Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от werty »

Тези орхидеи ,тук в България са незаслужено пренебрегвани и и не до там разбирани ,като начин на отглеждане. В Северно Европейските страни обаче си имат конкурси изложби за всички производни на милтониите и одонтоглосумите ,някои от новите хибриди в отначалото струват сериозни пари. Имам много повече загубени милтониопси отколкото катлеи да речем , а броят на последните ми , никак не е малък. Така че докато се понауча да ги гледам мина време. В момента имам няколко с нови цветоноси и почти всичките правят нови булби , което ме кара да се гордея не по малко от новите растежи по далеч по скъпи орхидеи. Причината е че милтониопсисите имат най уязвимата коренова система и са много по деликатни от една катлея да речем .Но пък цъфтят много по често и по продължително но само при правилно отглеждане.Изображение
Последно промяна от werty на Дек 19, '12, 21:48, променено общо 1 път.
werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от werty »

Изображение
Аватар
zlatniq
Кафе с мляко
Мнения: 230
Регистриран на: Окт 16, '12, 16:29
Местоположение: Пловдив

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от zlatniq »

Много ги харесвам, но повече от една година на мога да ги отгледам. Лятото ми умират от жегите. Рядко уцелвам и растения с нормални корени, защото в обектите, в които се продават масово се преполиват. Когато човек си я купи, орхидеята вече е с изгнили корени. Напоследък в Баумакс все изгнили виждам.
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от dimitar »

werty написа:Тези орхидеи ,тук в България са незаслужено пренебрегвани и и не до там разбирани ,като начин на отглеждане.
В какъв смисъл като начин на отглеждане?
werty написа: Така че докато се понауча да ги гледам мина време.
А би ли споделила с нас "тайната" на успеха на твоя начин на отглеждане, моля. Та и ние да се радваме на цъфтящи растения.

Аз трябва да призная, че имам в пъти по- трудни, взискателни и претенциозни орхидеи от Милтониопсис и нямам проблеми с тях, но с Милтониопсис имам. Не че гние или умираа, напротив - в перфектно здраве е растението, но до цъфтеж не го докарвам вече трета година. А уж го гледам според правилата и условията. :tzvetentze:
werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от werty »

Здравейте , радвам се че започна една дискусия за едни ,толкова , уж обикновени орхита като милтониопсисите. Преди всичко споделям вижданията на Златния че е трудно да намериш милтониопсис със здрави корени в големите вериги . Те са с нежни корени и са или загнили или направо изсъхнали . Преди отстранявах изсъхналите корени , нещо ,което вече не правя. Когато изсъхнат те са толкова тънички че не ми пречат напротив затискам ги с малко керамзит и се стремя да не се дехидратират , като ги държа или във жив сфангов мъх , около керамзита . След около 30 , 35 дни под най новият прираст започват да нарастват новите корени . При мен е хладно сега и растат много бавно , но лятото е по зле лесно свиват лист а и ако булбите се свият. Не ползвам рязани шишета , имам аквариуми с капаци за лятото . Относно цъфтежа нищо по специално не правя освен че торя с повечко калий щом новият прираст стане на височина колкото стария или малко под него. Може би намалявам поливането в известен смисъл. За да не съм голословна утре ще напръвя снимка на 2 реанимирани милтониопсиси . Цветоносите се появиха при 15 градуса и осветяване 12 часа с фито лампа. Общо от 12 десет са с нови издънки ,кои големи кои по малки.
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от dimitar »

Мда, разбирам, но не разбрах за условията!? В смисъл - влажност на въздуха, светлина, температури през лято, зима и т.н.

При мен има само един Милтониопсис. Това лято растението се развиваше чудесно в условия на 75% влажност на въздуха през деня с температури над 45C и 90% влажност на въздуха през ноща с температури около 24 -26C, без директно слънце.
Ефектът - много нови булби и нито един цветонос. :nod:

Миналата година растението беше на хладни до студени условия през лятото, както и през цялата година - 19 - 20C през деня с влажност на въздуха 80% и 12C през ноща с влажност на въздуха 90 -100%. Условия за Дракула орхидеи при мен, но с повече дифузна светлина за Милтониопсиса.
Ефектът - много нови булби и нито един цветонос. :nod:

Торене - равномерно с високо съдържание на азот, без урея.
Както и да е. Ще се радвам да видя ваши снимки :tzvetentze:
werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от werty »

Качвам обещаните две снимки със цветоноси , по това време е малко рано обаче си е и до растение.
Изображение
werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от werty »

и вторият Изображение
werty
Kъсо кафе
Мнения: 80
Регистриран на: Дек 9, '12, 16:00
Местоположение: София

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от werty »

Скромен цвят но като за зимен...Изображение
Аватар
serena
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1401
Регистриран на: Мар 20, '12, 20:25
Местоположение: Варна

Re: Милтониопсис - Miltoniopsis. Хибриди. Отглеждане

Мнение от serena »

Осмомартенската ми хубавица :liubov: много нежен аромат, шест цветоноса. Надявам се да се справя и да цъфти и по-нататък.
Изображение
Времето, прекарано с котки и цветя, никога не е загубено.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”