Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

dreadlord
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Май 20, '18, 11:30

Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от dreadlord »

Здравейте, притежавам следното растение (Фикус женшен пишеше на етикета, но търсачката във форума изкара мнение, че било Фикус микрокарпа):

Изображение

Та някъде миналия септември от "ствола" (не от наличен клон) на растението излезе едно листенце, което лека-полека порасна, разви се в клон и почна да расте неудържимо - както е видно от снимката (пада се вдясно). Та на този нов клон листата са някакви огромни и расте нависоко. Предполагам, че е трябвало да го отрежа по средата в някакъв момент, за да се разклони. Така ли се процедира, за да се оформят балансирани клони като останалите? Освен това, какво кара листата по новия клон да са толкова несъразмерно по-големи от конвенционалните? Ако отрежа част от него, ще може ли тя да изкара корени и да я засадя в друга саксия (трябва ли да се държи в съд с вода или направо в почва се слага)? Благодаря предварително на отговорилите по темата!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от Daniela Pargu »

:dovolen:
Женшен го наричат по аналогия с корена на женшена.
Пролетно време подрязвам връхчетата и не позволявам да прораснат-така
новите листенца остават дребни :daaa:
Това клонче можеш да си го вкорениш,но няма да е женшен, а обикновено
фикусче :dovolen:
Красотата тук е в корените,които са над почвата- не ги затрупвай-нека са си оголени :daaa:
дано съм била полезна :nod:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от libra »

Сега разбирам ,че моята мъка се казвала така.Че е фикус и аз виждах,но едва крета моето-ни мре,ни мърда .Прилагах му различни хватки-неглижиране ,пресаждане,изваждане на вън -слаб резулат.Защо е толкова несговорчив този фикус,нямах такова мнение за фикусите?
dreadlord
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Май 20, '18, 11:30

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от dreadlord »

А как протича процедурата по вкореняване - режа и директно бода в саксия с почва, или го оставям известно време (колко?) във вода преди това? Иначе и от "титулярните" клончета едно е тръгнало доста по-настрани от останалите и расте по-силно - това от пропусната подрязване навремето ли е?

Аз това, което наричаш корени, го имам за стъбло/ствол - а и не е толкова голямо, че да се вижда кой знае какво. :hmmm: Иначе камъчетата ги сложих с идеята да не мухлясва почвата - или ако мухляса, да не си личи. Но пък явно тия торове в почвата нещо им повлияха, щото пожълтяха, а бяха чисто бели преди това. На друга саксия с конвенционална земя, са си все така бели като в началото. :hmmm:

@libra, имам наблюдения върху още едно такова растение - не е мое, то наистина едва крета и беше на ръба да изсъхне, а е купено от магазин на същата търговска верига, макар и да изглеждаше по-зле още от самото начало. Може би разликата е, че моето го сложих в почва, която е изцяло от магазина, а другото е в саксия с доста обикновена (може би изтощена) почва. Освен това то беше стояло на по-тъмно място, и може би не му се беше отразило добре. Подозирам и че честотата на проветряване много му влияе.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от libra »

Aми,аз не е като да не съм гледала фикуси,друго такова запънато магаре не съм имала.Специално му се потрудих да е в хубава почва,защото в началото го бях оставила на смотек в малката саксия с торфа .Та,сложих го в по-голяма саксия,на светло е /това може да не му харесва много/,поливам уж,изваждам го на вън .Имам го вече няколко години и не мърда.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от Daniela Pargu »

По-добре го сложи във вода - това клонче го изрежи до дъно,че нарушава вида :nod:
Ще стане калусче първо и от там ще пусне коренчета :stiskam:
Не искайте да нараства - режете връхчетата на клонките - и ще са дребни листенцата :stiskam:
Идеята е да нараства кривия женшеновиден корен- по почина на бонсаите :daaa:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от libra »

Да,всъщност ,това било бонсай и няма смисъл да се очаква и напъва да расте.
dreadlord
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Май 20, '18, 11:30

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от dreadlord »

А колко време трябва да стои във вода (ориентировъчно)?
Ana12
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Фев 12, '19, 12:27

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от Ana12 »

Здравейте ще използвам темата за да попитам за моя фикус. Имам го от доста години но нито съм го уморила нито върви добре. Под не върви добре имам предвид че са му много рехави листата. Няколко пъти пробвах да го подкастря повечко но нищо не се промени. Днес го пресадих в нова саксия(половината са камъчета че да не пуска много корени) сложих му почва за бонсай и го наторих с тор за бонсай и сега умувам дали да не го окастря до нула, това май е твърде драстично но.... Моля за мнение какво е най-добре да направя.
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Въпрос за Фикус женшен/Фикус микрокарпа

Мнение от Daniela Pargu »

Тук ми се струва, че е пуснало клонки под присадката,но и така си е хубавко :daaa:
Пролет подстригвай връхчетата,че да става компактно растението :daaa:
Ако пусне клонче над присадката- то е желаното и тогава другите ще ги елиминираш :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”