Проблеми с нашите орхидеи

Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от calico »

Добър ден експерти по орхидеите. :ieeee: Тук само гледам :potekoha: , но сега имам нужда от вашата помощ. Дъщеря ми ме помоли да питам за една орхидея- фаленопсис.
Какво й е, ако й падат пъпките преди да разцъфтят?
досега е била на западен прозорец, от вчера е преместена на светъл северен, но дали е само от това?

ето снимката, листата изглеждат здрави, а пъпките пожълтяват и падат преди да се разтворят
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
frigus
Кафе с мляко
Мнения: 259
Регистриран на: Юли 5, '11, 18:03
Местоположение: Бургас

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от frigus »

Здравейте, на какво може да се дължи разцепването на съвсем младо листо на "Litlle Lady" през средата? Ако някъде е коментирано подскажете ми, моля.
Buni5
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 18, '19, 13:50

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Buni5 »

Здравейте,
Поздрвления за хубавата и полезна тема. Реших да пиша, понеже имам нужда от съвет. Повече от три години отглеждам една страхотна орхидея, която до сега не съм пресаждала. Мииналата година й се появи кейки. Много се впечатлих, изчетох всичко по въпроса и когато реших, че е готово за отделяне, майката започна да изкарва цветоноси, бебето също. Посъветваха ме да не я пипам.
Цяла зима и пролет развиваше пъпки, но повече от 30 не можа да изхрани и ги изхвърли. Цъфнаха едва десетина. Отдавна се каня да я пресадя и да отделя кейкито, но все е в някакъв процес и не смея. Миналата седмица паднаха последните пъпки, розетката изкара нови две листа и реших че сега е моментът да я пресадя и да отделя кейкито, но снощи с изненада открих, че расте ново бебе. Сега вече наистина не знам какво да направя, защото има доста въздушни коренчета, струва ми се че саксията й е малка, а и субстрата сигурно е изхабен. За втвори път се случи да не може да изхрани всички пъпки, а сега и с две бебета не знам как ще се справи. Много се чудя дали да я пресадя и да отделя голямото дете или да не я пипам изобщо.

Много ще съм благодарна на всякакви съвети.
Прилагам няколко снимки, дано добиете представа.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10024
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 575 пъти
Получил благодарност: 1043 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от greeneyed »

От цветоносния прът изрязваш по 1 см от двете страни/ даже е засушен от едната страна/, прибираш корените в нова саксия с едри кори. Най-новото бебе не го виждам, трябва да изчакаш да добие хубави корени, тогава можеш да отделиш и него. Предполагам е бял фаленопсис, те са така продуктивни откъм кейки. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Buni5
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 18, '19, 13:50

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Buni5 »

Благодаря за бързия отговор. Цветовете й са цикламени :)
Имате предвид да отделя голямото кейки и да пресадя майката в по-голяма саксия.
Аз всъщност се притеснявам да не я стресирам и да не стане нещо с малкото....
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10024
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 575 пъти
Получил благодарност: 1043 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от greeneyed »

Няма да я стресираш, ще я разтовариш даже. От август нататък с по-голямата разлика между дневни и нощни температури започват да се подготвят за новия цъфтеж. Пресади ги- майката и голямото кейки. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Buni5
Kафенце
Мнения: 9
Регистриран на: Юли 18, '19, 13:50

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Buni5 »

Много благодаря :)
Galina
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Юли 26, '19, 21:54

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Galina »

Здравейте,подариха ми орхидея Фаленопсис на 24 май.С два цветоноса,с около 3 спящи пъпчици,едното изсъхна другите цъфнаха.Мисля,че нямах проблеми със свикването на ново място.Поливам си я по един път на седмица,като видя,че не е жадничка дори на 9-10 дена я поливам.Забелязах,че има отрязано листо под едното голямо,било е мъничко и в магазина не са го отрязали в дъно,дори не знам защо е рязано,но му падна и изсъхналият остатък през началото на м.юни,и остана само с 3 листа.До онзи ден единия цветонос си имаше цветчета,но почнаха да капят,и така цветоноса почна да съхне,а на другия нищо му няма все едно сега е цъфнал.Държа я на северен прозорец,през деня без климатик,но около 16:00 го включвам и спя на 24 градуса,ако и това има значение. Няма много въздушни корени.Не съм я торила до сега,искам да питам с какво торите,кога,как и също така да отрежа ли цветоноса и как се процедура от тук нататък ??
Последно промяна от Galina на Юли 26, '19, 22:32, променено общо 1 път.
Galina
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Юли 26, '19, 21:54

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Galina »

Забравих да допълня,че едното листенце е спукано.Ето така изглежда,дали има някакъв проблем,мисля,че си я гледам добре,но не съм сигурна ..
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Galina
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Юли 26, '19, 21:54

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Galina »

Някой ще ми отговори ли ??...
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”