Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Публикувай отговор
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Изображение
Изображение
upload and resize image site
Много, много искам да имам тази стипа! Доста четох, нищо не открих :ufff:
Моята майка и свекърва ми (лека им пръст!) я наричаха галена трева - винаги ми е звучало много красиво, когато вятърът я погали, тя поляга....
.От доста време се опитвах да открия латинското ѝ име. Накрая разучих, че от древни време по шопския край е известна и като "шопско коило". Нататък всеки, за когото е интересно, може да намери приложението ѝ в носии и т.н.
Та, по същество, ако някой може да каже от къде да се купи?
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
mimilisa
Кафе с мляко
Мнения: 256
Регистриран на: Юни 26, '15, 17:55
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от mimilisa »

https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... Text=stipa" onclick="window.open(this.href);return false; ще има и да продаваш :lol: :angelche:
https://www.chilternseeds.co.uk/item_12 ... nata_seeds" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.learn2grow.com/plants/stipa-pennata/" onclick="window.open(this.href);return false;
:ufff: :daaa:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Миша »

Еличка, имам от нея, но е още бебе, и са едва няколко стръкчета, чаках ги една година докато никнат , стипите от този вид никнат трудно и в началото нарастват много бавно, предполагам, че до есента ще я размножа , за другата пролет вече ще е прилична, обади ми се, ако дотогава не намериш
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Благодаря за бързите отговори, момичета!
Семена не бих си взела, но да сме живи и здрави, ако не я намеря тази пролет и догодина ще чакам, Миша. Искам я! Знам, че не е лесно да ѝ се угоди място и условия, но при мен май ще ѝ е добре.
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от ljuboznatelna »

Бях купила от Зелена пролет преди години, но не оцеля :(
Като дете бях на лагер в Карандила, поляните бяха пълни с нея. И със семената на Лунарията - онези седефени плочки. Правехме си огромни букети от стипа и лунария .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Мария Николова »

Накрая разучих, че от древни време по шопския край е известна и като "шопско коило".
Еличке, на времето тук на Петковденския панаир продаваха снопче коило, на цена колкото беше фунийка печен слънчоглед. Всяко в снопчето боядисано в различен цвят. Ама крещящи, панаирджийски багри! :hihihi: :hihihi: Сега разбирам, че са ходили из Карандила да ги берат. :nod:
И още нещо. Когато на някое момиченце косичката е събрана на темето с ластиче, на тази косичка й казваха коило. :lol: Не зная дали "шопското коило" носи името на тази прическа, или - обратно. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

Мария, ще оспамя много хубавата тема, ама напоследък се хващам, че много се разчувствам от тези неща. Помня и тези боядисани треви, но помня и снопчето във вазичката на свекърва ми върху скрина. Онези боядисаните бяха наистина крещящи и ужасяващи, ама тези естествените във вазата.... Еееех, и по мъничките им власинки се събираше прашец. А разказите за поляните от галена трева няма да забравя, как ги поклаща вятърът и прилича на море :snif: Искам такава поляна!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от Еличка »

ljuboznatelna написа:Бях купила от Зелена пролет преди години, но не оцеля :(
Като дете бях на лагер в Карандила, поляните бяха пълни с нея. И със семената на Лунарията - онези седефени плочки. Правехме си огромни букети от стипа и лунария .
Люб, при мен ще оцелее, почти целият двор е скала, ама има една част, дето нищо друго не би живяло :ufff:
Иииииии, моля те кажи ми, наистина ли тези поляни приличаха на море? Аз така си ги представям, че вече съм почти сигурна, че съм ги виждала!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от greeneyed »

Гаурата ми сега стои с кафяви стъбла, напролет от дъното ли ще излизат нови стръкове? Миналогодишните стъбла да ги режа ли? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1694
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 272 пъти
Получил благодарност: 226 пъти

Re: Треви , ornamental grass- лицето на вятъра :)

Мнение от darina1960 »

И аз и се почудих, та взех и я резнах до дъно още през ноември. Сега чакам пролетта да видя дали не съм я прецакала . Но ми се струва, че е живичка. Чакам пролетта... :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”