Проблеми с нашите орхидеи

Златка Трънова
Кафевар/ка/
Регистриран: вт сеп 20, 2016 10:56 pm

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Златка Трънова » вт авг 22, 2017 9:47 am

Под клонки - имате предвид старите цветоноси доколкото разбирам. Те могат да изкарат нови разклонения и да цъфтят ,но могат и да не го направят.Щом са започнали да пожълтяват ,няма какво да очаквате повече от тях. Просто ги изрежете и орхидеята ще пусне нови, когато му дойде времето.

libra
Наркоман
Регистриран: нед дек 13, 2009 9:51 am

Мнение от libra » вт авг 22, 2017 9:53 am

Зависи каква е орхидеята,пусни снимка да видим кой вид е .Ако е фаленопсис,цветоносните стебла изсъхват по някое време.Ако останат зелени,се оставят ,от тях излизат нови цветове.Също,този вид орхидея е добре да бъде засадена в кори в прозрачна саксия,защото корените фотосинтезират.

curly
Kафенце
Регистриран: нед юни 11, 2017 4:01 pm

Мнение от curly » чет авг 24, 2017 10:35 am

Благодаря за бързите отговори, макар и неясното ми обяснение.
Да, орхидеята се оказа фаленопсис. Много съм скарана с цветята. А и за първи път гледам и така...
След като й окапаха цветовете я пресадих в прозрачна саксия и купих специална почва. Саксията е за орхидеи и доколкото съм чела - полива се в паничката, а не като повечето цветя. Ще трябва да й отрежа цветоносите, както казахте, че им е името.

Изображение

Потребителски аватар
greeneyed
Чист кофеин
Регистриран: пон ное 30, 2009 4:11 pm

Мнение от greeneyed » чет авг 24, 2017 2:14 pm

Цветоносите ги отрежи над коляно след изсъхналата част. Внимавай със слънцето, не трябва да ги огрява, виждам, че има малко опърлено. Още повече внимавай с поливането- субстратът трябва да е изсъхнал преди нова поливка. И не от чинийката, поливай си отгоре. :daaa:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

"Не искайте много – не можете да му платите цената" Ванга

моите цветя

curly
Kафенце
Регистриран: нед юни 11, 2017 4:01 pm

Мнение от curly » пон авг 28, 2017 2:00 pm

Благодаря за съветите! Не е на пряка слънчева светлина, не я пече директно. Ще видим по-нататък какво ще стане. :)

tanini77
Кана кафе
Регистриран: нед ное 16, 2014 12:48 am

Мнение от tanini77 » пет яну 26, 2018 12:29 pm

[img].http://tanini77.snimka.bg/flowers/2018.5118140.38418298" onclick="window.open(this.href);return false;[/img]
Дендробиум фаленопсис, който съм поляла (много време държах във вода)и е стояла на малко по-ниски температури. Последиците са изгнили корени на основното стъбло. Сега преместих в по -топла стая. Може ли да разделя разклоненията (много въздушни корени има) и да ги засядя наново?
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?

Kaira
Баш кафе майстор
Регистриран: ср авг 26, 2015 2:39 pm

Мнение от Kaira » пет яну 26, 2018 11:34 pm

tanini77 написа:[img].http://tanini77.snimka.bg/flowers/2018.5118140.38418298" onclick="window.open(this.href);return false;[/img]
Дендробиум фаленопсис, който съм поляла (много време държах във вода)и е стояла на малко по-ниски температури. Последиците са изгнили корени на основното стъбло. Сега преместих в по -топла стая. Може ли да разделя разклоненията (много въздушни корени има) и да ги засядя наново?
Танини, миналата година разделих новообразуваните стебла с коренчетата, бяха шест. Всички се вкорениха успешно и даже три от тях цъфнаха.

tanini77
Кана кафе
Регистриран: нед ное 16, 2014 12:48 am

Мнение от tanini77 » съб яну 27, 2018 9:55 pm

Значи решено. Благодаря!
Съвършенството е достигнато не когато няма какво повече да се добави,а когато няма какво да се премахне.
Антоан дьо Сент Екзюпери
http://tanini77.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;?

mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: чет фев 14, 2013 4:59 pm

Мнение от mimivd » вт фев 06, 2018 12:56 pm

Моето не е точно проблем,но пиша тук.
Научете ме,как да накарам фаленопсиса да изкара по-дълъг цветонос с повече цветни пъпки.Досега го докарвам до около 30см с 5-6 пъпчици,а уж го гледам по правилата.

Отговори

Върни се в “Орхидеи и бромелии”