Tиландзии / Tillandsias

Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Tиландзи / Tillandsias

Изображение

Tillandsia Xerographica

Тиландзиите са бромелии, но не всички бромелии са тиландзии. Наричат ги още „въздушни” растения (Air pants). Въздушните бромелии растат и се отглеждат без почва, за разлика от повечето видове бромелии. Корените им имат основно прикрепващи функции.
Светлина
Тиландзиите изискват филтрирана светлина, като е добре да се избягват директните слънчеви лъчи, особено през лятото - периода от Април до Октомври. Могат да се отглеждат в домашни условия, срещу прозорец. Препоръчително е да има леко въздушно движение, но основното, което трябва да помним е ярката, но засенчена светлина. Внимавайте, ако ги окачвате по други растения и дървета – те може да изискват пряка светлина, а тиландзиите не трябва да се излагат на директно слънчево греене.
Изкуствено осветление
Фито лампа или флуоресцентна - най-добре. Не трябва да са на по-малко то 60-70 см. от осветителното тяло ако е крушка, и на по-малко от 50 см. ако е флуоресцентна лампа. Ако са само на изкуствено осветление, необходими са 12 часа осветяване на ден.
Вода
Опръсквайте до мокро тиландзиите 2-3 пъти седмично, по-често ако времето е топло и въздуха сух. По-рядко при студено и влажно време. Растенията трябва да получават достатъчно светлина и да има движение на въздуха, за да изсъхнат за не повече от 4 часа след опръскване. Това е достатъчно за ежедневните нужди на растенията, но е препоръчително да се повиши влажността при сух въздух. Ако растенията са поставени в раковини, съдове и т.н., в които се задържа вода, подсушавайте я, за да избегнете гниене. Поставени във вода, няма да оцелеят. При висока влажност листата започват да се завиват, а при недостатъчна - съхнат върховете и корените.
Въздушно движение
Необходимо е да има циркулация на въздуха след всяко опръскване. Не бива растенията да се държат непрекъснато влажни.
Температура
Оптимална температура от 16 до 28°С.
Подхранване
Тори се със специализиран тор за бромелии (17-8-22) два пъти месечно. Стимулира цъфтежа и репродуцирането. Ако няма възможност за използване на такъв тор, можете да ползвате и друг, водноразтворим, със същия състав, разреден ¼ от указаната доза.
Окачване
Могат да бъдат окачени или закрепени на корк, мангрово, както и други видове дърво, камък, корал и други. Можете да използвате силикон (силиконови лепила) за прикрепяне, както и пластмасови захващачи, рибарска корда и т.н. Може и да се оставят просто така.
Внимание : Не бива да имат допир до мед (Cu) - медни телчета и обработени с мед повърхности, защото медта се окислява и е силно токсична за растенията.
Успех в отглеждането им :)

Изображение

Тиландзии / Air plants / Tillandsias
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Любимото панерче
Изображение
и последното попълнение
Изображение
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от zmei4o »

аз колкото пъти си взема все мрат ;)
първото изгни :)
скоро си взех (забележи) 6 цианеи и всичките изсъхнаха :D

къде ги гледате тез :mrgreen:
нещо са ми много сложни явно за гледане :D :hmmm:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Изобщо не са сложни за гледане. Тези са от :hmmm: май имат по 2 години :hmmm: в къщи.
Сега забелязах цианеите - 6 на брой. Ми не знам - ти как ги гледаш змей4о?
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

:oops: вчера загубих кабела на фотото - той е стандартен, дано ми остане време днес да намеря и купя. Обещавам да пусна снимки от сегашното състояние на тиландзиите.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Иии обещах снимки с актуално състояние :
Изображение
ксерографиката всеки ден я пръскам два пъти. Като ме няма - кара на сухо :lol: . И другите така.
Сухи
Изображение
Опръскани
Изображение
Пускам ги така, защото ме питаха как ги гледам. На около 2 месеца топя в много слаб разтвор на тор за орхидеи, после ги оставям някъде с краката нагоре да се отцедят. Идеята е да не задържат вътре вода и да изгният. От тях до сега нямам загуби. Много благодарни растения.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

Изображение
Изображение
dal

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от dal »

Лиле , кво е тва сега , обясни като за прозд :D
Изглежда ми фитильосано и мъносано с брашнеста мъна , ама очевидно е модерно , казвай де е заровен ключа към палатката , тфа цъфти ли , грозде дава ли , какво са случва из панера?! :liubov:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от lila »

dal написа:Лиле , кво е тва сега , обясни като за прозд :D
Изглежда ми фитильосано и мъносано с брашнеста мъна , ама очевидно е модерно , казвай де е заровен ключа към палатката , тфа цъфти ли , грозде дава ли , какво са случва из панера?! :liubov:
:lol: :lol: :lol: докопа ме а? Не се яде и не се пие, не съм пробвала за ракия как ще е :lol: :lol: :lol: ако цъфне, после умира. Мен ме кефи :hihihi: Като сваля шкафовете в кухнята, тогава ще си ги курдисам на клон - голяяям-голям. После може и аз да се наредя там - не като доказателство за еволюционния произход, а като едно малко божество - бръмбар на трънка :lol:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Tиландзии / Tillandsias

Мнение от johnstalker »

За клонят ще ти требе папагал (препоръчам да е жълт). :hihihi: А тез зелените нещица ме кефят и мен. :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”