Неорегелия

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10774
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 241 пъти
Получил благодарност: 459 пъти
Обратна връзка:

Неорегелия

Мнение от botan »

Доста от видовете принадлежащи на днес познатия ни род Неорегелия /Neoregelia/ са принадлежали преди това на род Регелия, който е преименуван от Д-р Лейман Б. Смит, поради голямото объркване което настъпило. За това той кръстил новия род Неорегелия, като към стария прибавил гръцката дума за нов - neo, за да се отличава от стария.
В рода се включват около 100 вида растения, предимно епифити, доста рядко са намирани неорегелии растящи на земята но задължително до дърво от което може да са паднали или по една или друга причина да са се озовали долу. С бодливите си листа образува розетки с диаметър от 10 до 50-60 см. Цъфти с цветоноси на къси дръжки, които рядко излизат над водата в чашката. Над водата излизат само цветчетата които са с предимно (да не кажа само) с бяло-синьо-виолетова окраска.
Известни са около 4 000 хибрида със всевъзможни цветове и шарки, за това според мен това е най-красивия род бромелии, просто няма цвят в който да не е обагрена някоя Неорегелия. Осен че е най-красивия за мен род е и най-трудния за определяне, от една страна заради многото на брой хибриди от друга страна заради разликата при някои в окраската на младите растения и тези които са пред цъфтеж.
Това е най-интересното, другото си е както при останалите бромелии, корените служат предимно за закрепване, полива се в розетките и т.н.

Аз за сега имам само 2 Неорегелии:
Изображение
и
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Неорегелия

Мнение от lila »

Neoregelia spectabilis
Изображение
Neoregelia Fire ball
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”