Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Обикновено не може да се направи по учебник,
затова като се настанят най-дългите "моркови" в нужната им дълбочина, най-добре е нагоре даже и да се вижда разголена някоя малка част на морков, отколкото да е затрупано цялото коренище с 10 см. пръст до повърхността.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Голямо чудене му ударих за засаждане на последните божури.Пъпките бяха във всевъзможни посоки и изобщо не можех да им приложа научен подход.Накрая , моркова положих легнал хоризонтално ,пъпките горе долу на повърхността .Разчитам на тяхната съвест да се обърнат в правилна посока..За други успявам морковът да е вертикален ,а пъпките отгоре.Важното е ,от страх пъпките да не се закопаят дълбоко ,за да не измръзнат.Няма да измръзнат,още няма такъв случай.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Споко, Либре, хелиотропията (стремежа нагоре и направо към слънцето) ще държи будна съвестта им! :mrgreen: :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
crazywork
Дълго кафе
Мнения: 100
Регистриран на: Юни 30, '16, 08:56
Местоположение: София

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от crazywork »

Само малко да се постопли и ще им покажа от къде изгрява слънцето! :twisted:
bpetrova
Кана кафе
Мнения: 598
Регистриран на: Май 6, '16, 19:40

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от bpetrova »

Досега спорих със собственика и служител от градински център "Нигела"....по темата тревист/дървовиден божур. Трябваха ми два дървовидни божура за подарък и понеже все още не е започнал сезонът, реших да потърся там, където винаги твърдят, че имат налични...Бях пазарувала клематис и още нещо от там миналата пролет, та бяха уцелили точните растения. Затова и сметнах за правилно да се доверя отново...за съжаление очевидно погрешно. Писах им, че търся божур (дървовиден) в оранжевата гама, за имена изобщо не споменах, защото не съм забелязала някой холандски производител досега да е писал на етикета (може би има един-два случая). А точно такъв цвят божур имаха сниман в албум във Фейсбук и съответно (както споменах) пак ми отговориха, че го имат наличен. Давам адрес аз, уж всичко точно....по едно време ми звънят да ми кажат, че табелката на оранжевите била хвръкнала и не могат да са сигурни, затова да ми пратели друг цвят. Съгласих се...изброяват ми цветовете (по картинки естествено)...жълто-бял и цикламен с бял кант (знаете, че има подобни дървовидни). Остана така поръчката. Междувременно ги моля да ми пратят снимки..."ама ние ги пратихме, ако имаме същите в разсадника, ще ги снимаме"
Вчера отивам в Еконт...носят ми две празни саксийки, а на етикетите чета "Sara Bernhardt" и "Shirley Temple" :hmmmmmm: :angel2: , като в същото време плащам 40 и кусур лева.
Та, след няколко часов спор по телефона, стана ясно, че драгите от градинския център не правят никаква разлика между дървовиден и тревист божур и аз съм била първата, която им прави проблем за това. Ударих им единица на оценяването във Фейсбук. Започнаха да ми звънят и питат защо съм го била направила. Еми, не е ли ясно. Сега ме карат да има пратя сайтове, където може да се намерят съответните божури на двойно по-ниска цена. Пратих им поне 10 такива, да видим дали ще се трогнат... :lol: Растенията им са хубави, но са некомпетентни по много въпроси и не поръчвайте без да сте видели снимка на това, което ще получите.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

Малка градска Билянче, извинявай, ама сте се срещнали на божурен кръстопът лаик клиент и лаик търговец. Друго не може да се очаква. :snif: Скапаният търговец сигурно даже не разбира какво е дървовиден божур. :lol: Знае само божур и толкоз! Какъв дървовиден, какви 5 лева! :o
Фейсбук е за това - може да се покаже всяка открадната от нета снимка. ;)
Божура не е латинка. Семена на латинка можеш всяка година по 3 пъти да купуваш и няма да се охарчиш.
За растение с 300-годишен живот си струва да изчакаш поръчка от доказани чужди търговци на божури. Няма да е по 2 за лев, но си е инвестиция в красота за цял живот.
Сега измисли друга китка за подарък, :ssvirka: а когато улучиш божурена поръчка, подари дървовидния божур ей така, без повод. :mrgreen: Аз поръчах и бих ти дала един, но избрах тревисти, ни един дървовиден.
Пък и ще пристигнат чак в края на октомври. :eeeh:
Добре поне, че си им натрила носа, браво! :sbear: :shandshake: :shandshake:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
незабравка

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от незабравка »

Вярно е ,че ако си истински ценител на дървовидните и искаш сортове с имена ,задължително се пазарува директно от чужбинските сайтове.Лицензираното производство на сортове с имена води до високи цени.Няма да се намери БГ търговец да затвори една бала пари в именити дървовидни божури.Аз също вземам от Холандия дървовидни само с цветни картинки.Късмет или не,много повече си отговарят на картинките от Павликенските безименни рози. :D Пристигали са ми инкогнито пак много хубави сортове-Shima Nishiki,Sinkaku и други-насадила съм си в градината.Е ,правя рекламации,ако някой се оплаче,че сорта не си отговаря,ама дуспата остава все в мене,рекламации за качество винаги ми се приемат,ама за несъответствие по картинка доставчикът не се трогва. :mrgreen:
Сега, да ти изпратят тревист божур вместо дървовиден е неграмотна работа и трябва да си много дебелоок да не се извиниш и да върнеш парите на човека,даже и някакво бъдещо намаление на някакъв продукт да му предложиш като компенсация,ако искаш да го задържиш като клиент. :dovolen:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

https://www.sortovisemena.bg/bg/product ... ni-bojuri/" onclick="window.open(this.href);return false;
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

Купих си дървовиден божур в саксийка, обаче не знам сега да го засаждам ли или да чакам да се стане по топло?
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3113
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 424 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Murof »

Ако е тръгнал да се разлиства, почакай.
Нито една градина не е идеална.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”