Ацер

Публикувай отговор
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: Ацер

Мнение от venetka70 »

Два ацера, засадени във времето, когато и не бях чувала за форума. Да не говорим пък за специфичните изисквания на ацерите.
Бучнати, както се засажда обикновено дърво. На доста ветровито и почти винаги влажно място и оцеляващи вече три и половина години.
Изображение
Взети за еднакви видове / не помня името /, но странно през лятото започват да изглеждат като различни видове.
На село има още два ацера, засадени по друго време и пак така.... без особени грижи. Ами и те са си добре.
А вчера новите две попълнения / благодаря ти Тишо :tzvetentze: :tzvetentze: / ги обикалях, пък почвена смес им правих, пък място им търсих специално..... Тююю, почвам да се чудя кое е по-добре- безгрижното засаждане или прекалените грижи по дадено растение.
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ацер

Мнение от Vasi »

elena kirilova написа: Апр 20, '18, 08:55 имам проблем :snif:
ацер Ред император 6-7 годишен има два много големи клона които са напълно изсъхнали
останалата част се е разлистила,а тези са сухи
какво е това,искам помощ и съвет
Явно е някакво гъбично заболяване. Забелязала си си промяна в цвета на кората на този клон? Наскоро се запознах с един човек от бранша и той сподели, че климатът в България не е подходящ за отглеждане на ацери, точно заради високият риск да прихванат нещо такова.
При мен тази година отрязах по един изсъхнал клон на 2 ацера. Миналата също 2 на други 2 ацера. Преди 2 години цяло дръвче си замина... та така..
"A garden that is finished is dead."
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ацер

Мнение от Vasi »

Ето една-две снимки на проблема при мен.

Изображение

Изображение
"A garden that is finished is dead."
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Васи, не съм съгласен, че климата в България е неподходящ.
Неподходящи са растения от Холандия и Гърция, отглеждани в 9-10 зона,
рзглезени с изкуствени торове в разсадниците и импортирани в България.
И въпреки това растениятат се борят и приспособяват.
Наблюдавам и семеначетата при мен. Тези които съм събрал от София са по издържливи, от тези които събирам от Варна и Хисаря.
За съжаления все още нямам дървета раждащи семена от моя край.
Тази година от над 2000 растения имам само 3-4 с подобно посивяване и почерняване от малките саксийки, и 2 Бладгуда които постоянно ги местя и не мога да им намеря място.
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ацер

Мнение от Vasi »

Тихо, не знам вече какво да мисля. Дръвчета, расли вече 3-4 години без проблем в градината, след поредната зима се събуждат с проблем. Имам снимка на този последният ацер от снимката, от ноември месец, с абсолютно здрава кора. Преди 2 седмици тръгна да се разлиства и забелязах деколорирани, бледи листа на един от клоните. Загледах се и видях тази ивица. Тъжно ми е...
PS: другият ацер с проблем е на 10г.
"A garden that is finished is dead."
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

От поръчката на Незабравка за големи кленове през 2014-2015, си поръчах 3 броя.
Инаба Шидаре и Шир. Ауреум изкараха един сезон и на следващата година не се събудиха.
Тромпенбурга половината растение изсъхна. Отрязах мъртвата част.
Вече трета година е жизнен и си възстанови формата на клоните.
Растения от същата поръчка при Дара, Ники Стоянов и Нора си живеят нормално... поне не са споделяли за загуби :dovolen:
И аз като видя някое болно кленче , се чувствам, все едно е свършил света и не ми върви в нищо :ufff:
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Ацер

Мнение от Murof »

Тишо, дали можеш да помогнеш със съвет, на това ацерче не му знам името, мога само да гадая, мисля че е Acer palmatum 'Oridono nishiki' или Acer palmatum 'Beni-Shichihenge'. Интересни са листата, едните са малки и розови а другите по голями и само части от тях са розови...
Изображение

Изображение
Нито една градина не е идеална.
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

И двата сорта ги имам и със сигурност не са от тях. Beni shichi henge е подобен на Buterfly.
Има Оридо Нишики и Оридоно нишики( Разликата е дали се появява розово или кремаво при младите листа).

На снимката няма вариегация.
Виждам присадката, но не виждам откъде излиза зеленото клонче. Над присадката ли е?
Зелените листа са като на обикновен зелен палматум, но тези розовите не са ми познати. По късно през сезона какви са цветовете?
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Ацер

Мнение от Murof »

Не, над присадката са ... тоа ме заинтригува, ето на тази снимка се вижда как едно от зелените листа е с розово..
Изображение
А долните снимки са от миналото лято
Изображение
Изображение
Изображение
Нито една градина не е идеална.
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Да, определено това вече е вариегация :daaa:
Orido Nishiki е с бели листа с розови нюанси.
Oridono Nishiki е с розови листа с бели нюанси .
Мисля, че твоя клони към Оридо Нишики. :hmmm:
Asahi zuru също е подобен.
Преди 3-4 години се внесоха много кленове с подобни листа.
В нашия град има над 10-ина дръвчета насяти из различни квартали в града по програма.
И все изпускам да ги наблюдавам кое преобладава, бялото или розовото :D
Последно промяна от Deleted User 3996 на Апр 20, '18, 20:04, променено общо 2 пъти.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”