Катлея-Cattleya

Публикувай отговор
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Катлея-Cattleya

Мнение от evita »

Катлея-Cattleya
ИзображениеИзображение
снимки-Ravik
Произходът на Катлеите е Централна и Южна Америка.В природата се срещат в много слънчеви ,топли райони с много влажен въздух.Естествените форми,както и хибридите могат да се отглеждат успешно както в саксия,така и качени на блок.Подходящия субстрат е от едри кори,трябва да въздухопропусклив и оцедлив.Задължително е субстратът да изсъхне добре между поливките.Тори се през поливане с два пъти по разреден торен разтвор,от този за орхидеи.
Най-подходящото място на Катлеите в нашия дом е южен или източен прозорец,те са силно светлолюбиви.
Оптималната темперетура е от 10 до 30 градуса.Влажноста на въздуха трябва да е сравнително висока 60-80%.Добре е през горещите летни дни да се опръсква растението.
Най-благоприятния период за пресаждане на Катлеи е ,когато младите издънки образуват корени.
Бифолиатни катлеи-двулистни катлеи.
По продължително цъфтят от Унифолиатните катлеи(еднолистните),но за сметка на това с по-дребни цветове.Отглеждането на бифолиатните катлеи е непретенциозно.Поради нарастването и големината желателно е да се садят в саксии.Важно е да не се засаждат прекалено дълбоко,това води до загниване на новите издънки.
Унифолиатната катлея-еднолистната катлея.
Те са с бърз растеж и огромни цветове,не рядко до 30 см.Съответно продължителноста на цъфтеж е кратка до 14 дни в годината.Част от хибрити имат нужда от период на покой зада цъфнат.
Eпидендрум
Това е най-голямата група от семейството на Катлеите.Разпространени са в цяла Централна и Южна Америка,многообразни са като размер,най-дребните са 2-3 см ,най-едрите представители достигат до 2 метра.Въпреки голямото разнообразие се отглеждат по сравнително еднакъв начин,в саксии или качени на дърво.
Лелия
Лелиите се отглеждат като унифолиалните катлеи.Преди да започнат да цъфтят се нуждаят от период на засушаване и много светлина.Най-дребните представители са 20 см,най-големите достигат 120 см.

Източник Луц Рьолке
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от evita »

Изображение
Blc. Chian Tzy Lass-Cultana

Изображение
Blc Haw Yuan Beauty Pearl
Последно промяна от evita на Дек 11, '09, 09:37, променено общо 1 път.
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от ravik »

Ооо, Еви, браво - много е красива. Ароматна ли е? :dovolen:
Ти май откри орхидеения сезон. След цъфнала катлея и цимбидиум, не ми се мисли какво още ще имаш. :liubov2:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от evita »

За сега нямат аромат :nod: .
Нямам много неща аз :D
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от ravik »

Страхотни са! :nod:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от lila »

evita написа:За сега нямат аромат :nod: .
Нямам много неща аз :D
Ама каквото имаш - цъфти, та се къса :stiskam: :D
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от Blue sky »

Много красиви катлеи, великолепни направо :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от toni »

Колкото и да харесвам и другите видове - катлеята си е символа за орхидея :liubov:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 460 пъти
Получил благодарност: 872 пъти

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от greeneyed »

Може да е символ, ама цъфти за кратко- колко са 2-3 седмици в сравнение с 4 месеца на фаловете. Не че ми е цъфтяла катлеята, де. Ама не се отказвам, опознаваме се още . ;)
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Катлея-Cattleya

Мнение от Titi »

Тази катлея гледах преди време, цъфтеше всяка година точно по това време. Красива е, но на мен не ми харесваше това, че цяла година трябва да се грижа за орхидея, която цъфти веднъж за няколко дни. И вече не е при мен.
В очакване на цвета
Изображение

Изображение

Изображение
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”