Ванилия - Vanilla

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Ванилия - Vanilla

Мнение от botan »

Какво ви правят ванилиите хора? Моята нещо я блъсна хормона и почна да ми вади едни дъъълги дълги корени, повече от педя. :D
Преди малко прочетох че за да се индуцира цъфтеж като станела около 7,5 метра :mrgreen: трябвало да й се скърши върха и новообразуваните клонки щели да образуват цветоносите. Моята е около 2м, значи ми остават още 5,5м до успеха или 5,5 години, защото според метъра е нараснала с около метър за година. :lol: Малко звучи като научна фантастика, ама ще видим.
Четох и че харесвали тор 20-10-20 :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от johnstalker »

Аз вкоренявам в момента няколко резника.. ;) След година ще докладвам. :)
Аватар
chingi4
Кана кафе
Мнения: 594
Регистриран на: Апр 24, '10, 09:59

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от chingi4 »

botan написа:Какво ви правят ванилиите хора? Моята нещо я блъсна хормона и почна да ми вади едни дъъълги дълги корени, повече от педя. :D
Преди малко прочетох че за да се индуцира цъфтеж като станела около 7,5 метра :mrgreen: трябвало да й се скърши върха и новообразуваните клонки щели да образуват цветоносите. Моята е около 2м, значи ми остават още 5,5м до успеха или 5,5 години, защото според метъра е нараснала с около метър за година. :lol: Малко звучи като научна фантастика, ама ще видим.
Четох и че харесвали тор 20-10-20 :nod:
:daaa: Моля ти се, снимай я цялата !
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от botan »

Ами не мога, не е навита на кълбо - разпъната е. Мене ми е интересно до къде ще растат корените й, най-дългия от 4-те активно растящи корена е 37см и тъй като го гледам няма намерение да спира да расте, което доста ме озадачава, тъй като до сега все е вадила едни такива мънички коренчета от по 5-6 см средно.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от dobis »

Аз съм с един резник от пролетта . Вкорени се изненадващо добре , само в бг мъх . Връхчето се задъни , но изби нов , който сега е около 30 см и си расте. Успешно премина няколко местения - първо засяването , после остъклената , сега е в стаята . Смените не се отразиха , или по-точно отразиха се към на добре. Китките се броят напролет , та плюйте и вие.
Не знам в какво ги държите , аз се хванах за главата посред лято като й видях хубавите корени в мъха и се зачудих в какво да я преместя. Гущерчето дойде на помощ , със снимки и обяснения от една тайландска май беше , градина , засяти на поляната , овързани на колци за домати . Според думите й , почвата била пълен боклук - глинак , строителни отпадъци ,джунглата и треволяка наоколо ясно се виждаха. Не мислих много , прословутата бг листовка влезе в действие , доволно оцедлива , има си и манджа в нея / още не съм я торила / и малко борови кори пак от гората - мойта си почва за цимбита. Отгоре наредих мъх , пак нашия си горски , виси си в стандартната висяща плътна кръгла пластмасова саксия със синджирите, дори се е захванала за единия. Не я поливам , по-скоро само с пръскането минава , попива по мъха , слиза и надолу водата , после се изпарява явно и й осигурява влагата.
Тук има малко снимки преди време , когато беше трапосана на остъклената, обяснявахме се как се развиват резниците и как съм я засяла .Сега ми е много трудна за снимане , но е двойно по-дълга вече.

http://dobis.snimka.bg/flowers/orhidei.294046.25155698" onclick="window.open(this.href);return false;

Ако оцелее до пролетта , пак ще е по обратния път - остъклената и двора , закачена под мушмулата .
dal

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от dal »

туй сега коя ванилия е , тази дето мирише на кекс ли? :hmmm:
или някакво друго чудо Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от botan »

Да, Vanilla planifolia най-много се отглежда за ванилин. :)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от dobis »

Дал , кекса мирише на ванилия :hihihi: :hihihi:
Ама едва ли някога ще го дочакаме такова стълпотворение на пъпки из стаите , може би в оранжерия би се получило по наште ширини.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от botan »

Според мен единствената причина да нямаме пъпки е факта, че ванилиите ни са далеч далеч от блуминг сайз. Някой виждал ли е 40 см. резник цъфнал? Аз лично не съм. Като видя, вече бих си помислил, че проблема може би е в мен, но до тогава ще си твърдя че не са достатъчно големи. Всички снимки на цъфнали ванилии в интернет са на големи лияни от поне 5 м. ;)
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 549
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Ванилия - Vanilla

Мнение от mimeta »

Моята ванилия растеше през лятото, сега вероятно й е студено и тъмно, спря да расте. Тя е още малка, към 30 см. Държа я в торф, както я получих, и я поливам с тор за орхидеи и бромелии.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”