Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от patriciq95 »

Здравейте, днес се регистрирах във форума. Имам проблем с една орхидея камбрия, къде ли не питах четох в интернет всичко приложих но никакъв ефект. Нова съм в тези неща, любимото ми цвете е орхидеята и от едно станаха 11 :D Та проблема ми е, че от миналата година след като прецъфтя Камбрията не иска да цъфти и сега избива млади листенца, но са като хармоника... Нито са жълти, нито нищо. Торя ги през 2 поливания, сутрин им минавам листата с памук с вода, днес сложих и кубчета лед отгоре над почвата. В един сайт четох, че ако е ниска влажността на въздуха можели така да се накъдрят, но не знам дали е вярно и ако е така как се дига влажността. Аз живея в къща, орхидеите са на южен прозорец с полу спусната щора и има тънко перде отпред. Моля кажете мнение. Ходих в три цветарски магазина но никой не знае имах чувството, че нищо не разбираха от цветя, каза да сменя почвата. Нямам никакви насекоми или паячета и тем подобни гадинки. :hmmmmmm:
моята е такъв вид.
Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1730 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Мария Николова »

Нищо не разбирам. Но според мен покарващите листа срещат някаква преграда. (Може да е някаква прекалено здрава ципа.) Успяват да я преодолеят, едва когато се е накъдрила достатъчно количество зелена маса, чиято сила разкъсва преградата пред себе си.
Любопитна съм да прочета отговора на знаещите!
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
patriciq95
Двойно кафе
Мнения: 153
Регистриран на: Юли 2, '16, 23:13
Местоположение: Горна Оряховица
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от patriciq95 »

Благодаря Ви за отговора ! :dovolen: Надявам се някой друг да пише и даде и той съвет :)
iva_pa
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Сеп 16, '16, 15:25

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от iva_pa »

Тази орхидея бяхме купили м. Май тази година.Сега се появи ново листо но не е както другите листа. С кафяво лилави тъмно зелени петна. Страхувам се да няма някакъв проблем на орхидеята. Не ми се вярва самото листо да е такова. Странно ми се вижда. Ако има проблем кажете как можем да решим.
Предварително благодаря

Изображение Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от libra »

Изглежда ли като мокро?Не ми изглежда нещо опасно .Ако е само оцветяване,предполагам ,че може да е някоя шарка от прабабите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Естествена обагреност е, не е проблем. Съгласен съм с Либра.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от ninkatatata »

Моля помогнете да си оправя орхидеите.Имам ги от 3,4 години,но явно на скоро нещо ги скопосах.На всичките най -горните два листа са започнали да изглеждат така:
Изображение
Изображение
Изображение
Другите листа са добре,корените не са загнили.Не е от слънцето изгоряло,защото не са били на силно слънце.Предполагам ,че е нещо бактериално ,но не знам дали е така и не знам как да ги оправя.А възможно ли е от пръскане със студена вода ,защото най горните само го имат?
Аватар
liljana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1128
Регистриран на: Фев 5, '10, 11:46
Местоположение: Пловдив

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от liljana »

patriciq95 написа: Изображение
Изображение
Била е жадна,за това къдри листата...
http://liljana.snimka.bg/flowers/orhi-v ... 8.30411789" onclick="window.open(this.href);return false;
Не можеш да състариш мисълта. Можеш да състариш само формата.
Аватар
tsvetinka
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Юни 8, '16, 18:59
Местоположение: Пловдив

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от tsvetinka »

Моля за съвет какво се случва. Отдолу листата изсъхнаха, а по стъблото се появиха нови.
Изображение
Изображение
Изображение
Има ли шанс за оцеляване и какво мога да направя?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от polyabs »

Да пиша и в тази тема, от един месец се боря с нещо което нападна орхидеите ми, но не мога да разбера какво е и пръскам безразборно като редувам три препарата: Топсин М, Актара и Санмайт до сега няма резултат и листата на 2 от тях са доста омекнали и повредени ... лошото е че съм ги киснала 8 орхидеи в един и същи съд докато се усетя че са болни и ще обхване и останалите :ufff: ... Заболяването започва с разръфване и съхнене на ръбовете на листата, като там където е основата на листото по ръба избиват прозрачни лепкави капки, после започва да съхне като ивица и средния ръб на листото по дължина и участъците започват да се уголемяват, а листото в средата се разцепва. Засегнати са средните листа, омекнали са и като разядени на светли точки. На няколко листа намерих под повърхността черни точки в дълбочина като яйца и ги изрязах, иначе растенията са жизнени и вадят по 2-3 цветоноса в момента, скоро са присаждани в нова почва - готов субстрат за орхидеи български от борови кори ... но заболяването на първата орхидея е от преди това ... пожълтяваха по ръбовете листата и ги изрязвах без да се притеснявам, но като обхвана и още една по сериозно и взех да пръскам .... Гледала съм листата под лупа и с микроскоп не се виждат никакви гадинки, а по скоро листата са разядени на петна, петната са в дълбочина,белезникави, светли, почти се сливат с цвета на листото, не са кафяви или черни, нито бели. Ако някой може да каже какво е това заболяване и с какво да пръскам ще съм много благодарна :liubov:
ето и снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”