Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от lila »

Това, което всички искаме, е да отгледаме здраво растение и да цъфти обилно и дълго.
На вашето внимание: Ванда, Аскоцентрум и Аскоценда (Ванда x Аскоцентрум) / Vanda, Ascocentrum and Ascocenda (Vanda x Ascocentrum)
По материали от интернет - световната информационна мрежа
Изображение
Снимков материаал - лична колекция lila
Като начало – те са моноподиални – тоест, нарастват от върха. Познати са над 50 хибрида на Ванда – освен че е много атрактивна, оказва се лесен вид за отглеждане. Повечето орхидеи изискват доста задълбочени познания и са трудни за адаптация и отглеждане в домашни условия. Вандата не е толкова темпераментно-своенравна и изикваща грижи. Тук моето лично мнение малко се различава от изложеното по-горе.
Когато купуваме Ванда, е добре да изберем здраво растение, без жълти листа, с твърдо стебло и здрава коренова система – това е гаранция за по-нататъчното оцеляване на растението (имам предвид в нашите ръчички).
Изображение
Waling-Waling или Vanda sanderiana, наричана още Кралицата на филипинските орхидеи - описана от Хенрих Рейченбах в Минданао през 1882 г. -една от редките и с необикновена красота орхидеи.Снимков материаал - лична колекция lila
Делят се на три групи, според вида и формата на листата, което е определящо и за различните изисквания на растенията :
С лентовидни листа – Vanda coerulea, dearei, luzonica, merrillii, tricolor, sanderiana, също както и ascocentrum;
Теретни - листата им са кръгли, с форма на молив – най-известни са Vanda teres и Vanda hookeriana: заострени в края;
Полу-теретни - явно е, че става въпрос за растение, кръстосано с такова с теретни листа или с имащо теретни листа в рода си. На вид листата също са заострени, но не винаги са напълно кръгли - особено там, където излизат от стеблото.
Изисквания за отглеждане - има 5 категории изисквания - температура, поливане/влажност, светлина, въздушна циркулация и подхранване, които ще разгледаме:
Температура
Вандови растат най-добре при дневни температури по-високи от 65°F (18°C) . Това са едни от най-топлолюбивите орхидеи. Ще имат активен растеж по всяко време на годината, ако им се осигурят топло и ярка светлина. Най-ниските температури в никакъв случай не бива да падат под 55°F (12°C). Някои вандови могат да издържат и на ниски температури до 38°F (4°C) за 2-3 часа ако са сухи, като ще има поражения по корените и цветоносите (ако имат такива). Много е важно да пазим растението от течение и вятър в моменти на студ.
Светлина
Вандовите с лентовидни листа могат да се отглеждат в домашни или оранжерийни условия . С високата влажност изискват и висока осветеност, като при нужда се засенчва, за да се поддържат температурите в необходимия диапазон.
Теретните и полу-теретните обичат повече и ярка светлина. При осигуряването и, цъфтят направо целогодишно. Отглеждат се предимно на открито в субтропиците и ги ползват за оформяне на дворни пространства. Имайте предвид при отглеждане в домашни условия – те са най-топлолюбиви и най-светлолюбиви.
Въздушна циркулация
В домашни условия и оранжерийни, е важно въздушното движение – използват се вентилатори, особено лятно време – така се поддържат по-ниски температури и се избягват пораженията от жегите. При по-хладно време, вече споменахме –добре е да няма въздушно движение, за да не се преохлажда растението.
Вода/ Овлажняване
Високите нива на въздушна влажност са основно изискване – около 80%, особено през горещите слънчеви дни а и опръскването е добре дошло, за да може процеса на изсъхване на корените да е по-бавен. Оскъдно се овлажнява/полива през зимата, през облачни дни или след пресаждане. Другия съществен момент е растенията да са сухи преди падане на нощта.
Като допълнение към по-горните изисквания и препоръки, важна е и човешката намеса под формата на инсектициди, фунгициди, тор а в някои случаи и субстрат за садене. Искам да отблежа също, че в природата никой не тори и пръска против вредители и гъбички но и растенията имат съвсем друг естетически вид.
Торене
Вандови обичат добре да се хранят. В периода на нарастване, растението трябва да се тори с балансиран тор. При вандови не бива да се тори с високо съдържание на азот (N), тъй като това спира цъфтежа. Веднъж седмично е добре да се промива кореновата система на течаща вода, за да се отмият натрупаните соли. Растенията може да се торят и с малки количества ежедневно. Няма значение какво ще решите - дали ще торите еднократно през седмицата или всеки ден с малка доза – важното е да се придържате към установения режим.
За балансирано торене е добра формула 20-20-20 (N-P-K) с концентрация 1 чаена лъжичка на 1 галон (8 пинти) което е 4,55 литра. През зимата – в период на ненарастване, се прилага в същата пропорция, на всеки две седмици вместо седмично торене, като всяко трето торене е със 10-30-20 (N-P-K) което е формула за предизвикване на цъфтеж. В допълнение веднъж месечно се добава ¼ (четвърт) чаена лъжичка SUPERthrive® - концентрирани витамини и хормони на всеки галон (4,55 литра) с торен разтвор.
Отглеждане – а може ли и в саксия?
Тъй като корените на вандови са дълги и големи като обем - често по-дълги от самото растение, а също се нуждаят от въздух и проветряване, най-прилагания метод за отглеждане е по голи корени. Поставят се в кошнички от пластмаса или дърво (предпочитанията са към твърди дървесини - тиково дърво например). Понякога в кошничките се слагат малко кори, сфагнум или друг вид субстрат – това е въпрос на личен избор. Големината на кошничките се съобразява с големината на кореновата система и растението. Когато кошничката стане малка, по-удачно е, да не се вади от старата, тъй като е възможно да се натрошат корените, което е критично за оцеляването на растението, а да се постави както си е, в още една по-голяма кошничка. Преди това корените на растението се накисват буквално поне за час, за да станат пластични и гъвкави. Скоро „пресадените” растения е добре известно време да се държат на по-сенчесто, докато се възстановят. Никога не навивайте корените около малката кошничка преди да я поставите в по-голямата – оставете корените на въздух. При повредени корени, което е неминуемо при груби манипулации, накиснете за около 5 минути в описания по-горе разтвор на SUPERthrive® - така ше се стимулира растежа на нови корени.
Искам да отбележа, че има и метод за отглеждане на ванди и вандови в саксия – виреят добре в среда, в която корените могат добре да дишат - само едри кори или смес от кори с парчета дървесна папрат, въглен и късчета порест вулканичен камък, което осигурява добър дренаж. Този метод е малко спорен, но има селекционери и любители, които отглеждат ванди точно по този начин. Препоръчва се особено при малки растения да се отглеждат в рехав фин субстрат от нишки дървесна папрат и въгленчета. Малките растения не бива да се излагат на директни слънчеви лъчи и като цяло се държат на по-сенчесто от големите растения, но при същите температурни и подхранващи (торене) условия.
Подходящо време за пресаждане/ местене в по-голяма кошничка е късно на пролет и в началото на лятото, но като цяло би могло и целогодишно.
Изображение
Снимков материаал - лична колекция lila
Пожелавам успех на всички при отглеждането им ;)
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от nel4o »

