Фаленопсис-Phalaenopsis

Публикувай отговор
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от mimeta »

Всичките ми цветя гледах в офиса, където имах и място, и време, и слънце. От няколко години се говореше за ремонт и през декември 2019 нещата се задействаха. Точно в това време се подготвях за отпуска по майчинство, така че реших да раздам и продам цветята. Оставих там само стрелицията Николай, защото нея не я давам за нищо на света и амарилисите, които са между стъклата на прозореца, така че са защитени. Повечето цветя продадох, но орхидеите дадох на един колега, който много им се зарадва. Само най-старото ми фалче, което си я донесох още от България беше в толкова лошо състояние (в 7 месец бременност вече не бях в състояние да лазя по бюрата да я поливам), че не можех да го подаря. Реших да пробвам да я продам. За самата орхидея, която беше в клинична смърт нищо не исках, но на един стар цветнонос се беше оформило бебе, така че бях обявила символична цена 50 крони. Никой не си я взе, една жена дойде за други цветя, първо искаше да вземе и тази орхидея, но поради лошото състояние се отказа. Не ѝ се чудя, то и бебето беше с меки листа... Така че тази си я взех вкъщи в реанимация.
Освести се :wooow2: Има 3 нови листа, 5 нови бебета, така че общо 6 и една събудена спяща пъпка, която още не знам дали е цветнонос или бебе :ieeee: :ieeee: :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Много ѝ се радвам
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от МГХ »

Не, че не съм я показвала, но много си я харесвам -дендробиум фаленопсис. Имам я от три четири години и почти непрекъснато цъфти. Пък е и в любимият ми лилаво теменужен цвят. Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4435
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2072 пъти
Получил благодарност: 959 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от Polin »

Миленче, не е само твой любим този лилаво теменужен цвят :liubov: Прекрасно денди :sheart:
ИмаХ нещо подобно, но нещо не му хареса при мен и след цъфтежа отиде в цветния рай :snif:
Така и така съм в темата да покажа моята любимка :mrgreen:
От юли месец е с цвят :liubov2:
Изображение
Изображение
И от преди няколко дни
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от МГХ »

Полин, прекрасна е.
Най-старата ми орхидея фаленопсис - на 7 години е Изображение , зад нея булбата е на дендробиума.
И едно мини на около 4 год. Изображение
Впрочем колко ли живеят в домашни условия?
Аватар
crazywork
Дълго кафе
Мнения: 100
Регистриран на: Юни 30, '16, 08:56
Местоположение: София

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от crazywork »

Здравейте,
Подариха ми първата орхидея, която не е в добър вид..
Моля да ми помогнете в излекуването и 🙏
Направи ми впечатление, че горната част на почвата и е степана и еластична като гъба.. така впита в горените, че задушаваше цветето. Когато го присаждах имаше няколко изгнили корена.
Забелязах и брашнеста мана. Напръсках я с байфидан и почистих белите петна.. Внимателно изрязах изгнилите корени -като останаха 5-6 здрави и смених с подходяща смес за орхидеи почвата. Забелязах нови свежи корени 20 дена след присаждането и. Цъфти, има нови пъпки и започва да вади издънки на цветоноса, но листата не ми харесват. Пожълтяват и са дехидратирани. Имат малко лепкави капки отдолу.
В горната част на саксията корените засъхват.
Къпя я всяка седмица с хладка вода.
Прикачвам снимки на всичко описано, надявам се да ми помогнете.
Орхидеята е на североизточен прозорец. Има светлина и малко слънце сутрин. В момента температурите са идеални за стайните растения.
Мога ли да направя още нещо за нея и защо листата продължават да се сбръчкват?
Благодаря 🤗

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от МГХ »

Изображение
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4435
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2072 пъти
Получил благодарност: 959 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от Polin »

Страхотен цвят, Миленка :sheart: :sheart: :sheart:
И от мен малко :D
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от МГХ »

Цъфтят вече три.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Anichka
Kафенце
Мнения: 44
Регистриран на: Авг 18, '21, 16:53
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от Anichka »

Моля за малко помощ. Изгубих почти всичките си фаленопсиси, останаха само тези. Листата им стават меки, спаружват се и загиват. Това лято се наложи да ги местя заради ремонт, зимата ги надуха, лятото ги напече много на закрит балкон и като цяло не вървят добре. Посъветваха ме да ги пресадя - нямах кори, затова само извадих изрязах много загнили корени, посипах канела и пак ги върнах. Доста време забравях и да ги поливам... Върнах ги на първоначалното им място и много се надявам да оцелеят. Имам тор за орхидеи, предполагам, че бъркам кардинално с поливането.
Като цяло - това са моите клетници, дайте съвети как да ги съживя, че се чувствам виновна...
Благодаря на всички!


Изображение

Изображение

Изображение
* притежател на балконска градинка; * любителка на сезоните, кафето и добрите книги
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от marka »

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”