Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
Нощна птица
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Апр 25, '15, 16:32
Местоположение: София

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Нощна птица »

Мокриците ги видях в две фалчета /едното е мини/. До тях имам и една камбрия, една милтония и други фалчета.
Изобщо не знам какви поразии ме чакат, но реших, че не е на добро. А за дразнене - не ме дразнят, но да не ми разболеят цветенцата?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Отвреме на време се мятат и жива тъкан да гризат, ама все разни сочнички като семеначета и ягодки. Трябва да наблюдаваш да не гризкат корените или стъблото. Всъщоност разгледай всички подробно, да не би те да гният или корите са започнали вече много да се разпадат.
Insta: ex_hort
Нощна птица
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Апр 25, '15, 16:32
Местоположение: София

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Нощна птица »

Мисля, че си ги донесох с последното фалче от Бриколаж, защото в него видях за първи път този звяр. Сега вече има и в минито, а може би и в другите...
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Titi »

Нощна птица написа:Мисля, че си ги донесох с последното фалче от Бриколаж, защото в него видях за първи път този звяр. Сега вече има и в минито, а може би и в другите...
Аз имам едно правило за новозакупените орхидеи, което винаги спазвам: щом занеса новата орхидея в къщи, разстилам на масата един вестник, изваждам я от саксията и максимално изтръсквам корите от нея. Първо преглеждам корените и изрязвам загнилите, после пудря с канела отреза. Накрая разстилам субстрата й, и най, ама най-най-внимателно проверявам състоянието на корите. Видя ли, че нещо шава извътре, изхвърлям ги и слагам нов субстрат. Мисля, че ако го правите това с ново внесените в къщи орхидеи, ще си спестите много бъдещи проблеми и главоболия.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Невена »

Имам 5 фалчета и петте бяха с мухлясала почва (явно преполяти) и след като ги извадих от почвата и почистих от всичко изгнило вече и с изсъхнали корени. А странното е, че на една две листата са им добре. Какво да ги правя? Има ли смисъл от реанимация?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Има, но следващият път не ги сади в почва.
Insta: ex_hort
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Невена »

Две от тях бяха в мъх, другите в кори. Ако оживеят след реанимация в какво да ги посадя?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Зависи от това колко често поливаш, колкото по-често в толкова по-едри кори от иглолистно дърво.
Insta: ex_hort
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Невена »

Ми уж един път на седмица ама зависи.. Вие как поливате?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Зависи от условията в които е орхидеята.
Insta: ex_hort
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”