Вчера минах покрай вас и веднага ти познах прозореца :twisted: Яко си ги накачулила :potekoha:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от lila »

:lol: тези всичките (от снимката горе) не са моя собственост - имам 3 или 4 на прозореца големи, малките са навътре :lol:
Съседите сигурно си мислят, че не съм много в ред. Смятам да изрежа един голям паяк от картон и да закача и него по прозореца. :lol:
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от nel4o »

А ти можеш да наметнеш нещо с качулка и да минаваш отвреме на време пред прозореца ... :lol: :lol: :lol:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от lila »

Подозирам, че ще си изям боя :lol: :lol: :lol:
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от ida_ili64 »

Хайде сега аз,като новобранец и горд собственик на Ванда ;) ,да почна с питанките!
Моята е в цилиндър,което се оказва за зимата добър вариант-няма циркулация на студен въздух,то май и никаква такава :hmmm: няма...?Стои на южния прозорец,върху мраморния перваз на прозореца,който денем винаги е леко топъл.От както я купих,я полях веднъж-с голям страх я извадих от цилиндъра и я натопих в кофа с вода и малко тор за орхидеи.Държах я около 30 мин.там.Колко често да правя поливането и добър ли е метода ми?
Второ,как постигате това съотношение на тор 20-20-20 и 10-30-20???При мен,почти всички торове са с превес на азота... :hmmmmmm: И тази с Гуано и другата с магнезий и Калций,която купих и е гъста като олио,и тази,специално за орхидеи...
И трето,продавачката ме посъветва,на дъното на цилиндира винаги да има мъъъъничко вода,толкова,колкото в тефлонов тиган олио запържене :dovolen: -сравнението е мое,ама за да го обясня точно!
Хайде сега,слушам ви :nod: !И ако съм пропуснала нещо,допълвайте!
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3127
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от mucunka »

Иде,има по-опитни от мен,но ми се струва че в стъкленицата има риск от загниване,още повече че не се проветрява.Защо не я извадиш,окачи я на високо,близо до пердето и по 1-2 пъти на ден я опръсквай,а на 3-4 дни ще я топиш за няколко часа във вода.Не знам за темпертурите,но моята си расте чудесно при 21 градуса,а и влажността в стаята не е голяма -между 30 и 40 процента.Опръсквамя я всеки път с много слаб разтвор на кафяв кристалон.Нищо сложно,не се притеснявай.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от verji »

ох, като ги гледам сърцето ми плаче за моята...Завиждам ви и се надявам да не изпитате тъгата по загъбата на такова красиво цвете :cry:
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от evita »

Вержии,спокойно!Не се отчайвай,ще им свикнеш :nod: .
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Ванда и Вандови / Vanda Alliance

Мнение от ida_ili64 »

mucunka написа:Иде,има по-опитни от мен,но ми се струва че в стъкленицата има риск от загниване,още повече че не се проветрява.Защо не я извадиш,окачи я на високо,близо до пердето и по 1-2 пъти на ден я опръсквай,а на 3-4 дни ще я топиш за няколко часа във вода.Не знам за темпертурите,но моята си расте чудесно при 21 градуса,а и влажността в стаята не е голяма -между 30 и 40 процента.Опръсквамя я всеки път с много слаб разтвор на кафяв кристалон.Нищо сложно,не се притеснявай.
Мерси,Муцунка! :tzeluvka: Ще умувам за стъклото...А друго въпросче,понеже ще пътувам и няма да ме има една седмица в къщи,какво да направя дали на и налея малко водица на дъното около половин сантиметър или-само да я накисна преди отпатуването в кофата за няколко часа?
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”