен! :ieeee:
При мен досега през този сезон е цъфтяла само Стелата.

Leila123
Кафе с мляко
Регистриран: съб май 19, 2018 10:33 pm

Мнение от Leila123 » съб окт 13, 2018 11:17 pm

Да се намърдам и аз в тази тема :ieeee: Имам едни хемерокалиси отпреди две години сигурно. Цъфтят един път през лятото и край. После само листа. Това нормално ли е? Също около единия корен бяха избили още и аз днес реших да ги разделя. Бая зор видях да ги извадя от сбитата, суха почва! Мъж ми помага даже! Разсадих ги, надявам се да се хванат. Беше импулсивно решение, не знам дали е правилно обаче. Какво ще кажете? :hmmm:

miltonia
Кафевар/ка/

Мнение от miltonia » съб окт 13, 2018 11:32 pm

Лейла, ти умора нямаш ли?! :nod:
Току-що приключи с тегавите таблици и вече не те свърта- рози ти се режат, хемета разсаждаш.. :hihihi:
За розите- добре, но с хеметата малко си сбъркала, те цъфтят повече, когато направят туфа от няколко ветрила.
А и според Мерка времето им за разсаждане е в края на август. Аз обаче това не го знаех и миналата година ги разсаждах ноември и пак оцеляха. :angelche:
Хемерокалисът е лятно цвете, цъфти през юли-август за различно дълъг период според сорта. Малко са сортовете, които са реблуминг и цъфтят повторно през есента.

Отговори

Върни се в “Градински цветя и растения”