Ехинацея / Echinacea

Публикувай отговор
Аватар
pipike
Баш кафе майстор
Мнения: 2513
Регистриран на: Юли 31, '12, 09:24
Местоположение: София

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от pipike »

Сега може ли да се мести ехинацеята :hmmm:
незабравка

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от незабравка »

Имам душевна борба-когато режа прецъфтелите цветове на ехинацеите ,най-различни сортове,лятото събирам килограми семена и ги хвърлям.Да взема да събера малко и зимата като имам време да раздавам на който иска .Обаче не съм съвсем наясно,та трябва да питам в темата за семената.Освен,че трябва да се съберат напълно зрели и в сухо време,какво друго да се направи,за да имат семената добра кълняемост. :hmmm: На някой може да му е смешно,че уж съм в занаята,пък не знам такива елементарни неща.ама повярвайте,главата ми бъка от най-различна информация и пак не ми стига времето за всичко.А не искам да стане излагация като последния път- :mrgreen: когато събрах доста семена от мюленбергия -по правилата уж, и раздадох на една варненска среща,пък то нищо не поникна,ни при мене ,ни при девойките варненски. :snif:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от nadin »

незабравка написа:Имам душевна борба-когато режа прецъфтелите цветове на ехинацеите ,най-различни сортове,лятото събирам килограми семена и ги хвърлям.Да взема да събера малко и зимата като имам време да раздавам на който иска .Обаче не съм съвсем наясно,та трябва да питам в темата за семената.Освен,че трябва да се съберат напълно зрели и в сухо време,какво друго да се направи,за да имат семената добра кълняемост. :hmmm: На някой може да му е смешно,че уж съм в занаята,пък не знам такива елементарни неща.ама повярвайте,главата ми бъка от най-различна информация и пак не ми стига времето за всичко.А не искам да стане излагация като последния път- :mrgreen: когато събрах доста семена от мюленбергия -по правилата уж, и раздадох на една варненска среща,пък то нищо не поникна,ни при мене ,ни при девойките варненски. :snif:
Аз съм сяла семена от Дал, които държах зимата в хладилник и никнаха за две седмици.
Най-добре е да се сеят веднага след узряването и да се оставят навън докато никнат и да раздаваш семенаци :D
Ако не е възможно тогава хубаво ги сушиш и след това ги слагаш в хладилника в отделението за яйцата( да не е най-студеното ), като слагаш около тях силикагел или семената са в кутийки от упсарин или други разтварящи се таблетки. Идеята е да не се овлажняват в хладилника, защото това е много лошо за кълняемостта.
незабравка

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от незабравка »

Благодаря,Наде!!
Ще пробвам и със засаждане веднага щом узреят и със съхранение в хладилника с влагоабсорбатор.А на сухо място ,ама отрицателни температури става ли да се съхраняват семена-щото забравих едно пакетче от Джелито в офиса в разсадника ,а там зимата падат минуси.Пакетчето не е отваряно,няма да са овлажняли . :hmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 393 пъти
Обратна връзка:

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от nadin »

Ами зависи най-вече какви са семената. Не би трябвало да има проблем ако понижението е било постепенно и не повече от -10 градуса.
незабравка

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от незабравка »

nadin написа:Ами зависи най-вече какви са семената. Не би трябвало да има проблем ако понижението е било постепенно и не повече от -10 градуса.
Благодаря отново!-не е падало под -5 градуса,семената са на Гайлардия Бургунди.-много я харесвам,при нея е постигнато възможно най-чистото червено,без изсветляване по ръбчетата на листенцата,което наблюдавам при по-ниските червени сортове-Аризона Ред Шейдс например. :nod:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от сюзан »

Не са ли ви цъфнали ехинацеите? Ето ги моите от миналата година, от Витрофлора.
Изображение
Изображение
Уж ги избирах ниски, но като гледам, май ще се наложи да ги местя. Доста пораснаха.
Изображение
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8475
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 620 пъти

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от Shami »

Изображение
Гледам тази снимка в нета и се чудя,този ефект може ли да се постигне реално или не :hmmm:
Вижте на втората снимка се вижда по ясно,че всичко излиза като от едно коренище :hmmm:
Изображение
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от сюзан »

А какво прави тук моето мнение от 15 юни миналата година ???
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5266
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 91 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Ехинацея / Echinacea

Мнение от Daniela Pargu »

Необходима ми е помощ по следния въпрос -
- имам проста розова и бяла ехинацея,много сгъстени туфички!
По сред лято нещо се маносват и си мисля дали сега да не ги проредя- пресадя :hmmm:
Дали момента е подходящ за такова нещо и дали ще помогне да не се маносват ?
Ако някой има опит и мнение,много моля да го сподели :nod:
Вече имат листенца по десетина см.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”