Целогина кристата / Coelogyne cristata

Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Изчитайки редица статиии из интернет и на други места, (по причина че съм собственик на Coelogyne cristata) срещнах много и различни мнения, повечето от които „това не е никак сложно за отглеждане растение”. С натрупването на информация, аз леко ще се дистанцирам от тези твърдения.
Изображение
С благодарност към SYD, снимка от личната и колекция
Coelogyne cristata – Ангелската орхидея на Хималаите расте на високо – 1700 -2300 м. надморска височина, по дървета и скали. Епифит. В естествена среда вирее при температури +10°С до +16°С, висока влажност. Издържа и по-високи температури – до +25°С в домашни условия. Има овални – от кръгли до елипсовидни булби, светло зелени на цвят, с двойка тънки, дълги и твърдички заострени листа – дълги от 10 до 25 см. При младите и неузрели булби повъхностната ципа-обвивка е почти прозрачна и през нея може да се види вътрешността. Големината им варира от състоянието на растението.
Развитието на Coelogyne cristata :
Пролет – от основата на булбите или коренището и започва нов растеж, който се „изхранва” от запаси, натрупани в булбите от предната година. Сбръчкването на старите булби е неминуемо, но забавното е, че след съзряването на новите, старите булби пак се изпъват и „охранват”.
Лято – някъде през месец юни-юли ще започне оформяне на новите булби, като ще продължи и нарастването на листната маса.
Есен – в началото на октомври, когато температурите се понижат, настъпва покой – да, тогава е покоя преди цъфтеж. Точно сега, в началото на октомври, трябва да намалим значително поливането. За стимулация на цъфтежа е добре да се понижат температурите за около две седмици, до 10°С -12°С . Цветоносите се появяват след около месец, от основата на псевдобулбите, които са узрели. Ако не са – няма цветонос. След прецъфтяване цветоносите не се режат или премахват – в основата им има нова булба, която тепърва ще нараства. Цветоноса расте бавно,по около 1 мм. на ден, до момента, в който не се освободи от твърдите люспички, които го обвиват – това е т.нар. „чехъл”. След като цветоноса излезе от чехъла, развитието му се ускорява видимо. Цъфтежа на Coelogyne cristata има своя особеност – първо се отварят пъпките в средата на цветоноса, а после и останалите. Голяма част от хранителния ресурс се изразходва, затова някои от булбите отново може да се сбръчкат. Продължителност – до месец и половина, аромата се усеща основно преди обяд, появява се няколко дни след отварянето на цвета.
По време на цъфтеж е добре растението да се постави на хладно и да се полива оскъдно, колкото да не е без нищо (тук трябва да се използва хубавата българска дума „хич”).
Навсякъде пише, че след цъфтеж, Coelogyne cristata иска дълъг, хладен период на почивка, през който не се полива и тори, но трябва да отбележим, че корените на растението си функционират целогодишно. Нарастват в различно време, но задължително след образуване на булбата, дори може да мине година от образуването до израстване на корени. Нови корени растат и от старото коренище. Ако в перода на покой, след като прецъфти, преместим растението на по-топло, до 25 °С, за около месец, сбръчканите булби възстановяват изразходваните хранителни вещества и се „опъват” отново.
Торене – от пролетта до началото на септември се тори задължително, като ако не ползвате тор за орхидеи, се разтваря 0,5 гр. тор на 1 л. вода. В началото на септември торенето се спира.
Саксиена култура, препоръчва се да е в пластмасов съд или в кошничка. Четох, че в оранжериите целогините се отглеждат в смес с пръст, но се препоръчва веднагическото пресаждане – в кори, кори с мъх, кокосов субстрат, по наш избор, за да се извади от пръстта. Обяснението е, че за оранжерийните условия, при 100% влажност, дължината на живота на старите корени не е толкова важна – там много бързо нарастват нови коренчета и те поемат функциите на старите. А в домашни условия не е така.
През лятото може да се отглежда на открито, но после трябва да проверим за вредители – основно различни видове акари. Боледува рядко, само ако се зарази от друго болно растение при досег с него.
Не се препоръчва опръскване на булби и листа при студено време, за да се избегнат гъбични или бактериални загнивания. Препоръчва се доосветяване през зимните месеци.
Успех на всички, които искат и я отглеждат – казват, че това е най-красивата от всички целогини :tzvetentze:
Последно промяна от lila на Дек 5, '09, 19:20, променено общо 1 път.
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от evita »

Еееееееееееееееее браво ,Лиле!
Баш навреме,днес си купих такова :ieeee: :ieeemyzh: !
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Обещах на Блу да го пусна тази седмица. Ами казвайте, какво искате :tzvetentze: ще се пише. А целогината, което си купила - пресади я, корените са основно в пясъци, може и някой охлюв да щтрапа извътре. Аз ползвам субстрат, който не е съвсем чисти кори - от готовия за орхидеи на L-2 - VAM-substrat. Не обичат много да им се разбутват корените, защото растат бавно и гурутата на целогините съветват, че е по-добре да се пресади напролет, защото тогава основно е новия прираст на корени, ама според мен да действаш. Битуващото мнение, че няма да цъфти 3 години след пресаждане не съм срещала никъде другъде освен в български информационни сайтове.
:tzvetentze:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от Blue sky »

lila написа:Битуващото мнение, че няма да цъфти 3 години след пресаждане не съм срещала никъде другъде освен в български информационни сайтове.
:tzvetentze:
хммммммм, моята е на точно 3 години след пресаждане и делене, досега не е цъфтяла, дали пък вече да не взема да се надявам :dovolen:

Лила, благодаря, статията е великолепна и много полезна :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze: :liubov2:

SYD - прекрасна е тази целогина :nod:
He who plants a garden, plants happiness
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Blue, чувала съм от хора, отглеждащи от години целогини, че цъфтят безотказно, но на студено - около 10-15°С и в момента, в който им се "затоплят" условията - просто спират. Предполагам, че редовно я прибираш на топло като захладнее - както всички правим апропо - пусто нали е орхидея :lol:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Странна работа. Изобщо не понесе (целогина кристата) студеното на перваза на прозореца. Като започнаха да жълтеят и кафенеят листа - страшна стана. От миналата седмица си я върнах на топло. Оправи се. Направо се потресох. Всъщност и в оранжерията на БАН са на доста топло, да не кажа горещо и цъфтят. Сега ще и приложа нова тактика - на топло. Започвам подхраннване в края на февруари и започне ли да вади нов ръст, местя на хладно и спирам поливките. :hmmm:
Ама ха де.
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от evita »

Лиле,моето целогине е БАНско и то.Държа го на студено,да кажем 12-14 градуса,светло ама хладно.До сега го поливах само веднъж, от както го имам(приблизително месец)
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от lila »

Така трябва. Моето явно се е аклиматизирало към по-топло :lol: :lol: :lol:
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от nel4o »

И що не си купих И целогине днес от БАН.... :ovtza: Ева е виновна :svekurva:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Целогина кристата / Coelogyne cristata

Мнение от nel4o »

nel4o написа:И що не си купих И целогине днес от БАН.... :ovtza: Ева е виновна :svekurva:
Всъщност съм си купила :oops: - Pholidota chinensis, синоним на Coelogyne chinensis. Излагация голяма. :ovtza: Ми така е - като Лила не дойде та да ме просветли :hihihi:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”