Градински орхидеи

Публикувай отговор
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Градински орхидеи

Мнение от iv.tarlen »

Дани, гледам я до вада, която зимата е отбита, няма вода в нея и на шарена сянка.Добре си изкара при мен,имам снимки, но сега нямам много време за тях.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градински орхидеи

Мнение от nadin »

Епипактиса като че ли е по дуракоустойчив от дактилоризата, така че ако се колебаете между двете май по-добре вземете епипактиса.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от Daniela Pargu »

Иве, :tzeluvka: благодаря,ще я пробвам и аз :tzeluvka:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от МГХ »

Амии, и аз се спрях на Epipactis gigantea 'Serpentine Night' , но просто защото не мога да си взема и двете сега. ;)
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от greeneyed »

Аз си получих циприпедиума Lady Dorine, курдисах го в саксия около 30 см широка и я вкопах почти цялата в земята. Смятам там да седи до големите горещини, би трябвало да е прецъфтяла тогава, ще я извадя и ще я сложа в най-сенчестото и усойно място до началото на зимата.Тогава ще видя - ако е жива още, пак в земята; ако има за размножаване ,може да оставя нещо директно в северната част на градината на много хладно. Уф, много ми се иска да се спогодим. :hmmm: Макар да цъфти за кратко както всички пролетни цветя, искам да имам циприпедиум в градината! :angel2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от МГХ »

Да ви разкажа какво ми се случи. През декември трябваше да получа Epipactis gigantea 'Serpentine Night' , но ходих няколко пъти до еконт и получавах различни неща, включително и вече засадените на балкана от пландорекс и какво ли не още. После заминахме в Германия на 16.12. и се върнахме днес.
Отивам до Еконт да си взема поръчания тераует и ми казват, че имам още една пратка. На моето учудване бързичко смотолевят ,че е от 6.12...
И аз наех.
-Каква пратка ,бе хора. Пет пъти идвах от началото на декември до следата и нищо не ми казахте.
Заеха отбранителна позиция... и аз се успокоих. Какво да се пъна като са минали повече от 40 дни. Пък и се разбирам с тях, но декември наистина им беше лудницата.
"Отключиха пратката", което не знам какво е, но ми я дадоха с хиляди извинения.
Оказа се нещастния Epipactis gigantea 'Serpentine Night' . При това жив. Има кълнче около 2 см. , както си е в опаковката.
Сега го оставих " да подиша" на остъкления балкон.
Въпросът е да го полея ли утре?
Наде, дай съвет, ако можеш.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градински орхидеи

Мнение от nadin »

Ужаст :). Трябваше да ми кажеш да я задържа при мен. Както и да е. Сега ако е само бяло кълнчето съвсем ниско до корена и малко се е подало над пръстта в саксията съвсем, тогава леко пулверизирай да се овлажни ама съвсем леко. След това натрупай още нещо порьозно отгоре ( вермиколит, кори за орхидеи, листа, иглички от смърч, перлит ), така че да зтрупа кълна и да не се вижда и го увий в нещо изолиращо и го дръж навън. Мойте в момента са в оригиналните кашончета, увити в онези найлони с мехурчетата и в още един кашон навън на студено. Още им е рано да тръгват. Ако може да задържиш растежа е най-добре. Ако все пак е изкарало вече доста над пръстта и е зеленикаво пак полей съвсем малко и ако имаш студен остъклен балкон или студена стая дръж я там, колкото се може по насветло, но не на слънце. Идеята е да не изкарва листа поне до март месец, защото иначе е много тегаво и има опасност да замине. Прераства, нападат я разни гадинки, не може да се нацели поливането и т.н.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от МГХ »

Благодаря, Наде. Така ще направя. Дано я опазя.
Изобщо не съм подозирала, че могат да я забравят да ми я дадат, а при суматохата за пътуването аз пък съвсем не съм мислила за това.
Както и да е. Надявам се да успея да я съхраня до март.
Отивам да натрупам малко торф и перлит отгоре.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от Daniela Pargu »

Надинка, дали да не ги посадя новите тази събота- дават го топло и почвата не е замръзнала :hmmm:
Или да не си правя експерименти :nod: :nod:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градински орхидеи

Мнение от nadin »

Може ама да не се виждат връхчетата отгоре и ги посипи с листа или борови игли поне един сантиметър над пръстта . А може и една бутилка празна за всеки случай да сложиш.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”