Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
Аватар
DIDRE
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 15, '19, 10:25

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от DIDRE »

[quote=daxc post_id=886736 time=1552722648 user_id=4444]


Подхранвате ли я, периодът на цъфтене е много изтощителен и в даден момент растението спира да получава необходимите вещества, респективно и не цъфти.
Аватар
elly88
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 16, '19, 13:05

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от elly88 »

Пробвай да я стресираш като я оставиш известно време без вода или да й сложиш лед в саксията (1-2 кубчета). При мен тази процедура е помагало доста пъти, когато нещо се закучи и не иска да пуска цветонос и да цъфти :)
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от daxc »

Пробвах с подхранване. Пробвах и със засушаване. Не момага.
Ще пробвам с лед.

Благодаря за съветите.
Аватар
elly88
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 16, '19, 13:05

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от elly88 »

Важното е да се извади от „зоната на комфорт“ :)
Донка Тодорова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1305
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:11
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Донка Тодорова »

Спойлер
Покажи
DIDRE написа: Мар 15, '19, 11:21 Здравейте!
Предварително искам да се извиня за дългия пост.
И аз имам проблем с моята любима прелест, с която толкова се гордеех и хвалех :(
Та да започна от тук, това беше тя (гледах я години, през които ме радваше с чест цъфтеж и завидна трайност на цветовете):
Изображение
И по Коледа нали стават "чудеса" е позамръзнала защото някак си реших да направя място на елхата и я изместих. Не след дълго разбрах, че нещо не е наред, имаше цветонос, който започна да изсъхва - изрязах го. Листата започнаха да придобиват всякакви есенни краски, погледанах долната част на саксията - коренчета имаше, с хубав зелен цвят и реших, че ще се псрави сама - имам такъв ренегат :). Почаках още малко - розетката съвсем изгни и реших да видя какво е реалното състояние на корените и ето го (Пълен ужас!):

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Сега се боря за нея, сменям водата редовно преварена, на стайна температура. Буквално я наготвих - захар във водата и канела по загниващата розетка защото се появиха червени петна. На снимката те не се виждат, това което плува и е по нея е от канелата. Сложих и тор във водата, но не съм сигурна дали всичко това ще даде резултат. Моля за съвет и мнение, дали има надежда и ако да!, направила ли съм необходимото, за да я спася или бихте ме посъветвали да направя нещо друго?
Благодаря!
И аз мисля , че едната ми орхидейка гние. Ще следя за съвети.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от calico »

Добър ден експерти по орхидеите. :ieeee: Тук само гледам :potekoha: , но сега имам нужда от вашата помощ. Дъщеря ми ме помоли да питам за една орхидея- фаленопсис.
Какво й е, ако й падат пъпките преди да разцъфтят?
досега е била на западен прозорец, от вчера е преместена на светъл северен, но дали е само от това?

ето снимката, листата изглеждат здрави, а пъпките пожълтяват и падат преди да се разтворят
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
frigus
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 5, '11, 18:03
Местоположение: Бургас

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от frigus »

Здравейте, на какво може да се дължи разцепването на съвсем младо листо на "Litlle Lady" през средата? Ако някъде е коментирано подскажете ми, моля.
Buni5
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 18, '19, 13:50

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Buni5 »

Здравейте,
Поздрвления за хубавата и полезна тема. Реших да пиша, понеже имам нужда от съвет. Повече от три години отглеждам една страхотна орхидея, която до сега не съм пресаждала. Мииналата година й се появи кейки. Много се впечатлих, изчетох всичко по въпроса и когато реших, че е готово за отделяне, майката започна да изкарва цветоноси, бебето също. Посъветваха ме да не я пипам.
Цяла зима и пролет развиваше пъпки, но повече от 30 не можа да изхрани и ги изхвърли. Цъфнаха едва десетина. Отдавна се каня да я пресадя и да отделя кейкито, но все е в някакъв процес и не смея. Миналата седмица паднаха последните пъпки, розетката изкара нови две листа и реших че сега е моментът да я пресадя и да отделя кейкито, но снощи с изненада открих, че расте ново бебе. Сега вече наистина не знам какво да направя, защото има доста въздушни коренчета, струва ми се че саксията й е малка, а и субстрата сигурно е изхабен. За втвори път се случи да не може да изхрани всички пъпки, а сега и с две бебета не знам как ще се справи. Много се чудя дали да я пресадя и да отделя голямото дете или да не я пипам изобщо.

Много ще съм благодарна на всякакви съвети.
Прилагам няколко снимки, дано добиете представа.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 874 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от greeneyed »

От цветоносния прът изрязваш по 1 см от двете страни/ даже е засушен от едната страна/, прибираш корените в нова саксия с едри кори. Най-новото бебе не го виждам, трябва да изчакаш да добие хубави корени, тогава можеш да отделиш и него. Предполагам е бял фаленопсис, те са така продуктивни откъм кейки. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Buni5
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 18, '19, 13:50

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Buni5 »

Благодаря за бързия отговор. Цветовете й са цикламени :)
Имате предвид да отделя голямото кейки и да пресадя майката в по-голяма саксия.
Аз всъщност се притеснявам да не я стресирам и да не стане нещо с малкото....
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”