Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от greeneyed »

Вероятно става въпрос за фаленопсис, хибрид- един цветоносен прът може да цъфти 2-3 пъти, събужда спящи пъпки по-ниско от върха. Нищо не режи, сега трябва да излезнат нови корени, нови листа и цветоносът накрая ще отвори и цветовете. Можеш и една снимчица да покажеш. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от johnstalker »

greeneyed написа: Фев 12, '19, 20:57 Вероятно става въпрос за фаленопсис, хибрид- един цветоносен прът може да цъфти 2-3 пъти, събужда спящи пъпки по-ниско от върха. Нищо не режи, сега трябва да излезнат нови корени, нови листа и цветоносът накрая ще отвори и цветовете. Можеш и една снимчица да покажеш. :dovolen:
Мда.. тази тема ме сети, че преди доста години от прочетеното в този форум успях да събудя спящи пъпки нарочно. ;) С памук и вода. Не ми се търси в коя тема пуснах резултатите. В наши дни разполагаме с един интересен продукт.
Изображение

Стимулант за издънки Zmei4i Boost

Хормона е течен, концентриран и може да се разрежда до 100мл.

Работи при кактуси, орхидеи и други растения.

Поставя се малка капка върху спящи пъпки и предизвиква избиване на издънки, кейки и цветоноси.

Количество: фиолка 1мл + клечка за намазване. Това количество е достатъчно да се намажат над 50 пъпки

Трайност 6 месеца при стайна температура. Може да се съхранява и в хладилник.

Производител: Иво Спасов

Пазаруване
Аватар
the_power
Kафенце
Мнения: 5
Регистриран на: Фев 21, '18, 15:13
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от the_power »

Много благодаря за отговора greeneyed,
качвам снимка на цветенцето, в крайна сметка цъфнаха, но само две от пъпчиците

Изображение
Български обувки Galdini
Аватар
DIDRE
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 15, '19, 10:25

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от DIDRE »

Здравейте!
Предварително искам да се извиня за дългия пост.
И аз имам проблем с моята любима прелест, с която толкова се гордеех и хвалех :(
Та да започна от тук, това беше тя (гледах я години, през които ме радваше с чест цъфтеж и завидна трайност на цветовете):
Изображение
И по Коледа нали стават "чудеса" е позамръзнала защото някак си реших да направя място на елхата и я изместих. Не след дълго разбрах, че нещо не е наред, имаше цветонос, който започна да изсъхва - изрязах го. Листата започнаха да придобиват всякакви есенни краски, погледанах долната част на саксията - коренчета имаше, с хубав зелен цвят и реших, че ще се псрави сама - имам такъв ренегат :). Почаках още малко - розетката съвсем изгни и реших да видя какво е реалното състояние на корените и ето го (Пълен ужас!):

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Сега се боря за нея, сменям водата редовно преварена, на стайна температура. Буквално я наготвих - захар във водата и канела по загниващата розетка защото се появиха червени петна. На снимката те не се виждат, това което плува и е по нея е от канелата. Сложих и тор във водата, но не съм сигурна дали всичко това ще даде резултат. Моля за съвет и мнение, дали има надежда и ако да!, направила ли съм необходимото, за да я спася или бихте ме посъветвали да направя нещо друго?
Благодаря!
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от daxc »

Преди 6 години си купих орхидея от Практикер. Харесах я защото цвета й е много по-различен от ежедневно срещаните по магазините ( цвета от аватара ).
Първите години не спираше да цъфти. От 3 години не е цъфтяла. Няма и цветоноси. Всички други орхидеи около нея не спират да цъфтят.

Посъветвайте ме как да я накарам да пусне цветонос и да цъфне.
Аватар
DIDRE
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Мар 15, '19, 10:25

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от DIDRE »

[quote=daxc post_id=886736 time=1552722648 user_id=4444]


Подхранвате ли я, периодът на цъфтене е много изтощителен и в даден момент растението спира да получава необходимите вещества, респективно и не цъфти.
Аватар
elly88
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 16, '19, 13:05

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от elly88 »

Пробвай да я стресираш като я оставиш известно време без вода или да й сложиш лед в саксията (1-2 кубчета). При мен тази процедура е помагало доста пъти, когато нещо се закучи и не иска да пуска цветонос и да цъфти :)
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от daxc »

Пробвах с подхранване. Пробвах и със засушаване. Не момага.
Ще пробвам с лед.

Благодаря за съветите.
Аватар
elly88
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Мар 16, '19, 13:05

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от elly88 »

Важното е да се извади от „зоната на комфорт“ :)
Донка Тодорова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1314
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:11
Дал благодарност: 182 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Донка Тодорова »

Спойлер
Покажи
DIDRE написа: Мар 15, '19, 11:21 Здравейте!
Предварително искам да се извиня за дългия пост.
И аз имам проблем с моята любима прелест, с която толкова се гордеех и хвалех :(
Та да започна от тук, това беше тя (гледах я години, през които ме радваше с чест цъфтеж и завидна трайност на цветовете):
Изображение
И по Коледа нали стават "чудеса" е позамръзнала защото някак си реших да направя място на елхата и я изместих. Не след дълго разбрах, че нещо не е наред, имаше цветонос, който започна да изсъхва - изрязах го. Листата започнаха да придобиват всякакви есенни краски, погледанах долната част на саксията - коренчета имаше, с хубав зелен цвят и реших, че ще се псрави сама - имам такъв ренегат :). Почаках още малко - розетката съвсем изгни и реших да видя какво е реалното състояние на корените и ето го (Пълен ужас!):

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Сега се боря за нея, сменям водата редовно преварена, на стайна температура. Буквално я наготвих - захар във водата и канела по загниващата розетка защото се появиха червени петна. На снимката те не се виждат, това което плува и е по нея е от канелата. Сложих и тор във водата, но не съм сигурна дали всичко това ще даде резултат. Моля за съвет и мнение, дали има надежда и ако да!, направила ли съм необходимото, за да я спася или бихте ме посъветвали да направя нещо друго?
Благодаря!
И аз мисля , че едната ми орхидейка гние. Ще следя за съвети.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”