Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
Нощна птица
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Апр 25, '15, 16:32
Местоположение: София

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Нощна птица »

Мокриците ги видях в две фалчета /едното е мини/. До тях имам и една камбрия, една милтония и други фалчета.
Изобщо не знам какви поразии ме чакат, но реших, че не е на добро. А за дразнене - не ме дразнят, но да не ми разболеят цветенцата?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Отвреме на време се мятат и жива тъкан да гризат, ама все разни сочнички като семеначета и ягодки. Трябва да наблюдаваш да не гризкат корените или стъблото. Всъщоност разгледай всички подробно, да не би те да гният или корите са започнали вече много да се разпадат.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Нощна птица
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Апр 25, '15, 16:32
Местоположение: София

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Нощна птица »

Мисля, че си ги донесох с последното фалче от Бриколаж, защото в него видях за първи път този звяр. Сега вече има и в минито, а може би и в другите...
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Titi »

Нощна птица написа:Мисля, че си ги донесох с последното фалче от Бриколаж, защото в него видях за първи път този звяр. Сега вече има и в минито, а може би и в другите...
Аз имам едно правило за новозакупените орхидеи, което винаги спазвам: щом занеса новата орхидея в къщи, разстилам на масата един вестник, изваждам я от саксията и максимално изтръсквам корите от нея. Първо преглеждам корените и изрязвам загнилите, после пудря с канела отреза. Накрая разстилам субстрата й, и най, ама най-най-внимателно проверявам състоянието на корите. Видя ли, че нещо шава извътре, изхвърлям ги и слагам нов субстрат. Мисля, че ако го правите това с ново внесените в къщи орхидеи, ще си спестите много бъдещи проблеми и главоболия.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Невена »

Имам 5 фалчета и петте бяха с мухлясала почва (явно преполяти) и след като ги извадих от почвата и почистих от всичко изгнило вече и с изсъхнали корени. А странното е, че на една две листата са им добре. Какво да ги правя? Има ли смисъл от реанимация?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Има, но следващият път не ги сади в почва.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Невена »

Две от тях бяха в мъх, другите в кори. Ако оживеят след реанимация в какво да ги посадя?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Зависи от това колко често поливаш, колкото по-често в толкова по-едри кори от иглолистно дърво.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Невена
Дълго кафе
Мнения: 116
Регистриран на: Апр 4, '14, 12:41
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Невена »

Ми уж един път на седмица ама зависи.. Вие как поливате?
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Зависи от условията в които е орхидеята.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”